2 Mart 2021 Salı

Kenyalı Militanlar, 4 Hristiyan’ı Öldürdü

Uluslararası Hristiyan Örgütü(International Christian Concern ICC) tarafından yayınlanan bilgilere göre, 17 Ağustos’ta Al Shababa militanları Kenya’nın Lamu ilçesine bir saldırı düzenledi ve dört Hristiyan’ın ölümüne sebep oldu. Söz konusu olay Lamu’nun komşu bölgesi Jima’da 7 Hristiyan’ın öldürülmesinden 1 ay sonra meydana geldi.

Akşamın ilerleyen saatlerinde Al Shababa militanları Malila Vito bölgesine baskın yapıp Stephen Heasano Ponda, Charo Carisa Ngoa, Naftali Katana Kadenge ve Joseph Gashenya Ngoa’yı öldürdü. Ölen Hristiyanların üçü pala ile öldürülürken 1 kişinin de evinde yakılarak öldürüldüğü ortaya çıktı.

Yüzlerce ailenin sığınağı olan Witu (AIC) Afrika Kilisesinin Pastörü Henry Diwai;’’ Hayatını kaybedenlerin arasında olan Naftali Katana Kadenge, kilisemizin desteği altında mülteci kampında yaşayan bir ailemizin oğluydu. O bir lise öğrencisiydi. Tatilde, köylülerin yetiştirdiği tarımsal bitkilere zarar veren vahşi hayvanları bölgeden uzaklaştırmak amacıyla Malely Köyü’ne dönmeye karar vermişti. Dikkatli olması için onu çok uyardık fakat aldığımız son haberlere göre genç Naftali Katana Kadenge militanların saldırısına uğramış ve evinde ölü bulunmuş.’’ dedi.

Kenya Cumhurbaşkanı mülteci kamplarında yaşayan ailelerin sakinliklerini korumalarını, bölgenin teröristlere karşı korunduğunu ve köylülerin en kısa zamanda evlerine dönebileceğini söyledi. Fakat en son meydana gelen Lamu’daki cinayetler bölgenin hala güvensiz olduğunu gösteriyor.

Uluslararası Hıristiyan Örgütü’nün bölge müdürü Nathan Johnson; “Kenya Hükümeti tüm insanlar için güvenlik ve istikrarı sağlamalıdır. Somali sınırında gelişen terör saltanatını sona erdirmek zorundalar. Aileler için dua ediyoruz. Umut ediyoruz ki Kenya Hükümeti bu saldırıların bir an önce durdurulması için etkili adımlar atabilir” açıklamasında bulundu.(Olga Daşcinscaia)

Salgına Rağmen Bazı Hristiyan Kitapçılar Satışlarını Artırdı

Salgın döneminde zorunlu kapanmalara ve sosyal mesafeye rağmen, 2020'de bazı Hristiyan kitapçıların genel satışlarının arttığı görüldü.Christian Retail...

SAT-7 Plus, Dünya Çapında Kullanıma Hazır

Orta Doğu’nun ilk isteğe bağlı Hristiyan video yayın hizmeti olan SAT-7 PLUS, artık çevrimiçi (online) olarak dünya...

Ermeni Kilisesi’nde, ‘Kaybolan Oğul’ Haftası Gerçekleşti

Ermeni kiliselerinde, Büyük Oruç dönemi "Arevakal" (Gündoğumu) ve "Hısgum" (İstirahat) dualarına devam edildi. 28 Şubat Pazar günü...

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Kiliselerin Kapatılmasını Kınadı

Cezayir Hükümeti'ne Aralık 2020'de üç Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (UNHRC) sözcüsü tarafından gönderilen mektup kamuoyuna açıklandı....

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi