1 Mart 2021 Pazartesi

Kıdemli Pastör, Vaazı Sonrası Eleştirilere Maruz Kaldı

29 Nisan’da verdiği bir vaaz serisinde North Point Topluluk Kilisesi Kıdemli Papazı Evanjelist Andy Stanley’in, Hristiyanların Eski Ahit’i inançlarından “çıkarması” gerektiğini belirten sözlerinin sosyal medyaya düşmesinden bu yana Stanley, Hristiyan camiada birçok kez yorumlandı.,

Yakın tarihli bir vaaz serisinin son bölümünde, Stanley ’in Eski Ahit’in “kutsal olarak ilham alınması” ancak “kilisede herhangi bir davranışla ilgili kaynak haline gelmemesi” gerektiğini belirten konuşması birçoklarınca eleştirildi.

Stanley haberle ilgili eleştirmenlere yanıt verdi ve Kilise’nin Eski Ahit’ten kopması gerektiğini asla söylemediğini belirtti.

Alpharetta, Georgia’daki North Point Toplum Kilisesi’nin kıdemli papazı, Nisan’ın sonlarında Elçilerin İşleri 15’e atıfta bulunarak bir vaaz sırasında yaptığı bir açıklamayı netleştirdi.

Relevant Magazine yaptığı açıklamada Stanley, “Kutsal Kitap’taki ya da belirli bir İncil buyruğundaki bölümlerden kurtulmamız gerektiğini asla tavsiye etmedim. Yine, Elçilerin İşleri 15 aracılığıyla Petrus, Yakup ve Pavlus’un ilk yüzyıl kilisesinde Musa’nın kurallarını Müjde’den ayırarak (bu kelimeyi ben söyledim, alternatife açığım), Antakya’da Yahudi olmayanlara vaaz etmesini öğretiyordum” diyerek belirtti.

Etkili konuşmacı, “Sonrasında: Zor Değil” adlı üç bölümlük dizinin son bölümündeki konuşmasından dolayı eleştiriler altında kaldı.

“İlk Yüzyıl Kilise liderleri, kiliseyi dünya görüşünden, değer sistemlerinden ve Yahudi kutsal metinlerinin düzenlemelerinden ayırdı” şeklinde konuştu. “Petrus, Yakup ve Pavlus, Hristiyan inancını Yahudi kutsal kitaplarından ayırmayı seçti ve arkadaşlarım biz de olmalıyız.”

Erken Kilise ve öğrencilerin yeni kiliseye katılmak için Eski Ahit ya da Tevrat’taki tüm yasaları takip etmeleri gerekmediğine dikkat çektim, dedi Stanley.

Papazlar ve öğretmenler, Stanley’i eleştirmek için Twitter’a yorumlar bıraktılar.

Ancak Stanley, Relevant Magazine’e, liderlerin eleştirmek yerine, bunu  bir “öğrenci” olmak ve mesajını bütünüyle dinlemek için bir fırsat olarak kullanmaları gerektiğini söyledi.

“Kiliselerimizdeki insanlar, benim verdiğim mesajı anladılar. Serinin her üç parçasını dinleyen herkes muhtemelen benim vurguladığım noktayı anladı. Benim Noel veya Paskalya mesajımı duyan herkes benim verdiğim mesajı anladı” dedi. “Sanırım söylediklerimle ne demek istediğimi gerçekten bilmek isteyen herkes bunu kolayca anlayabilir. Fakat bunun için birden fazla mesajı dinlemek gerekebilir!”

Bu, etkili yazar ve konuşmacının ilk defa eleştirilmesi değil, ama Stanley “meraklı” ve olayı kendi tarafından da  sorgulayan bireyleri takdir ettiğini söyledi.

Stanley, “Vaazımı eleştiren akademik çevrelerin hiçbiri eleştirilerini göndermeden önce bana ulaşmadı” dedi. “John Piper bir yıl önce söylediğim bir şeyden endişe duyduğunda, bana ulaştı ve yayınlamadan önce eleştirisini okumama izin verdi.”

“Ben, fikirler etrafındaki sağlıklı diyaloğa karşı değilim” diye de sözlerine ekledi Stanley.(Christiantoday)

Teksas’taki Kiliseler İhtiyaç Sahiplerine Kapılarını Açıyor

Teksas'ta anormal derecede soğuk hava şartları yaşanırken, Teksas'ın dört bir yanındaki kiliseler ve Hristiyan kurumlar kapılarını barınak...

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez...

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi