1 Mart 2024 Cuma

Kıdemli Peder Antreas Hagopyan, Ebediyete Uğurlandı

Merhum Kıdemli Peder Antreas Hagopyan, Feriköy Kilisesi’nde düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı. 

Türkiye Ermenileri Patrikliği Makamına bağlı merhum Kıdemli Peder Antreas Hagopyan, 04 Şubat 2024 Pazartesi günü, Feriköy Surp Vartanants Ermeni Kilisesi’nde sunulan Surp Badarak (Kutsal Sunu) Ayini ile Göksel Baba’ya uğurlandı ve Şişli Ermeni Mezarlığı’ndaki aile kabrine defnedildi. 

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II’nin riyaset ettiği Surp Badarak, Peder Natan Arabyan eli ile sunuldu. Diyakoslar, kıdemli Okuyucular Rab’bin Sofrası’na hizmet ettiler. İlahileri Vartanants Korosu üyeleri, Diyakos Harutyun Edvin Galibyan yönetiminde seslendirdiler. 

Surp Badarak’ta Başepiskopos Aram Ateşyan, Patriklik makamına bağlı Rahipler, Pederler, diyakoslar, astdiyakoslar, kıdemli okuyucular da hazır bulundular. 

Surp Badarak sırasında merhum Kıdemli Peder Antreas’ın naaşı sunağa çıkarıldı. Sunakta, Başepiskopos Aram tarafından Surp Müron ile son kez takdis edilip kutsandı. Daha sonra Başepiskopos Aram, Luka 14:11 ve 18:14 ayetleri üzerinden vaaz verdi. 

Surp Badarak’ın ardından merhum Kıdemli Peder Antreas’ın naaşı, Patrik Kadasetli Sahak II’nin önderliğindeki kortej ile, okunan İlahiler, İncil parçaları, mezmurlar, dualar eşliğinde Kilise’den çıkarıldı. 

Ardından Şişli Ermeni Mezarlığı’na götürülen naaş, burada Rahip Şınork Donikyan’ın riyaset ettiği tören ile aile kabrinde toprağa verildi.

Türkiye’deki Kadın Cinayetleri Dünya Basınında: Bir Günde 7 Kadın Öldürüldü

Türkiye'de 27 Şubat Salı günü yedi kadın öldürüldü. Cinayet haberlerinin yansıdığı İngiliz gazetesi The Guardian, kadın cinayetlerindeki...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Gündoğumu Duaları” Sürüyor

Ermeni Apostolik Kiliselerinin Büyük Oruç dönemine ait "Arevakal" (Gündoğumu) duaları sürüyor. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II,...

Papa Françesko Hastaneye Kaldırıldı

Son dönemde sağlık sorunlarıyla mücadele eden Papa Françesko'nun yeniden hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik Kilisesi'nin...

En Mutlu Çiftlerin Evli ve Kiliseye Gidenler Olduğu Görüldü

Tanınmış bir sosyoloji profesörü tarafından derlenen çalışmaya göre, evli ve düzenli olarak kiliseye katılanlar, en mutlu çiftler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi