3 Haziran 2023 Cumartesi

Kilise, Sudan’da Umut Işığı Olmaya Devam Ediyor

Sudan artan şiddetle mücadele ederken, Hristiyan liderler kiliselerin kapısını halka açtı. Tüm tehlikelere rağmen hizmet etmeye devam ediyorlar. 

Sudan’da hizmet eden rahiplerden biri, Aid to the Church in Need’e (ACN) yaptığı açıklamada, ‘‘Son ana dek burada kalmak istiyorum. Çünkü insanları yalnız bırakmak istemiyorum. Burada Kilise, halkın umudu olmaya devam ediyor’’ dedi.

Korgeneral Abdül Fettah el-Burhan’a bağlı askeri birlikler ile General Abdulfettah el-Burhan liderliğindeki Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) arasında yaşanan çatışmalarda en az 600 kişi hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler, Sudan’da yerinden edilenlerin sayısının 700 bin’i aştığını duyurdu.

Hartum’un kuzeyindeki Bahri kentinde bulunan bir kiliseye bomba isabet etti. Çıkan yangın olay yerinde bulunanlar tarafından söndürüldü. Silahlı militanlar ayrıca Hartum’daki bir katedrale baskın düzenledi ve bir şapeli bombaladı. Bir proje ortağı, ‘‘Çatışmalar yakında sona erecek mi? Bu bizim temennimiz. Ancak her iki taraf da buna hazır değil. Uluslararası cemaat diyalog kurulması için mücadele etmesine rağmen çatışmalar devam ediyor’’ dedi.

2019’da ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu (USCIRF), Sudan’ın Özel Endişe Taşıyan Ülkeler (CPC) listesinden çıkarıldığını duyurdu. İnanç özgürlüğü alanındaki ilerlemeler sadece iki yıl sürdü.

2021’de gerçekleşen darbe, baskıyı ve katı dini kuralları geri getirdi. Son şiddet olayları, iki tarafın güvenlik gücü reformu konusunda uzlaşıya varamamasının ardından geldi. (Persecution)

‘‘Yaratılış’ın Korunması için Dünya Dua Günü’’

Gezegenimiz için Adalet, İnsanlık için Barış DemektirLaudato si' Hareketi'nin Genel Müdürü Tomas Insua, Yaratılış'ın Korunması için Dünya...

Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Ardından İç Savaş Korkusu

Hindistan'ın kuzeydoğusunda Hristiyan toplumuna karşı haftalardır devam eden şiddet olaylarının iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor.Manipur eyaletindeki...

Titanik’in Kayıp Hazineleri Ortaya Çıktı

111 yıl önce batan Titanik'in enkazından elde edilen yeni görüntülerde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye...

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Pentikost Ayini

“Bizi Bir Arada Tutan, Kutsal Ruhtur!”Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, “Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün” kutlandığı “Pentikost...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi