2 Aralık 2021 Perşembe

Kilise Yıkımı Sırasında Pastörün Oğlu Öldürüldü

Nijerya’nın Borno eyaleti Maduganari bölgesindeki kilise binasının yıkımını pastörün oğlu olan Ezekiel Bitrus’un ölümüne yol açtı.

Ezekiel Bitrus

Borno Coğrafi Bilgi Sistemi (BOGIS), 5 Ağustos’ta kilise üyeleri protesto için toplanırken yıkımı gerçekleştirdi. Yıkıma eşlik eden Sivil Ortak Görev Gücü’nün (CJTF) protestoculara ateş açması sonucunda 29 yaşındaki Bitrus hayatını kaybederken, beş kişi yaralandı.

Ayrıca, CJTF’nin yıkım sürecinin ve saldırı görüntülerinin çekilmesini önlemek amacıyla kilise üyelerinin telefonlarına el koyduğu da iddia ediliyor. Bitrus’u vurmakla suçlanan kişi Borno Eyalet Valisi Babagana Zulum tarafından emredilen soruşturma kapsamında tutuklandı.

Nijerya Hristiyan Birliği’nin (CAN) Borno şubesi başkanı Williams Naga, 7 Ağustos’ta düzenlediği basın toplantısında yaşananları kınadı. Naga, ‘‘Yönetici Sekreteri Engr Adams Bababa liderliğindeki BOGIS yetkilileri, CJTF’yi yalnızca yıkım için getirmedi. Aynı zamanda kardeşimizin ve oğlumuzun öldürülmesi için getirdi. Ailesinin geçimini sağlayan kardeşimiz için tüm Hristiyan cemaati yas tuttu. Öyle görünüyor ki, BOGIS ülkede kiliselerin yok edilmesini sağlamak ve gerginliği artırmak için ortaya çıktı’’ dedi.

Naga, CAN’ın olayla ilgili soruşturma kapsamında temsil edilmesini ve kilisenin, Borno eyaletinde yıkılan diğer kilise binalarıyla birlikte yeniden inşa edilmesini talep etti. Herhangi bir yıkım ihbarı almadıklarını söyleyen kilise temsilcileri, kilise binasının yasal olduğunu kanıtlayacak tüm belgelere sahip olduklarını belirtti.

Bir gözlemci, ‘‘Kilise üyeleri, Hristiyanları bölgeden çıkarma girişimlerine meydan okuyarak Pazar ibadetini yıkılan binada ilahiler söyleyip, Tanrı’yı överek gerçekleştirdi’’ dedi. (Barnabas Fund)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi