19 Mayıs 2022 Perşembe

Kiliseden Camiye: İznik Ayasofyası

2011 Yılı Eylül ayında Avustralya’dan gelen misafirlerimizi İznik’e götürdüğümde İznik’teki Ayasofya Kilisesi, kiliseydi. 2011 yılı Aralık ayında ülkemizi ziyarete gelen başka turistleri İznik çiniciliğini göstermek için İznik’e götürdüğümde ise kilise cami olmuştu.

İznik Ayasofya Kilisesi’nin adım adım cami oluşu ulusal basında Hürriyet gazetesinde[1] ve sonra teravih namazı kılınışıyla Habertürk gazetesinde[2] yer aldı.

Aradan yaklaşık bir yıl geçti. Birkaç hafta önce İznik’e yeniden turist götürdüğümde (artık camiye bakmak için uğramıyoruz!) namaz öncesi İzniklerle kilisenin camiye dönüştürülmesi konusunda konuştum.

Kilisenin cami olmasını “Yarısı destekliyorsa, öteki yarısı desteklemiyor” diyor İznik halkı. Kilisenin kilise olarak kalmasını destekleyenler konuya daha çok İznik’in ekonomisi açısından bakıyor ve “Eskisi gibi yurtdışından gelen kalmadı” diyor. Yine halktan kişiler “Sayın Bülent Arınç’ın bölgeyi ziyaretinde kilisenin camiye dönüşeceği müjdesini verdiğini ve ardından da kısa zamanda Ayasofya’nın cami olduğunu” söyleyerek konuyu siyasi iradeye bağlıyorlar.

Hristiyanlar için İznik Ayasofya Kilisesi Neden Önemli?

Arius’un İsa Mesih’in ilahi kimliğini yadsıması ve buna dayalı tartışmaların neden olduğu sorunu çözmek için Konstantinus 325 yılında ilk evrensel konseyi İznik’te topladı.    Sonuçta Arius’u destekleyen iki episkopos kaldı. Arius’un görüşü sapkınlık olarak kabul edildi. Konsey kilisede doğru öğretilerin ve Hristiyanlar açısından birliğin sağlanması açısından zafer oldu.

Osmanlı’dan günümüze Türkiye’de birçok kilise zamanla camiye dönüştürüldü… Kiliselerin camileşmesi biraz düşünüldüğünde “Hoşgörü toplumunda, hoşgörü bunun neresinde?” diye sormadan edemiyor insan?

[1] http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=19159003

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=19176756

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=19180282

[2] http://www.haberturk.com/yasam/haber/760295-91-yil-sonra-ilk-teravih

Papa Françesko, Lange Sendromlu İnsanlara Yakınlığını Dile Getirdi

10.000 ila 30.000'de 1 yeni doğanda görülen Cornelia de Lange sendromu, büyüme geriliğine, zihinsel yetersizliğe ve kemik...

Papa Françesko: ‘‘Nükleer Silahların Kullanılması ve Bulundurulması Düşünülemez.’’

Papa Françesko, Çarşamba günkü Genel Dinleyici Toplantısında, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya gelerek, nükleer silahların...

İskenderun Katolik Katedrali’nde ‘Yağların Kutsanması’ Ayini

İskenderun Müjdeleme Katolik Kilisesi'nde, her yıl gerçekleştirilen ‘Yağların Kutsanması’ Ayini, geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi. Rahiplerin yeminlerini tazelediği ve yağların...

Papa Françesko, 10 Kişiyi Aziz İlan Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, aralarında Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir'de öldürülen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi