27 Eylül 2022 Salı

Kiliseler İklim Değişikliğiyle Mücadele Ediyor

Çevreyi korumak için çalışan Hristiyan yardım kuruluşu, İngiltere ve Galler’de iklim değişikliğiyle mücadele eden 5 bin’den fazla kiliseyi kutladı.

Rocha UK adlı örgüt, çeşitli mezheplerden 5.152 kilisenin Eco Church ödül programına kaydolduğunu söyledi. Katılımcılar, ibadet ve eğitim, bina, arazi, cemaat, küresel katılım ve yaşam tarzı içinde çevrenin nasıl ele alındığını dikkate almaktadır. Kiliselerin yüzde 36’sı bronz, gümüş veya altın ödül aldı.

Rocha UK’nin kilise ilişkileri müdürü Helen Stephens, ‘‘Programın yedinci yılında olması son derece teşvik edici ve kayıt yaptıran 5 bin’den fazla kilisemiz var. Bu, onların yaratılışı önemseme konusunda harekete geçmeye kararlı oldukları anlamına geliyor. Birleşik Krallık’ta ve Avrupa’nın diğer bölgelerinde aşırı sıcaklıklar hâkim. İklim değişikliğinin yaşandığı, bu durumun insan kaynaklı olduğu ve hepimizin desteğine ihtiyaç duyulduğu oldukça açık. Hepimizin oynaması gereken bir rolü var. Ancak Hristiyanlar olarak, özellikle kiliselerimizde Tanrı’nın yaratılışa yönelik sevgisi ve ilgisi teşvik kaynağı olmalı. 5bin kayıt, kiliselerin bunu ciddiye alması ve her düzeyde harekete geçmeye kararlı olması açsısından cesaret verici’’ dedi.

En iyi örnek, Londra Anglikan Episkoposluğu’ndan St. Paul Kilisesi. Dış mekânında biyoçeşitliliği artıran kilise, kuşlar ve hayvanlar için yaşam alanı oluşturdu ve yağmur suyunu toplamaya başladı. Kilisenin çevreyi koruma ekibi, ilkokul öğrencileriyle yakın işbirliği içinde çalışıyor. Leicestershire’daki Oadby Baptist Kilisesi ise bronz ödülü aldı. Kilise bahçesinde sebze ve çiçek yetiştirilirken, böcekler ve kuşlar için yaşam alanları oluşturuldu. Kilise, geçen yıl iklim değişikliği üzerine özel bir ibadet zamanı gerçekleştirdi. Bu arada, Cardiff’teki Beulah United Reform Kilisesi, fosil yakıt tüketimini reddeden ilk kilise oldu. Yeşil Bayrak Ödülü kazanan kilisede, çocuklar çeşitli sebzeleri yetiştiriyor. Gümüş ödüllü kilise, karbon ayak izlerini ölçüyor ve üyeleri yenilenebilir enerji tedarikçilerine geçmeye teşvik ediyor.

Stephens, ‘‘Hepimiz bir şeyler yapabiliriz. Eco Church, küçük kırsal bölgelerden şehir merkezlerinde yaşayanlara kadar tüm cemaatler içindir. Önemli bir adım ve kiliselerin bronz ödülünü kazanmaları ulaşılabilir bir hedef. Ödüller, nelerin mümkün olduğunu gösterir, cemaatleri harekete geçmede teşvik eder ve diğer topluluklarla bağlantı kurmada temel sağlar’’ dedi. 

Rocha UK’nin hedefi, önümüzdeki 5 yıl içinde İngiltere ve Galler’de 10 bin kiliseye ulaşmaktır. (Premier Christian)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi