26 Şubat 2021 Cuma

Kiliseler Modern Köleliğe Karşı Mücadele Ediyor

Uluslararası Adalet Komisyonu’ndan David Westlake, modern kölelik ve kilisenin modern kölelikle mücadelesi hakkında Christian Today’e konuştu.

David Westlake

Bugün Uluslararası Adalet Misyonu’ndaki bir meslektaşımdan kölelikten yeni kurtulan bir grup çocuk için acilen dua edip edemeyeceğimi sorduğu bir mesaj aldım. Günümüzde 40 milyondan fazla insan köleliğe mahkûm edilmiş durumda. Zor durumda olan bu insanların dualarımıza ihtiyacı var.

Geçen hafta Walk Free, dünya genelinde her 130 kadın ve kızdan 1’inin modern kölelik içinde yaşadığını gösteren rapor yayınladı. Adil bir Tanrı’ya inanan insanlar olarak bir dakikanızı ayırırsanız, acilen bir şeyler yapmanız gerektiğini düşünürsünüz. Böyle bir adaletsizlik karşısında bir şeyler yapmak zor gelebilir. Bu duruma kızgın olmama rağmen, umutla doluyum. En büyük uluslararası kölelikle mücadele organizasyonlarından biri olan Uluslararası Adalet Misyonu’nda çalışıyorum. İnsan ticareti, zorla çalıştırma ve istismar dâhil olmak üzere köleliğin ve şiddetin birçok farklı şekliyle mücadele etmek için dünyanın her yerinden yerel yetkililerle birlikte çalışıyoruz.

Bugün kölelik gerçeği tüyler ürpertici bir durum, ancak değişimin mümkün olduğunu görüyoruz. Kaçakçıları ve köle sahiplerini bulmak için yetkililerle beraber çalıştığımızda köleliğin yüzde 86’ya kadar azaldığını gördük. Hayatımızda köleliğin sona ermesinin mümkün olduğuna gerçekten inanıyorum. Ancak bunun için Kilise’nin hayati bir rol oynaması gerekiyor. Bu yıl, dünya her zamankinden daha fazla sallanıyor. Dünyanın dört bir yanında ön saflarda yorulmadan çalışan personelimiz, köleliğin ve şiddetin endişe verici şekilde artışına şahit oluyor.

Şimdi Tanrı’nın, ‘Halkımı Serbest Bırakın’ çağrısını hatırlamanın zamanı geldi. Salgın nedeniyle milyonlarca kişi gelirini kaybetti. Bu durum köle sahiplerine ve kaçakçılara fırsat yarattı. Dünya Bankası bu yıl 49 milyondan fazla insanın aşırı yoksulluğa sürükleneceğini tahmin ediyor. Sömürücülerin kazanmasına izin vermemeliyiz.

Son birkaç ayda sömürücüleri durdurabileceğimize dair en umut verici gelişmelerden biri, kiliselerin ve destekçilerin salgın döneminde bile harekete geçtiğini görmek oldu. Sonuç olarak, Mart ayından bu yana ekiplerimiz 3bin’den fazla insanın kölelikten ve baskıdan kurtulmasına yardımcı oldu.

Dünyanın dört bir yanındaki kiliseler dua ediyor, harekete geçiyor ve seslerini yükseltiyor. Kilise harekete geçtiğinde değişim olur.

Sadece iki hafta önce, Gana’da bin kilise köleliğe karşı tavır aldı, cemaatlerini bilgilendirdi ve insan tacirlerine meydan okudu. Dominik Cumhuriyeti’nde bu yaz bir kilise 14 yaşındaki kızın zorla evlendirilmesine engel oldu. Yerel kilise sayesinde küçük kız artık özgür. Harekete geçmeyi seçtiğimizde, özgürlüğün daha hızlı geldiğini görüyoruz.

Bir şeyler yapmaya yönelen, adalet ve özgürlük için ayağa kalkmanın yollarını arayan Hristiyanların inanılmaz hikâyeleri her zaman teşvik edici olmaktadır. Geçen hafta, Filipinler’de çocuk istismarını durdurmak için Uluslararası Adalet Misyonu ile birlikte çalışan bir avukat olan Christina, yağmurda Londra Maratonu’nu koştu. Her zamankinden daha kararlıydı. Çünkü salgın nedeniyle daha fazla çocuğun risk altında olduğunu biliyordu. Çocukları kurtarabilmek için başladığı maratonda yeterli bağışı toplayabildi. Bir de hasta kızın sağlık hizmetlerini karşılayabilmek için kredi çekip bir odun kesim tesisinde köleliğe hapsolmuş genç bir annenin hikâyesini dinledikten sonra her ay patikalarda koşan Chris var. Küçük kız kendisiyle aynı yaştaydı, pes etmek istediğinde onu düşünürdü. 

Bu mücadelenin ne kadar önemli olduğunu hatırlamam gerektiğinde, Gana’daki Volta Gölü’nde köle olarak satıldığında henüz küçük bir kız olan Esther’i düşünürüm. Kurtarılması 10 yıl sürdü. Geçen yıl bulunduğunda yaptığı ilk şey, arkadaşlarının nerede mahsur kaldığını söylemek oldu. Çünkü Esther arkadaşlarının da özgür kalmasını istiyordu. 

Kölelikle Mücadele Günü’nün kiliseleri ve Hristiyanları teşvik etmesini diliyorum. Özgürlüğü getirmek için özgürlüğü kullanmayı seçtiğimizde hayatımızdaki köleliği sona erdirmeye bir adım daha yaklaşırız.

Hepimizin özgür olduğu bir gelecek inşa ederken bana katılmanızı çok isterim. (CT)

David Westlake; 2016 yılında Uluslararası Adalet Misyonu’na katılmadan önce Tearfund’da Uluslararası Direktör olarak görev aldı. 

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Patrik Sahak II’ye Rahiplerden Önemli Ziyaret

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 23 Şubat Salı günü, Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan’ı, Kadıköy...

17 bin 300 Yıllık Kanguru Çizimi Keşfedildi

Avustralya'nın batısında yer alan ve Aborijin kaya resimleri ile tanınan Kimberley bölgesinde bilim insanları, bir kayalık mağaranın...

Hristiyanlar, Kilise Saldırısının Ardından Endişeli

Bangladeşli Hristiyanlar, geçen hafta Protestan bir kilisenin tahrip edilip yağmalandığını bildirdikten sonra yerel makamlarla ilgili endişelerini ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi