5 Aralık 2021 Pazar

Kiliselerimiz Kapalı da Olsa Tanrı’ya Tapınabiliriz

Galler Evangelical Alliance’da vaiz, kilise ve medya danışmanı, ”Little Thoughts About a Big God -Büyük Tanrı Hakkında Küçük Düşünceler” adlı kitabın da yazarı, Rob James, Christian Today’de “Kiliselerimiz Kapalı da Olsa Tanrı’ya Tapınabiliriz” başlıklı bir yazı paylaştı.

Rob James

Bu dönemde, pastör olmak için ilginç bir deneyim. Yeniden vaaz vermeye başladım fakat dürüst olmam gerekirse, ‘Pazar günü kiliseye gitme konsepti’ eski zamanlara kıyasla tamamıyla farklı. Herkesin ağzında maske var, dolayısıyla ağızlarımız kapalı olduğundan ne kadar iyi iletişim kurabildiğim hakkında hiç bir fikrim olmasa da dinleyenlerin gözlerini açık görmek bana cesaret veriyor.

Sosyal mesafe kurallarına uyarak sohbet etmek ve el sıkışmamaya alışmak problem olmasa da eski zamanlar kendini özletiyor. Fakat fark ettim ki kilisemizle yaptığımız düzenli ‘zoom’ toplantıları, gerçekten de bereketli geçiyor. Her konuşmamızda kaygılarımız ve mutluluk kaynaklarımızı birbirimizle paylaştığımızdan bir topluluk olarak dostluğumuz güçlenmeye ve dolayısıyla birbirimize esenlik vermeye başladı. Şaşırdığımız söylenemez, nitekim, İsa Mesih, hiçbir yer fark etmeksizin, halkı O’nun adıyla toplandığında orada olacağına söz verdi.

Seyahat ettikçe, etrafımdakilere olabildiğince ibadetin sadece beraber ilahiler söylemekten ya da beraber dua etmekten ibaret olmadığını, tapınmanın önemini hatırlamaya özen gösteriyorum. Devletin koyduğu kurallarla ve tavsiyelerle başa çıkarken bunu hatırlamakta fayda var.

Elçi Pavlus, Roma’daki Hristiyanlara yazdığı bir mektupta, bunu esaslıca özetlemiş: ”Öyleyse kardeşlerim, Tanrı’nın merhameti adına size yalvarırım: Bedenlerinizi diri, kutsal, Tanrı’yı hoşnut eden birer kurban olarak sunun. Ruhsal[a] tapınmanız budur. Bu çağın gidişine uymayın; bunun yerine, Tanrı’nın iyi, beğenilir ve yetkin isteğinin ne olduğunu ayırt edebilmek için düşüncenizin yenilenmesiyle değişin.” (Romalılar 12:1)

Pavlus, arkadaşlarının sevgi eylemleriyle hayatlarını sunarak Tanrı’ya ibadet edebileceklerini anlamalarını istedi. Bir çevirinin de dediği gibi: ”İşte yapmanızı istediğim şey, Tanrı size yardım ediyor: Günlük, sıradan hayatınızı masaya koyun. İster yemek yemek, uyumak ya da işe gitmek olsun yaptıklarınızı bir adak olarak Tanrı’nın önüne koyun.”

”Tanrı, Koronavirüs’ten daha büyüktür.”

Birbirimizi motive edebilir, birbirimize karşı bonkör olabiliriz. Birbirimizi affedip, barış ve uyum içinde yaşamak için elimizden geleni yapabiliriz. Ve birbirimiz için dua edebiliriz.

İzin verin, size birkaç örnek vereyim. COVID-19’un ilk günlerinde, içerisinde bir çek ve küçük bir not olan beklenmedik bir mektup aldım. Notun içerisinde; ‘’Lütfen kilisemizin bu küçük hediyesini kabul edin. Kilisemizde bir araya gelemediğimiz için üzgünüz fakat size olan sevgimizi ve sizin için olan endişemizi göstermek istedik’’ yazıyordu.

Aynı şekilde geçen gün, yıllardır konuşmadığım eski bir arkadaşımdan bir mesaj aldım. Sanırım, “iyi arkadaşlar günüymüş” -haberim bile yoktu- ve bunca sene onun için yaptığım şeyler için teşekkür etti, minnettar olduğunu dile getirdi.

Fark ettim ki, bir telefon açmak, ufak bir mesaj ya da birine çiçek göndermek fazla çaba gerektirmiyormuş. Bütçelerimize bakıp zorluklarla mücadele edenlere yardım etmek için ne yapabileceğimi sormak biraz daha maliyetli olabilir, ancak bunu yapan kiliseleri ve insanları tanıyorum. Ve bunu yaparak, şu anda kiliselerinin kapıları kilitli olsa bile Tanrı’ya tapınıyorlar.

Elbette, maskeleri atıp, en sevdiğimiz ilahiyi söyleyip birbirimize sarılabildiğimizde her şey daha güzel olacak. O zamana kadar yönetmeliklere uygun yaşamamız gerekiyor, ancak başkalarına günlük olarak bakmak için elimizden geleni yaparak bizi seven Tanrı’ya ibadet edebiliriz. (CT)

Maden Ocağı İçin Evlerinden ve İbadethanelerinden Oluyolar

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’un Işıkdere Mahallesi’nde ibadethanelerin de içinde bulunduğu 16 ev, maden ocağı için kamulaştırılarak...

Patrik Sahak II, Ziyaretçilerini Kabul Etti

Patrik Kadasetli Sahak II. 30 Kasım 2021 Salı günü, Kilisenin Din Görevlisi Peder Zohrab Civanyan önderliğideki Altımermer...

Papa Françesko, Kıbrıs Rum Kesimi’nde Görüşmelerine Başladı

Katolik Kilisesi'nin lideri Papa Françesko, 2 - 6 Aralık tarihleri arasında yapacağı 35. Apostolik Yolculuğu'na başlamak üzere...

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi