2 Aralık 2021 Perşembe

Kiliseye Düzenlenen Saldırının Ardından Dua Nöbeti Başlatıldı

Geçen hafta yüzlerce kişi ABD Brooklyn, New York’taki Katolik kilisesinin önünde yaşanan vandalizm saldırısının ardından dua nöbetine katıldı. 

Saldırı Perşembe gecesi, kimliği bilinmeyen bir kişinin kilise haçını devirip parçalara ayırmasıyla gerçekleşti. Şüpheli ayrıca ABD bayrağını da yaktı. Cuma sabahı, Brooklyn’deki St. Athanasius Kilisesi saldırı hakkında konuşarak, ‘‘Kilisemize ait Haç’ın dün gece tahrip edildiğini sizlere bildirmekten büyük üzüntü duyuyoruz. Bu şiddet ve nefret eylemi oldukça rahatsız edici. Yaşananlar sadece cemaatimize değil, Katolik Kilisesi’ne de yönelik bir eylem’’ dedi.

Destek ve dayanışma amacıyla cemaatten yüzlerce kişi Cuma gecesi dua nöbeti için kilisenin önünde toplandı. Kilise, ‘‘Bu kadar kısa bir süre içinde inancımızın ne kadar güçlü olduğunu göstermek adına bir araya geldik. Ne harika bir kalabalık! Biz bir topluluğuz. Biz tek bir aileyiz ve birbirimizi seviyoruz’’ ifadelerinde bulundu.

Brooklyn Episkoposluğu tarafından yapılan açıklamada, Monsenyör David Cassato, olayı ‘nefret eylemi’ olarak nitelendirerek ‘‘Bugün, bu cemaatteki 20 yılımın en üzücü günü. Okuldaki öğrencilerle yaşananlar hakkında konuştum ve onlara nefretin asla kazanamayacağını söyledim. Paskalya’nın sevgi, umut ve bağışlama mesajını paylaşmaya devam eden bir topluluğuz’’ dedi. 

Rahip, İsa Mesih’in çarmıha gerilme heykelinin 2010 yılında annesinin anısını onurlandırmak adına kurulduğunu söyledi. 

GoFundMe aracılığıyla St. Athanasius Kilisesi için bağış toplama kampanyası düzenlendi. Şimdiye kadar yaklaşık 4.000 dolar bağış toplandı. Bağış kampanyasında, ‘‘Hepimizin bildiği gibi, geçen yıl birçokları için zorlu bir dönem oldu. Zorluklara dayanabilmek için inancımıza ve kilise liderlerimize bağlı kaldık. Ne yazık ki, kilisemiz nefret ve şiddet eylemiyle tahrip edildi. Hepimizin üzgün olduğunu biliyorum. Haç tahrip edildi, ancak üzüntümüzde birleşirsek Mesih aracılığıyla daha da güçleneceğiz. Zor zamanlarımızda bize yardımcı olan kiliseyi onarmaya yardım edelim’’ ifadeleri yer aldı. 

New York Polis Teşkilatı olayı olası bir nefret suçu olarak araştırıyor. (CHL)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi