15 Mayıs 2021 Cumartesi

Kınalıada’da Nersesyan Korosu’nun Yıllık Kutlamaları Gerçekleşti

Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Nersesyan Korosu’nun yıllık kutlamaları gerçekleşti.

Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde, 20 Eylül 2020, Pazar günü, Nersesyan Korosu’nun kuruluş yıldönümü münasebetiyle Adalar Din Görevlisi Rahip Harutyun Damadyan eliyle Kutsal Sunu Ayini (Surp Badarak) sunuldu.

İlahiler Diyakos Artun Tekiroğlu önderliğinde ve Sirun Sirunyan’ın orgu eşliğinde Nersesyan Korosu üyeleri tarafından seslendirildi. Rab’bin sofrasına Diyakos Rober Küçükakbulut önderliğindeki Nersesyan Korosu okuyucuları hizmet ettiler.

Nersesyan Korosu’nun yıllık kutlamaları her yıl büyük coşkuyla kutlanırdı. Fakat bu yıl koronavirüs kısıtlamaları göz önünde bulundurularak, sadece ruhani törenler ile yetinildi. Bu vesileyle, koronun merhum kurucuları ve üyeleri için dualar okundu.

Rabb’in Duası’ndan önce vaaz eden Rahip Harutyun, “Övünen, Rab ile övünsün” (2. Korintliler 10:17) sözünü yorumladı ve Rab İsa Mesih’in hakiki elçileri ve öğrencileri olmanın önemini vurguladı. İnsanlığın, bereketin, bilgeliğin ve esenliğin gerçek kaynağının Rab olduğunu görmesi gerektiği hatırlatarak, tüm bu değerleri kendimize atfetmememiz gerektiğini belirtti. Sözlerinin sonunda, Tanrı’nın doğru öğretisine susamanın önemini hatırlattı. Bu bağlamda, halkın Kutsal Kitap’ın sözleri hakkında bilgi edinmeleri gerektiğini vurgularken, herkesi Rab ile övünmeye davet etti.

Ayinin sonunda, Nersesyan Korosu’nun kurucuları, önderleri, şefleri ve üyeleri “Hokehankisd” Ayin-inRuhani dualarıyla anıldılar. Özellikle kilisenin ilk din görevlisi Kd. Peder Dionesios ve Merhum Patrikler Şınorhk Kalustyan ve Mesrob Mutafyan anıldılar.

Tören sonunda, yöneticilerin ve koro üyelerinin katılımlarıyla, Nersesyan Korosu’nun yıldönümü münasebetiyle pasta kesildi. Bu vesileyle, Rahip Harutyun Damatyan bir konuşma yaparak, koronavirüs nedeniyle kutlamaların kısıtlı olarak gerçekleştiğini belirtti. Levon Şadyan başkanlığındaki Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Yönetim Kurulu’nu takdir etti. Kendilerinin, koronun faaliyetlerine her zaman destek olduklarını belitti. Bu yıl, salgın nedeniyle birçok faaliyet iptal edilmesine rağmen, koordine bir çalışma neticesindeki en azından kilisedeki törenler büyük bir titizlikle gerçekleşmişti. Sözlerine ek olarak, büyük bir fedakârlıkla, bu süreçte kiliseye hizmet eden diyakoslara ve okuyuculara özel olarak teşekkür etti. Rahip Harutyun Damatyan, sözlerine son verirken, koronavirüsün etkisini gelecek yıl yitirmesini ve kilisenin faaliyetle kaldığı yerden devam etmesini diledi.

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Pastör Loran Mann, 74 Yaşında Hayatını Kaybetti

God in Christ Kilisesi (COGIC) pastörü ve TV haber muhabiri Loran Mann, 74 yaşında hayatını kaybetti.Haber muhabiri...

İran’da Hristiyan Nüfusu, Rejimin Baskılarına Rağmen Artıyor

İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in cezalandırılmasının İran'da dini özgürlüğün daha da kısıtlanmasına yol açabileceğine dair korkular...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi