19 Eylül 2021 Pazar

Kolombiya ve Venezuela Kiliseleri, Mülteciler İçin Birleşti

On binlerce insanın yokluktan kaçtığı Kolombiya’yla güç durumdaki Venezuela’nın arasındaki sınırda bulunan Katolik Kiliseleri, Venezuela Kiliseleri’yle muhtaç olanlara ruhsal, manevi ve maddi yardım sunmak için güçlerini birleştirdi.

Venezuelalılar her geçen gün geçinmek için mücadele ederken, enflasyonun Aralık ayına kadar yüzde 1 milyona ulaşacağının öngörülmesiyle, ülke çapında ve bir toplu göçün yaşandığı Kolombiya sınırında bulunan Katolik Kiliseleri güçlerini birleştirmek ve insanlara hizmet sağlamak amacıyla ellerinden geleni yapıyorlar.

IMF, ülkenin Birinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya’nın ve son on yılın başlarında Zimbabve’nin bulunduğu durumla kıyaslanabilir bir ekonomik krizden geçtiğini söyledi.

Gezegendeki en büyük kanıtlanmış petrol rezervlerine sahip olan Venezuela, birçok insanının yiyecek ve ilaç alamadığı ve süpermarketlerde boş rafların bulunduğu beş yıldır süren bir krizin ortasında yer alıyor.

Ülkedeki kriz nedeniyle suç oranları artmaya devam ederken, vatandaşlar gece vakti hırsızlık korkusuyla evlerinden ayrılamıyorlar.

Dayanışma ve kardeşliğin en yeni belirtisi olarak, Kolombiya Cucuta Episkoposluğu episkoposları ve 17 rahip, Hristiyanlığın kardeşliğinin ve hayırseverliğinin sınırları olmadığı gerçeğini vurgulayarak “Divine Providence” geçiş evinde pastoral hizmet sunmak için San Cristobal’in Venezuela Episkoposluğu üyeleriyle bir araya geldi.

San Cristobal Episkoposu, Cucuta Episkoposuna şükran duygularını dile getirdi ve iki piskoposluğun güçlerini birleştirmeye devam etmesi ve ”Venezuela’dan gelen göçmenler için Tanrı’nın mucize yardımının bu sığınakta tecelli etmesi” için dua etti.

Kardeşlerine yardım etmek amacıyla her gün gelen gönüllülerden oluşan ekipler için övgüler dile getirildi ve piskoposlar, gerçek Hristiyanların, Yeni Ahit’te belirtildiği gibi hiç kimsenin muhtaç olmaması için herşeyi ortaklaşa yapmaları gerektiğine dair inançlarının altını çizdi.

İki episkoposluk, her zaman kardeşliğin somut bir doğrulamasını kilise adına ekstra bir dayanışma işareti olarak gösterdiğini beyan ettiler.

17 Venezuelalı rahibin her birine yiyecek ve diğer temel ihtiyaçlar içeren bir kutu verildi: Kolombiya piskoposluğunun Venezuela göçmenleri için yürüttüğü pastoral, manevi ve maddi yardımlara eşlik eden basit ama önemli bir hayırseverlik jesti. (Vatican News)

Fulani Militanlar, Öldürdükleri Çocuğun Cenaze Törenine Saldırdı

Geçen hafta Celina Ishaku'nun oğlu, iki yıl önce eşini öldüren Fulani militanları tarafından katledildi. Uluslararası Hristiyan Kurumu...

Hristiyan Baba, Oğlu İle Birlikte İnfaz Edildi

Nijerya'da Hristiyan bir baba ve 7 yaşındaki oğlu korkunç bir saldırıda hayatını kaybetti.Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC), 46...

Hatay’daki Dini Değerler: Vakıflı Köyü ve Surp Asdvadzadzin Kilisesi

Türkiye’de nüfusunun büyük çoğunluğu Ermeni olan tek köy konumundaki Vakıfköy, Hatay’ın ve dolayısıyla da ülkemizin çokça ziyaretçi...

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde “Kutsal Haçı Yüceltme” Bayramı

Her yıl 14 Eylül tarihinde Geleneksel olarak kutlanan “Kutsal Haçı Yüceltme Bayramı” Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde özel ayinlerle...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi