26 Şubat 2021 Cuma

Kongo’da Düzenlenen Saldırıda Kilise ve Birçok Ev Tahrip Oldu

Doğu Kongo’da bir köye düzenlenen acımasız saldırının arkasında radikal grupların olduğu düşünülürken, 18 kişinin hayatını kaybettiği ve bir dizi mülkün yangın sonucu tahrip olduğu bildirildi.

Kuzey Kivu Bölgesi’ndeki Baeti köyü, geçen hafta Çarşamba günü militanların bir kiliseyi ve çok sayıda evi yakmasıyla kuşatma altına alındı. Saldırının Birleşmiş Milletler raporlarına göre 2019’un başından bu yana 1000’den fazla sivilin hayatını kaybetmesine yol açan Müttefik Demokratik Güçler (ADF) tarafından gerçekleştirildiği düşünülüyor.

Baeti’deki bir kalkınma komitesi başkanı Masisa Mushogoro, ‘‘Yüreklerimiz yaralı, köyde tam bir panik havası hâkim. ADF’nin yarın buraya tekrar gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz’’ ifadelerinde bulundu.

Bir sivil toplum grubunun yerel temsilcisi olan Janvier Kasairio, saldırıda 15 ila 20 kişinin hayatını kaybettiğini ve birçoğunun hala kayıp olduğunu söyledi. Kasairio, ‘‘Ordu alarma geçirildi, ancak müdahale etmediler’’ dedi.

Saldırı sonucunda yaklaşık 40 ev yandı. Sadece günler sonra, Cuma günü Lisasa köyünde benzer bir saldırı daha gerçekleşti. Yerel lider Kalunga Messo Cumartesi günü Reuters’e yaptığı açıklamada, ‘‘Her şey dün akşam ile gece yarısı arasında gerçekleşti. Silahlı adamlar baskın düzenleyerek kardeşlerimizi acımasızca katletti’’ dedi. Yerel yönetici Donat Kibwana ise 21 kişinin hayatını kaybettiğini ve birçok kişinin kaçırıldığını söyledi.  

Yerel haklar grubu Cepadho’dan Omar Kavota, ADF’nin Hristiyanlara yönelik saldırılarının yaygın hale geldiğini söyleyerek, ‘‘Ekim ayı boyunca ADF, kiliseleri hedef aldı. Bu önemsiz bir durum değil’’ dedi.

Geçen yıl, Kongo ordusu ADF’ye karşı büyük bir askeri saldırı başlattı. Bu durum radikal grubun daha küçük birimlere bölünmesine ve sivil halka yönelik saldırı başlatmalarına neden oldu. Militanların köyleri yaktığı, sağlık merkezlerine ve okullara saldırı düzenlendiği ve kaçırılma olaylarından sorumlu olduğu biliniyor. (premierchristian)

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi