2 Aralık 2021 Perşembe

Korona Virüsü Salgınında Ölenlerin Sayısı 80’e Yükseldi

Dünya çapında tedirginliğe yol açan viral enfeksiyon, şu ana kadar 80 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. ABD, Wuhan şehrindeki Başkonsolosluğu kapatma ve konsolosluk personellerini ülkeden çıkarma kararı aldı.

Çin Sağlık Bakanı Ma Xiaowei, virüsün yayılma etkisinin güçlendiği ve bundan dolayı kritik bir aşamaya geldiklerini söyledi. Salgının ne zaman kontrol altına alınabileceği hakkında yorum yapmayan Ma Xiaowei, seyahat kısıtlamaları ve diğer katı tedbirlerin en düşük maliyetle ve en hızlı şekilde yerine getirileceğini söyledi.

Salgın, Çin kaynaklı SARS vakasını yeniden hatırlattı. 2002-2003 yıllarında dünya çapında 800 kişi SARS nedeniyle hayatını kaybetmişti. Hükümet, Pazartesi günü erken saatlerde vaka sayısının 2744’e, ölü sayısının ise 80’e yükseldiğini duyurdu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 24 saat içinde 769 yeni vakanın görüldüğünü doğruladı. Hükümet ayrıca Hong Kong’da 5, Makao’da 2 vaka bildirdi. Hastalık; Tayland, Tayvan, Japonya, Güney Kore, ABD, Vietnam, Singapur, Malezya, Nepal, Fransa ve Avustralya’da da görüldü. ABD ayrıca Washington’da, Güney Kaliforniya’da ve Arizona’da da görüldüğünü duyurdu. 

Fransız Konsolosluğu da, vatandaşlarını şehirden tahliye etmeyi düşünüyor. Ayrıca Fransız otomobil üreticisi olan PSA Group, çalışanlarını Wuhan’dan tahliye edileceğini, sağlık kontrollerinin ardından Fransa’ya getirileceğini söyledi. Japonya da vatandaşlarını ülkeden çıkarmak için hazırlıklar yapıyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Wuhan’da bulunan herkesin sağlık kontrollerinden geçmesi ve virüsün kuluçka süresi olan 14 gün boyunca karantina altında tutulması gerektiğini söyledi. Beijin Daily adlı gazete, Çin Yeni Yılı tatilinin ardından, anaokulundan üniversiteye kadar bütün eğitim kurumlarında eğitime ara verildiğini duyurdu. 

Görsel, Sözcü haber sitesinden alınmıştır.

11 milyon kişinin yaşadığı Wuhan kentinde, araç kullanımı da yasaklandı. Yetkililer tarafından tahsis edilen 6 bin taksi ihtiyaç durumunda kısıtlı şekilde kullanılabilecek. Ayrıca Wuhan’da artan hasta sayısı nedeniyle yaklaşık bin yataklı iki geçici hastanenin inşasına başlandı. İlk hastanenin 3 Şubat’ta tamamlanması bekleniyor.

Görsel, Sözcü haber sitesinden alınmıştır.

Wuhan’da sağlık personelleri de enfekte oluyor. 18 Ocak’ta hastaneye kaldırılan 62 yaşındaki doktor, 1 haftanın ardından hayatını kaybetti.

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenler arasında genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan orta yaşlı ve yaşlı kişiler bulunuyor. Yeni koronavirüsün ne kadar ölümcül olduğu, hatta sadece ABD’de her yıl binlerce ölüme neden olan sıradan grip virüsü kadar tehlikeli olup olmadığı henüz belli değil.(CBN News)

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi