22 Nisan 2021 Perşembe

Koronavirüs Aşısı ile Yapılan Son Aşama Testlerinin Ayrıntıları Paylaşıldı

Dünyada tescil edilen ilk Kovid-19 aşısı Sputnik V’yi geliştiren Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi’nin Başkanı Aleksandr Gintsburg, aşının tescil sonrası testlerine katılan gönüllülerin ve aşıları yapan doktorların aşı mı, yoksa plasebo mu kullanıldığını bilmediklerini söyledi.

Aleksandr Gintsburg

Koronavirüs aşısı ile yapılan son aşama testlerin ayrıntılarını paylaşan Gamaleya Araştırma Merkezi’nin Başkanı Aleksandr Gintsburg, testlere katılan gönüllülerin ve aşıları yapan doktorların aşı mı, yoksa plasebo mu kullanıldığını bilmediklerini ifade etti.

Bunu sadece tüm bilgileri şifreleyen bilgisayar biliyor. Kişilere kod tahsis ediliyor” diyen Gintsburg, bu kodların yardımıyla bir gönüllüye yapılan ilk ve ikinci doz sırasında aşı ve plasebonun karışma olasılığını ortadan kaldırdığını vurguladı.

Gintsburg, testler tamamlandıktan sonra tüm gönüllülerin kendilerine aşı mı, yoksa plasebo mu verildiğini öğreneceklerini sözlerine ekledi.

Sputnik V aşısı

Sputnik V aşısı, N.F. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi tarafından geliştirilmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11 Ağustos’ta koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıklamış ve böylece Rusya, koronavirüs aşısını tescilleyen ilk ülke olmuştu.

Aşının tescil sonrası son aşama testleri 7 Eylül’de Moskova’da başlamış, 2 gün sonra aşı ilk gönüllülere vurulmuştu. Bu araştırmaya katılacak olan toplam 40 bin kişinin arasından 10 bin kişiye plasebo, yani aşı yerine etkisiz bir ilaç verilecek. Bu yöntem, aşının etkililiğinin kontrol edilmesi için gerekli. (Sputnik)

Doğu Afrika’da 7 Milyondan Fazla İnsan Açlık Tehdidiyle Karşı Karşıya

Altı Doğu Afrika ülkesinde 7 milyondan fazla insan, koronavirüs salgını, çekirge istilası, çatışmalar ve selle mücadelenin ardından...

Ermeni ve Katolik Mezarlığı’na Dair Tescil Talebi Reddedildi

Mimarlar, Ankara Ulus’ta Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğunu belirterek tescil başvurusu yaptı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre'de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara'da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin...

Myanmar’da Ordu’nun İnanç Özgürlüğü İhlali

Myanmar’daki kiliseler, gizli aktivistleri veya yasadışı faaliyetleri aradıklarını iddia eden ordu tarafından sürekli olarak baskınlara ve şiddetli...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi