fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

Koronavirüs Bir Akıl Sağlığı Salgını: İntiharı Düşünen İnsanların Sayısı 3 Kat Arttı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle dünya genelinde hayatını kaybeden insanların sayısı bir milyon 270 bini aşarken, bilim insanları intihar düşünceleri nedeniyle yardım arayan insanların sayısının karantinalar ilan edilmeye başladığından bu yana 3 katına çıktığını açıkladı. İngiltere’de yapılan çalışmada ülke çapında getirilen kısıtlamalar nedeniyle ortaya çıkan ekonomik problemler ve yalnızlığın rekor sayıda depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve intihar vakasına yol açtığı görüldü. Uzmanlar, kovid-19’un aynı zamanda bir akıl sağlığı salgınına dönüştüğünü belirterek, psikiyatrik vakaların gittikçe artacağı uyarısında bulundu.

YALNIZLIK, İŞSİZLİK, AİLE İÇİ PROBLEMLER…

İngiltere’de yapılan yeni bir çalışmada, intihar düşünceleri için yardım arayanların sayısının, ülkede ilk karantina uygulamasının başladığı 23 Mart’tan bu yana, 3 kat arttığı açıklandı. Psikiyatristler, hastanelerin yüzlerce hastayla ‘dolup taştığını’ belirterek, ülkenin bir ‘akıl sağlığı salgını’ ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Uzmanlar, ülke çapındaki kapanmanın tetiklediği yalnızlık, işsizlik ve aile içi problemler nedeniyle bu durumun yaşandığını söyledi.

İNTİHAR DÜŞÜNCESİNDEN KURTULMAK İÇİN YARDIM İSTEYENLERİN SAYISI 3 KATINA ÇIKTI

Bu kapsamda, Rethink Mental Illness adlı yardım kuruluşu, intihar düşüncelerinden kurtulmak için internet sitelerine başvuran insan sayısının son altı ayda 80 bin 298’den 231 bin 271’e sıçradığını açıkladı. Royal College of Psychiatrists, adlı ruh ve sinir hastalıkları kuruluşu ise 700 çalışanıyla anket yaptı ve 10 kişiden 6’sı Covid-19 pandemisinden öncekine oranla daha fazla acil psikiyatrik vakayla ilgilendiğini söyledi.

İngiltere Ulusal Sağlık Enstitüsü rakamları ayrıca, verilerin mevcut olduğu en son tarih olan Temmuz ayında akıl sağlığı hizmetleri için rekor sayıda acil durum ve sevk kaydedildiğini ortaya çıkardı. Buna göre acil müdahalede bulunulan insanları sayısı geçen yılın aynı zamanına göre yaklaşık 3 bin kişi arttı.

İNTİHAR TEŞEBBÜSÜ SAYISI YÜZDE 68 ARTTI

Diğer taraftan, Londra Ambulans Servisi, ülkede ilk karantinanın ilan edilmesinden bu yana intihar ve intihara teşebbüs sayısında yüzde 68’lik bir artış gördüğünü açıkladı. Ambulans servisinin sözcüsü ekiplerinin sözcüsü Ekim ayında günde ortalama olarak 37 intihar ihbarı aldıklarını söyledi.

Dr. Adrian James

Konuya ilişkin açıklama yapan Royal College of Psychiatrists Başkanı Dr. Adrian James, ülkede akıl sağlığı hizmeti veren kuruluşlarda büyük bir yoğunluk olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Tam kapasitede çalışıyoruz. Tüm göstergeler, pandeminin bir sonucu olarak zihinsel hastalıkta büyük bir dalgalanmanın yaşandığını gösteriyor. Biz bunu tsunamiye benzetiyoruz. Yeni tip koronavirüsün, Covid-19 hastalığı dışında birçok psikolojik, ekonomik ve toplumsal etkisi var. Dalgalar halinde ortaya çıkıyor.”

UZMANLAR HÜKÜMETİ UYARDI

Diğer taraftan, 90 akıl sağlığı uzmanı, geçen hafta ülkede ikinci karantina uygulaması başlamadan önce hükümete bir bildiri göndererek uyarı yapmıştı.

Bilim insanları tarafından hükümete yazılan açık mektupta, “Karantinanın, kovid-19 kaynaklı ölümleri engellemesi gerekiyor. Ancak, insanlar yalnızca Covid-19 ya da  kanser gibi diğer fiziksel hastalıklar nedeniyle ölmüyor. Bu yıl karantina nedeniyle  zaten hızla artan alkolizm, bağımlılık ve intihar yüzünden daha fazla ölüm yaşanacağını öngörüyoruz. Aynı zamanda yoğun yalnızlığa ve depresyona da yol açan bu durum, kötü fiziksel sağlıkla yakından bağlantılıdır” denildi.

200 MİLYON STERLİNLİK FON TALEBİ

Öte yandan, ruh sağlığı hayır kurumları, artan ruh sağlığı vakalarına yardımcı olabilmek için hükümetten en az 200 milyon sterlin değerinde fon talep etti. Bununla birlikte hükümet, 10 binden fazla hastayı görebilecek olan 480 akıl sağlığı uzmanını eğitmek için 27 milyon sterlin sözü verdi. (Ntv)

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

Kiliseye Zarar Veren Kişi için İnananları Dua etmeye Çağırdı

'Hristiyan olmak budur' Peder, grafitiler çizerek kilise binasına zarar veren kişi için dua edilmesini istedi.  Amerika Birleşik Devletleri'nin...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi