SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Koronavirüs Döneminde Sıkıntılara ve Travmalara Kutsal Kitap’tan Yanıt

Koronavirüs Döneminde Sıkıntılara ve Travmalara Kutsal Kitap’tan Yanıt
  • 14.08.2020

İskoçya Kutsal Kitap Topluluğu’ndan Pearl Liddle, hem Hristiyan hem de Hristiyan olmayanların acılarına ve travmalarına Tanrı Sözü’nde yanıt bulabilmeleri için Kutsal Kitap’a dayalı bir program olan Travma İyileştirme Enstitüsü’nde (Trauma Healing Institute) hizmet veriyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki birçok insan farklı düzeylerde acı çekerken, Pearl Liddle programı, insanlara salgının neden olduğu manevi ve duygusal zorluklarla başa çıkmada nasıl yardımcı olduğu hakkında Christian Today’e konuştu.

CT: Program nasıl başladı?

PL: Program 2000’lerin başında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde başladı. Birçok insanın büyük travmalara maruz kaldığı ülkede kilise liderleri, ruh sağlığı uzmanları ve Kutsal Kitap çevirmenleri bir araya geldi. Kilisenin bu insanlara yardım etmek için bir şeyler yapması gerektiğini düşündüler. 2012 yılında Amerika Kutsal Kitap Topluluğu tarafından Travma İyileştirme Enstitüsü’nün temeli atıldı ve program 150 farklı dilde hizmet verdi.

Program, insanların travmaya maruz kaldığı belirli bölgede başladı, ancak dünyanın çeşitli yerlerinde birçok insanın acı çektiği ve yardıma muhtaç olduğu gerçeğiyle gelişti. Travma kelimesi bazı insanları rahatsız eder. Kendi yaşamlarını ve deneyimlerini düşündüklerinde, travma yaşadıklarını düşünmezler. Ama sevilen birinin kaybı, iş veya mali durum ve ilişki sorunları travmaya neden olabilir. İnsanlar programa katılıp, derine indiklerinde kendilerinin de travma yaşadıklarını fark eder.

CT: Koronavirüs, ruh sağlığı ve duygusal refah üzerinde etkileri oldu. Koronavirüsün neden olduğu travma seviyesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

PL: Bence koronavirüsün etkileri dünyanın her yerinde ve çalıştığım İskoçya’da oldukça büyük. Programımız COVID-19 için çözümler bulmada çok hızlıydı. Mart ayından bu yana, Zoom üzerinden birçok gruba bu durumla nasıl başa çıkacaklarına dair paylaşımlarda bulunduk. Birçok insan özellikle karantina döneminde zihinsel ve duygusal zorluk çekti. Sevdiğini kaybeden ve mali zorluklarla mücadele eden çok sayıda insan var. Kriz döneminde çoğu insanı ilgilendiren birçok konu var.

CT: Programınız insanların sorunlarla başa çıkabilmesine nasıl yardımcı oluyor?

PL: Programımız, daha çok insanları Kutsal Kitap’a yönlendirerek Tanrı’nın durumları hakkında ne söylediğini görmelerini sağlıyor ve bu insanların paydaşlıkta bulunabilmesi için iyi bir fırsat. İnsanlar deneyimlerini paylaştıkça gruptaki diğer kişiler de aynı şeyi deneyimlemeye başlıyor ve ‘yalnız değilim’ duygusu oluşuyor. Çünkü başkaları da aynı acıları çekiyor.

CT: Depresyon veya anksiyete gibi, koronavirüs aracılığıyla sürekli duyduğunuz hâkim bir mücadele var mı?

PL: Koronavirüs sırasında en büyük sorunlardan biri anksiyete oldu. İlginç olan şey ise, karantina önlemleri azaldıkça, bazı insanların duyduğu endişe iki katına çıktı. Ama bu soruna karşı çok dürüst davrandılar. Özellikle kendilerini koruyanlar, korunaklı bölgelerinde yaşayanlar ve gitmekten çekinmeyenler. Bazıları için endişe seviyesi artıyor ve gerçekten mücadele ediyorlar.

CT: Travma İyileştirme Enstitüsü (THI), salgın döneminde daha mı meşgul?

PL: Nisan ayından bu yana İskoçya Kutsal Kitap Topluluğu’nda 25’ten fazla Zoom grubunu yönettik. THI, çok daha fazlasını yapacaktır. Tepkiler olumlu yönde oldu. Çünkü insanlar bu zorluklarda yalnız olmadıklarını fark etti.

CT: Gruplara sadece Hristiyanlar mı katılıyor?

PL: Programımızın Kutsal Kitap odaklı olması nedeniyle genellikle Hristiyanlar katılıyor ve katılmaya gelenler bunu program başlamadan önce öğreniyor. Programa Hristiyan olmayanlar da katılıyor. Salgın döneminde çeşitlilik oldukça fazla. İnsanlar kendilerine esenlik ve umut verecek şeyler aradığı için daha çok katılıyor. Katılımcılar genellikle tavsiye üzerine geliyor ve programın kendilerine nasıl yardımcı olduğunu arkadaşlarıyla paylaşıyor. Kiliseye ilgi duymayanlar bile, ‘’Bunun faydalı olabileceğini düşünüyorum’’ dediği için gelecektir.

CT: Toplantılarınız normalde yüz yüze yapılıyor, ancak koronavirüs nedeniyle internet üzerinden yapılmaya başlandı. İnsanlara travma desteği vermek güçleşti mi?

PL: Evet, çok daha zor. Biriyle yüz yüze görüşmeden, nasıl başa çıktığını görmeniz oldukça zor. İnsanların uzun süredir gömdüğü şeyleri ortaya çıkarıyoruz. Yüz yüze iken, birinin mücadele edip etmediğini görebilirsiniz. Bunu ekranda görmek çok daha zor. Olumlu tepkiler aldığımız için Tanrı’ya minnettarız. Gerçekten işe yarayan uygulamalardan biri de, her bir Zoom grubunda WhatsApp grubunun kurulması oldu. Çünkü oturumların birinde zorluk yaşayan kişi WhatsApp ile bir başkasıyla bağlantı kurabilir ve detaylı konuşabilir.

CT: Program neyi kapsıyor?

PL: Kursta beş temel ders var. Bunlar: Tanrı bizi seviyorsa, neden acı çekmemize izin veriyor? Kalbimizdeki yaralar nasıl iyileşir? Birisi kederliyse ne olur? Acılarımızı çarmıha germek ve Başkalarını nasıl affedebiliriz?

Sorular aslında basit ama oldukça önemli. Birbirimizle paylaşımda bulunuyoruz ve kişiselse daha küçük gruplara veya çiftlere bölünüyoruz. Gizlilik, programın en önemli unsurudur ve bunu başlangıçta vurguluyoruz. Paylaşılanlar her zaman aramızda kalır. Böylece insanlar kendilerini güvende ve paylaşabileceklerini hisseder. Programımız boyunca Kutsal Kitap üzerinde odaklanırız ve Tanrı’nın bu durumlarda konuştuğu ayetleri paylaşırız.

CT: Kendi travmatik deneyimlerini küçümseyen ve yardım alma konusunda isteksiz olan birine ne söylersiniz?

PL: Önceleri eğitim aldığım bir kursta gerçekten büyük travmalarımın olmadığını ve oldukça çekingen biri olduğum için paylaşamayacağımı düşündüm. Ama kurs başladığında kendimi son derece güvende hissettim ve hayatımda birkaç yıl boyunca uğraştığımı sandığım ama yapamadığım şeyler olduğunu keşfettim. Bu durum başkalarına yardımcı olabilmemde önemli bir etken oldu. İnsanlar paylaştıkça bana da paylaşma cesareti geldi ve kursa gelen herkes bunu yaşıyor. Bazen biri kursa gelir ve ‘‘Sadece izlemek istiyorum, sadece dinleyeceğim veya gerçekten katılmak istemiyorum’’ der. Ancak kursun sonuna gelindiğinde herkes kadar o da katılmış olur. İnsanların açılabilmelerine yardımcı olmanın iyi bir yolu.

CT: 5 temel derse dönersek, bazılarının kolay cevapları yok, değil mi? Muhtemelen günümüzde birçok insan şu soruyu soruyor: Tanrı bizi seviyorsa, neden acı çekmemize izin veriyor? Birinin bu tür bir iç çatışma yaşamasını nasıl değerlendirirsiniz?

PL: Her kurs gerçek bir hayat hikayesiyle başlar. Bu kısmen insanlara fikir vermek ve aynı zamanda başkalarını da düşündürmek içindir. Böylece kendi durumları hakkında düşünmek yerine, öncelikle başkaları hakkında düşünüyorlar. Katılımcılara Tanrı’nın insanların acı çekmesine neden izin verdiği hakkında düşüncelerini soruyoruz ve düşünme fırsatı tanıyoruz. Cevaplarını tahtaya yazıyoruz. Ardından katılımcıları Kutsal Kitap’a yönlendiriyoruz ve onlara Tanrı’nın şefkati, Tanrı’nın sevgisi ve Tanrı’nın kimliği hakkında ayetler veriyoruz. Bunları da tahtanın diğer tarafına yazıyoruz. Bu uygulama toplumun Tanrı hakkında ne düşündüğünün ve Kutsal Kitap’ta Tanrı’nın ne söylediğinin güçlü bir şekilde resmedilmesidir. Sonra onlarla Baba Tanrı’nın esenliği ve sağladığı umudu hakkında konuşuyoruz.

CT: Karantina durumundan çıktık, ancak bazı yerler yeniden karantina önlemlerine dönmek zorunda kaldı. Hepimizin bu konuda endişeleri var. Böyle bir şey tekrarlanırsa, insanlara bunun zorluklarıyla başa çıkabilmeleri için ne tavsiye edersiniz?

PL: Zor bir soru ve dürüst olacağım, korkuyorum! Bu konuda öğüt verebilir miyim bilmiyorum ama insanlara her şeyin Tanrı’nın kontrolünde olduğuna dair umut vermek istiyorum. Kutsal Kitap’taki 2 ayetle teşvikte bulunmak istiyorum. Filipililer 4:6-7; Hiç kaygılanmayın; her konudaki dileklerinizi, Tanrı’ya dua edip yalvararak şükranla bildirin. O zaman Tanrı’nın her kavrayışı aşan esenliği Mesih İsa aracılığıyla yüreklerinizi ve düşüncelerinizi koruyacaktır.

Böylesine muhteşem bir Tanrı’ya güvendiğimizde, O bizi ayakta tutacak ve her konuda yardım edecektir. Zor olacak, ancak Tanrı’nın bize O’nda ve İsa’da verdiklerine odaklanırsak üstesinden gelebiliriz.

CT: Kiliseler, cemaatlerindeki travma ve ruh sağlığı sorunlarının çözümüne yardımcı olmak için ne yapabilir?

PL: Bence pastörler ve kilise hizmetlileri bu konularla gerçekten mücadele ediyor. THI tarafından sağlanan ve İskoç kiliselerinde kullandığımız şeylerden biri ‘Afet Ötesi’ adlı kitapçık. Web sitemizde bulunuyor ve isteyenler ücretsiz olarak indirebilir. Şimdiki durumumuza gerçekten hitap ediyor ve birçok pastör kitapçığı cemaatlerine dağıttı. Kurslarımızın birinde insanları ağıt yazmaya teşvik ediyoruz. Katılımcıların oturup kendilerini inciten her şeyi Tanrı’ya yazmasını oldukça yararlı buluyorum.

CT: Her şeye cesaretle bakmamız gerektiğini hissettiğimizde ağıt yazmak zor olabilir.

PL: Birkaç hafta önce Zoom üzerinden kilise toplantısını yönetiyordum ve bazılarının sevinçli olmadığını gördüm. Ben de dua toplantısında insanları Tanrı’ya seslenmeye teşvik ettim. Gerçekten olumlu tepkiler geldi. Sanırım herkesin ‘şükürler olsun, benim gibi hisseden başka biri var’ diye düşündüğü bir zaman oldu. (CP)

Etiketler: / / / / / /

Salgın Döneminde Mücadele Eden Pastörler İçin Dua Gecesi
Megakilise pastörü ve popüler yazar David Platt, koronavirüs salgını sırasında konuştuğu bazı kilise liderlerinin her zamankinden daha fazla mücadele ettiklerini...
Tayland’da Yere Atılan Çöpler Sahiplerine İade Edilecek
Tayland’ın en eski milli parkında yere çöp atanlara karşı yeni bir uygulama başlatılıyor. Hayvanları ve güzel manzarasıyla ünlü Khao Yai...
Çin Hükümeti, Din Adamlarını Hapsetmeye Devam Ediyor
Çin’in Jiangxi eyaletinden alınan yeni bir rapora göre, Çin hükümetini desteklemeyi reddeden Katolik din adamlarını tutuklamaya devam ediyor. UCA News,...
Papa Françesko: ‘‘Tanrı Herkesi, Her Zaman Çağırır’’
Papa Françesko, Pazar günkü vaazında İsa’nın bağdaki işçilerle ilgili benzetmesinde toprak sahibinin iki tutumunu vurguladı: ‘Çağrı’ ve ‘Ödül’ Herkesi Her...
2024 Yılında Kadın Astronot İlk Defa Ay’a Gidecek
NASA, 1972 yılından sonra ilk kez 2024’te 28 milyar dolarlık Artemis programı ile Ay’a biri kadın, diğeri erkek olmak üzere...
Aziz Sava’nın Mozaikleri Tamamlandı
Belgrad’daki Aziz Sava Kilisesi’nde 15 bin metrekarelik benzersiz mozaikler üzerinde çalışmalar tamamlandı. Yüzyılı aşkın bir sürenin sonunda, Belgrad Aziz Sava...
Papa Françesko, Otizmli Çocuklarla Bir Araya Geldi
Papa Françesko, Pazartesi günü otizm spektrum olan çocuklarla bir araya gelerek, Tanrı’nın gözünde herkesin güzel olduğunu söyledi. Papa, Avusturya’nın St....
Güney Sudan İçin Ortak Barış Çağrısı
Kiliseler ve Hristiyan kuruluşlar Güney Sudan’daki acil barış ihtiyacına dikkat çeken bir bildiriye imza atarak Dünya Barış Günü’nü kutladı. Güney...
San Francisco’daki Ermeni Okuluna Saldırı
San Francisco polisi, Krouzian-Zekaryan Vasburagan Ermeni Okulu’nun hafta sonu ateşli saldırıya maruz kaldığını bildirdi. San Francisco polisi, Cumartesi sabaha karşı...
Mısır’da 2 bin 500 yıl Öncesine Ait 27 Lahit Bulundu
Mısır’da arkeologlar, başkent Kahire’nin güneyindeki Sakkara nekropolünde bulunan bir kuyuda yaklaşık 2 bin 500 yıl öncesine ait 27 lahit keşfetti....
İran’da Hristiyanların Sayısı 1 Milyona Yaklaştı
Yapılan bir araştırmaya göre, İran’daki kilisenin ülkedeki rejimin şiddetli zulmüne ve baskısına rağmen 1 milyon üyeye sahip olduğu düşünülüyor. Hristiyanlarla...
Boko Haram, Küçük Çocukları Örgüte Dahil Ediyor
Boko Haram terör örgütü yıkıcı eylemleriyle Kuzey Nijerya ve Çad Gölü bölgesini rahatsız etmeye devam ediyor. Aşırılık yanlısı grup 2002...
Popüler Hristiyan Şarkısına Dayanan Çocuk Kitabı Yayınlandı
Grammy Ödüllü grup Hillsong Worship, YouTube’de 400 milyondan fazla görüntülenen ‘What A Beautiful Name’ adlı hit parçasına dayanan yeni bir...
Mısır’da Kaçırılan Hristiyan Kızların Sayısı Hızla Artıyor
CBN News, Mısır’daki Kıpti Hristiyan kızların endişe verici oranda neden kaçırıldığına dair derinlemesine bir bakış sağlayan raporu bildirdi. Mısırlı yetkililerin,...
ABD’deki Kilise, Para Cezasından Sonra Kısıtlamalara Uymayı Kabul Etti
ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki bir kilise 100 bin Dolar para cezası almasının ardından koronavirüs kısıtlamalarına uymayı kabul etti. North Valley Baptist...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ