SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 7,84 / Satış: 7,87
€ EURO → Alış: 9,38 / Satış: 9,42

Koronavirüsle Savaşan Doktorların ve Bilim İnsanlarının Ruhsal Mücadelesi

Koronavirüsle Savaşan Doktorların ve Bilim İnsanlarının Ruhsal Mücadelesi
  • 08.05.2020

Altı sağlık personeli, koronavirüsle mücadeleleri sırasında ruhsal deneyimlerini paylaştı. Son birkaç ay içinde, insanlar COVID-19 ile mücadele hakkında verileri araştırdıkça, bilim insanları ve doktorlar toplumsal figür haline geldi. Özellikle ABD’de bu durum tıp alanındaki personeller için geçerli.

Elaine Howard Ecklund ve Christopher Scheitle adlı sosyologlar, 2017 yılında yayınlanan kitapta, ABD’deki doktorlar ve hemşireler gibi sağlık alanında çalışanların yüzde 65’inin Hristiyan, yüzde 24’ünün ise, evanjelik olduğu belirtildi.

Christianity Today, bu bilim insanlarından ve doktorlardan bir kısmına ulaşarak, koronavirüs salgını sırasında nasıl ayakta kaldıklarını sordu. Tedaviler ve aşılar üzerine araştırma yapan, hasta bakımını üstlenen, halk sağlığını korumaya çalışan ve hastane koridorlarında görev alan kişilerle iletişime geçildi. Alınan tüm yanıtlar eklenmese de ABD, İngiltere, İtalya, Singapur ve Avustralya’daki bilim insanlarıyla görüşüldü. Onlara krizle nasıl başa çıktıkları ve nasıl dua ettikleri soruldu. Birçoğu hikayelerini ve dua taleplerini paylaştı. İnançlarını uygulama şekillerini farklı olsa da, laboratuarlarda ve hastanelerde farklı coğrafi ve kültürel manzaralarla karşılaşsalar da, hepsi aynı amaç ve ruhta birleşmektedirler.

  • Francis Collins

Mesleği; Doktor ve genetikçi

Çalıştığı yerler; Washington, DC, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Direktörü

Çalışma alanları; Collins, ABD’de korona virüse karşı tedavi ve aşı geliştirmeye çalışan biyomedikal araştırmaları desteklemektedir. Her gün yaklaşık dört veya beş ilgi çekici fikir alan Collins, hangilerine öncelik vermesi gerektiği konusunda zorluk yaşıyor. Korona virüs araştırması dahil olmak üzere, klinik araştırmalar yürüten hastanenin yönetiminden sorumlu. Ayrıca, insan genomunu ilk kez haritalayan takıma liderlik etti.

Nasıl Dua Ediyor; Sağlık gereçlerini kullanarak, insanların acısını dindirmeyi hizmet edinen Collins, ‘‘Her sabah Tanrı’nın yardımıyla bunu yapmanın bir yolunu bulabilmek için dua ediyorum. Yeşu 1:6’da yer alan, ‘Güçlü ve yürekli ol’ sözünü çok seviyorum. Bu ayete ihtiyacım var. Çünkü bazen cesaretim kırılıyor ve düşüyorum’’ dedi.

Collins, eve gitmekten endişe duyan sağlık çalışanları ve gece gündüz araştırma yapanların bir çözüm yolu bulabilmesi için dua ediyor.

  • Emanuele Negri

Mesleği; Doktor

Çalıştığı yerler; İtalya’nın kuzeyinde yer alan Reggio Emilia şehrindeki yerel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde direktör olarak görev yapmaktadır.

Çalışma alanları; İnvaziv mekanik ventilasyondaki hastaların bakımını üstlenmektedir. Meslektaşları koronavirüs enfeksiyonlarının birkaç ay daha devam edeceğini varsayıyorlar, ancak vaka sayısındaki azalış nedeniyle bir sonraki aşama için hastaneyi yeniden organize etmeyi planlıyorlar. Ekip olarak, koronavirüs hastalarının ‘sitokinin salınım sendromu’ olarak adlandırılan bağışıklık sistemi rahatsızlığından muzdarip olabileceği hipotezi araştırıyorlar.

İnancını nasıl paylaşıyor; Sağlık personellerinin giydiği koruyucu giysiler nedeniyle hastaların kendilerini duyması olası değil. Negri, ‘‘Sözlü bir tanıklık zamanı değil, insanlar davranışlarını gözlemliyor’’ dedi. 

Negri, ilk hastalarından birinin mektubunu paylaştı: ‘‘Rab’bin beni işlerini iyi yapan ve sonunda sevdiklerime kavuşmamı sağlayan bu profesyonellerin eline teslim ettiği için şükrediyorum. Koruyucu ekipmanların arkasına saklanmış olan sevgi dolu gözleri asla unutmayacağım. Evden tekrar çıktığımda, belki hayatımı kurtaranlardan bazılarıyla karşılaşacağım, ama ne yazık ki onları tanıyamayacağım. Kim olduklarını bilmeyecek olsam da, düşüncelerim asla değişmeyecek. Onlara en değerli şeyi, yani hayatımı borçluyum. Hepsine teşekkür ederim.’’

  • Julia Wattacheril

Mesleği; Araştırmacı doktor

Çalıştığı yerler; New York şehrindeki bir üniversite hastanesinde, Alkole Bağlı Olmayan Yağlı Karaciğer Hastalığı Programı’nın direktörü olarak görev yapmaktadır.

Çalışma alanı; Tele sağlık uygulamasıyla ayakta tedaviye ek olarak, yoğun bakımdaki hastaların kötüleşen ve daha fazla bakıma ihtiyaç duyan hastaların aciliyetlerine göre sıralama yapmakla görevli. Uzmanlığı dahilinde ekibiyle birlikte koronavirüsün, nakil hastalarını nasıl etkilediğini anlamak için veri topluyor. Risk altındaki hastaları tanımlamaya yardımcı olarak algoritmayı kullanmayı umuyor, böylece hastalara ihtiyaçlarına uygun şekilde öncelik tanınabilecek.

Umudunu Nasıl Koruyor; Yakın zamanda cesaretinin kırıldığını paylaşan Wattacheril, ‘‘Öfkem için dua ettim ve Tanrı’ya yakardım. O günün ilerleyen saatlerinde Tanrı, Yuhanna 15. bölüm aracılığıyla bana konuştu. İsa’nın asma, bizlerin ise çubuk olduğunu hatırladım. Ben meyvesiyle ilgileniyordum, Tanrı’nın yaptıklarına karşılık endişeli ve güvensizdim’’ dedi. 

Yalnız başına veya başkalarıyla birlikte duada kaldığını söyleyen Wattacheril, ‘‘Kendim ve Kutsal Yazılar hakkında unutmaya başladığımda, hatırlatmaya yardımcı olarak güzel bir imanlı topluluğuna sahibim’’ dedi.

  • Lionel Tarassenko

Mesleği; Elektrik mühendisi

Çalıştığı yer; Oxford Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü

Çalışma alanları; Tarassenko, meslektaşlarıyla birlikte yeni hasta izleme tekniklerini geliştirmeye çalışıyor. Teknolojik aletleri, COVID-19 ile mücadeleye dahil etti. Tarassenko, teknolojinin adapte edilmesinin üç yolunu açıkladı: 1) Enfeksiyonu önlemek amacıyla yüksek risk taşıyan hamile kadınların uzaktan izlenmesi, 2) Birinci basamaktaki şüpheli COVID-19 hastalarının video kamera teknolojisi kullanarak müdahale önceliklerinin belirlenmesi, 3) COVID-19 hastalarında giyilebilir teknoloji kullanarak gerçek zamanlı takibi.

İş yerinde inancını nasıl yaşıyor; ‘‘Yeteneklerimi Tanrı’nın benden istediği şeyler için kullanmaya dikkat ediyorum’’ diyen Tarassenko, ‘‘Dünyamızın teknolojik gereçlerle görebildiğimizle ve algılayabildiğimizle sınırlı olmadığının farkındayım. Evrenin, Tanrı’nın buyruğuyla yaratıldığını İbraniler 3. bölümde görüyoruz. Görülenlerin, görülmeyenlerden oluştuğuna iman ediyoruz’’ dedi. 

  • Justin Denholm

Mesleği; Bulaşıcı hastalıklar hekimi, epidemiyolog

Çalıştığı yer; Avustralya’nın Melbourne şehrindeki araştırma hastanesinde Victoria Tüberküloz Programı’nın tıbbi direktörü olarak görev yapmaktadır.

Çalışma alanları; Denholm, hastanesinde koronavirüs olduğundan şüphelenilen kişiler için tarama kliniği işletmektedir. Ayrıca COVID-19 nedeniyle hastaneye yatırılan 2500 hasta için bir dizi ilacı test eden klinik deneyler yürütüyor.

Ne hissediyor; ‘‘Dürüst olmak gerekirse, oldukça yoruldum ve dua etmekte zorlanıyorum. Tanrı’nın hastalık sırasında veya her durumda bizimle birlikte olduğunu düşünmek rahatlatıyor’’ diyen Denholm, dünyanın dört bir yanındaki Hristiyanların, birbirine destek vereceğini umuyor. Denholm, ‘‘Toplulukların desteği şu anda hepimiz için kritik önem taşıyor, insanların birbirine ve özellikle savunmasız kişilere yardım etmeye çalıştığı her fırsat için minnettarım’’ dedi.

  • Lim Poh Lian

Mesleği; Bulaşıcı hastalıklar hekimi, ayrıca halk sağlığı konusunda uzman
Çalıştığı yer; 
Singapur Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi

Çalışma alanları; Lim, 2003 yılında SARS’ın ülkeyi etkilemesinden aylar önce Mesih’e hizmet etme çağrısıyla Seattle’dan Singapur’a taşındı. O tarihten itibaren Dünya Sağlık Örgütü’nde ve Birleşmiş Milletler’de görev aldı. Lim, ‘‘Doğrudan hasta bakımıyla uğraşmayı seviyorum. Klinik, halk sağlığı ve araştırma protokollerinin geliştirilmesine de yardımcı oluyorum’’ dedi.

İnancı, işini nasıl etkiliyor; ‘‘Salgınla mücadeleyi, hizmet olarak görüyorum’’ diyen Lim, çalışmalarının Tanrı’nın en büyük buyruğu olan sevin emrini yerine getirdiğini söyledi. Lim, ‘‘Mesih’e olan iman, bana güç veriyor. Tanrı bizlere korkaklık ruhu değil, güç, sevgi ve kullanmamızı istediği sağlam bir zihin verdi’’ dedi. (CT)

Etiketler: / / / / /

Yüzlerce Mısırlı Köylü, Hristiyanlara Saldırdı
Minye kentinin Barsha bölgesindeki yüzlerce Mısırlı köylü, Hristiyanların evlerine ve mülklerine saldırı düzenledi. Zulüm gözlemcisi Hristiyan Dayanışma Birliği’ne (CSW) göre,...
Koronavirüs Hastalarında Yeni Bulgu
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle dünya genelinde vaka sayıları hızla artarken, Covid-19’un uzun süreli yan etkilerden muzdarip olan kişilerin...
Karantina Kurallarını İhlal Eden Kitabevi’ne, Para Cezası
Karantina kurallarını ihlal eden Hristiyan bir kitabevi, 17 bin pound ceza aldı. Gedling Nottingham’daki Mustard See Kitabevi, karantina kurallarının yürürlüğe...
Papua Yeni Gine, Resmi Olarak Hristiyan Bir Ülke
Bir Okyanusya ülkesi olan Papua Yeni Gine, anayasal olarak Hristiyan bir ülke olarak Ulusal Yürütme Komitesi tarafından resmi olarak onaylandı. Söz konusu...
Dünyanın En Yaşlı Episkoposu Hayatını Kaybetti
Dünyanın en yaşlı Episkoposu olan 104 yaşındaki Episkopos Damián Iguacén Borau, İspanya’nın kuzeydoğusundaki Huesca’daki evinde hayatını kaybetti.  Şilili Episkopos Bernardino...
Hristiyan Kuruluşlar, Zulme Maruz Kalan Hristiyanlar İçin Dua Etkinliği Düzenledi
Hristiyan kuruluşlar, koronavirüs salgını sırasında dünyanın dört bir yanında zulüm gören Hristiyanlar için online dua etkinliği düzenledi. Dua toplantısı Evangelical...
İncil’de Geçen Yeruşalim Tapınağının Dönemine Ait Eserler İsrail’de Bulundu
İsrailli arkeologlar, Kutsal Kitap’ta 2. Tarihler ve Ezra bölümlerinde bahsi geçen Yeruşalim Tapınağı dönemine ait bir su kuyusunun içerisinde, sürahi...
Kanye West’in Hayali Müzisyenler için Hristiyan Bir Üniversite
Amerikalı rapçi, müzik yapımcısı ve tasarımcı Kanye West, yorumcu ve TV sunucusu Joe Rogan ile gerçekleştirdiği üç saatlik röportajı sırasında;...
Pharrell Williams’ın, Gospel Şarkıcılarını Aradığı Belgeseli Yayında
Dünyaca ünlü prodüktör ve müzisyen Pharrell Williams’ın genç ve yetenekli Gospel şarkıcılarını aradığı ‘Voices of Fire’ adlı belgeseli 1. sezonuyla...
Amerikalı Pastör, Kuzey Kore’ye Kutsal Kitap İle Dolu Balonları Göndermekle Suçlanıyor
Kuzey Kore’nin sınırından Kutsal Kitap ile dolu balonları gönderen Amerikalı bir pastör, adli soruşturmayla karşı karşıya. Güney Kore polisi, Pastör...
Mutasyona uğramış Koronavirüs, Dünya’da Hızla Yayılmaya Devam Ediyor
Dünyada hızla yayılan koronavirüs salgını devam ederken Danimarka’da görülen ve ABD de dahil birçok ülkeye yayılan Cluster-5 virüsüyle ilgili dehşet verici haberler gelmeye...
İsa Mesih’in Çocukluk Evinin Bulunduğu İddia Ediliyor
Bir İngiliz arkeolog, Nasıra’da kazılar sonucunda ulaşılan evin İsa Mesih’in çocukluk evi olduğuna dair güçlü kanıtlar taşıdığını söyledi. Reading Üniversitesi’nden...
Hristiyan Liderler, Uluslararası Dua Günü Düzenledi
Dünyanın dört bir yanındaki çeşitli kilise hizmetleri ve Hristiyan liderler, farklı inançlardan Mesih’i kabul edenler için uluslararası dua günü düzenledi....
Küba’da, Kilisenin Yıkımını Canlı Yayınlayan Pastör Tutuklandı
Küba’da Kilise yıkımını gerçekleştirmek üzere buldozerler ve diğer ağır iş makinalarını getirten Küba hükümeti temsilcilerini videoya çeken Kübalı pastör hakkında...
Polis, Vaftiz Törenine Müdahale Etti
İngiliz polisi, izin verilenden daha çok kişinin katıldığı bir vaftiz törenine müdahale etti.  Londra merkezli The Angel Kilisesi, Pazar günü...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ