31 Temmuz 2021 Cumartesi

Koronavirüsle Savaşan Doktorların ve Bilim İnsanlarının Ruhsal Mücadelesi

Altı sağlık personeli, koronavirüsle mücadeleleri sırasında ruhsal deneyimlerini paylaştı. Son birkaç ay içinde, insanlar COVID-19 ile mücadele hakkında verileri araştırdıkça, bilim insanları ve doktorlar toplumsal figür haline geldi. Özellikle ABD’de bu durum tıp alanındaki personeller için geçerli.

Elaine Howard Ecklund ve Christopher Scheitle adlı sosyologlar, 2017 yılında yayınlanan kitapta, ABD’deki doktorlar ve hemşireler gibi sağlık alanında çalışanların yüzde 65’inin Hristiyan, yüzde 24’ünün ise, evanjelik olduğu belirtildi.

Christianity Today, bu bilim insanlarından ve doktorlardan bir kısmına ulaşarak, koronavirüs salgını sırasında nasıl ayakta kaldıklarını sordu. Tedaviler ve aşılar üzerine araştırma yapan, hasta bakımını üstlenen, halk sağlığını korumaya çalışan ve hastane koridorlarında görev alan kişilerle iletişime geçildi. Alınan tüm yanıtlar eklenmese de ABD, İngiltere, İtalya, Singapur ve Avustralya’daki bilim insanlarıyla görüşüldü. Onlara krizle nasıl başa çıktıkları ve nasıl dua ettikleri soruldu. Birçoğu hikayelerini ve dua taleplerini paylaştı. İnançlarını uygulama şekillerini farklı olsa da, laboratuvarlarda ve hastanelerde farklı coğrafi ve kültürel manzaralarla karşılaşsalar da, hepsi aynı amaç ve ruhta birleşmektedirler.

Francis Collins

Mesleği; Doktor ve genetikçi

Çalıştığı yerler; Washington, DC, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Direktörü

Çalışma alanları; Collins, ABD’de korona virüse karşı tedavi ve aşı geliştirmeye çalışan biyomedikal araştırmaları desteklemektedir. Her gün yaklaşık dört veya beş ilgi çekici fikir alan Collins, hangilerine öncelik vermesi gerektiği konusunda zorluk yaşıyor. Korona virüs araştırması dahil olmak üzere, klinik araştırmalar yürüten hastanenin yönetiminden sorumlu. Ayrıca, insan genomunu ilk kez haritalayan takıma liderlik etti.

Nasıl Dua Ediyor; Sağlık gereçlerini kullanarak, insanların acısını dindirmeyi hizmet edinen Collins, ‘‘Her sabah Tanrı’nın yardımıyla bunu yapmanın bir yolunu bulabilmek için dua ediyorum. Yeşu 1:6’da yer alan, ‘Güçlü ve yürekli ol’ sözünü çok seviyorum. Bu ayete ihtiyacım var. Çünkü bazen cesaretim kırılıyor ve düşüyorum’’ dedi.

Collins, eve gitmekten endişe duyan sağlık çalışanları ve gece gündüz araştırma yapanların bir çözüm yolu bulabilmesi için dua ediyor.

Emanuele Negri

Mesleği; Doktor

Çalıştığı yerler; İtalya’nın kuzeyinde yer alan Reggio Emilia şehrindeki yerel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde direktör olarak görev yapmaktadır.

Çalışma alanları; İnvaziv mekanik ventilasyondaki hastaların bakımını üstlenmektedir. Meslektaşları koronavirüs enfeksiyonlarının birkaç ay daha devam edeceğini varsayıyorlar, ancak vaka sayısındaki azalış nedeniyle bir sonraki aşama için hastaneyi yeniden organize etmeyi planlıyorlar. Ekip olarak, koronavirüs hastalarının ‘sitokinin salınım sendromu’ olarak adlandırılan bağışıklık sistemi rahatsızlığından muzdarip olabileceği hipotezi araştırıyorlar.

İnancını nasıl paylaşıyor; Sağlık personellerinin giydiği koruyucu giysiler nedeniyle hastaların kendilerini duyması olası değil. Negri, ‘‘Sözlü bir tanıklık zamanı değil, insanlar davranışlarını gözlemliyor’’ dedi. 

Negri, ilk hastalarından birinin mektubunu paylaştı: ‘‘Rab’bin beni işlerini iyi yapan ve sonunda sevdiklerime kavuşmamı sağlayan bu profesyonellerin eline teslim ettiği için şükrediyorum. Koruyucu ekipmanların arkasına saklanmış olan sevgi dolu gözleri asla unutmayacağım. Evden tekrar çıktığımda, belki hayatımı kurtaranlardan bazılarıyla karşılaşacağım, ama ne yazık ki onları tanıyamayacağım. Kim olduklarını bilmeyecek olsam da, düşüncelerim asla değişmeyecek. Onlara en değerli şeyi, yani hayatımı borçluyum. Hepsine teşekkür ederim.’’

Julia Wattacheril

Mesleği; Araştırmacı doktor

Çalıştığı yerler; New York şehrindeki bir üniversite hastanesinde, Alkole Bağlı Olmayan Yağlı Karaciğer Hastalığı Programı’nın direktörü olarak görev yapmaktadır.

Çalışma alanı; Tele sağlık uygulamasıyla ayakta tedaviye ek olarak, yoğun bakımdaki hastaların kötüleşen ve daha fazla bakıma ihtiyaç duyan hastaların aciliyetlerine göre sıralama yapmakla görevli. Uzmanlığı dahilinde ekibiyle birlikte koronavirüsün, nakil hastalarını nasıl etkilediğini anlamak için veri topluyor. Risk altındaki hastaları tanımlamaya yardımcı olarak algoritmayı kullanmayı umuyor, böylece hastalara ihtiyaçlarına uygun şekilde öncelik tanınabilecek.

Umudunu Nasıl Koruyor; Yakın zamanda cesaretinin kırıldığını paylaşan Wattacheril, ‘‘Öfkem için dua ettim ve Tanrı’ya yakardım. O günün ilerleyen saatlerinde Tanrı, Yuhanna 15. bölüm aracılığıyla bana konuştu. İsa’nın asma, bizlerin ise çubuk olduğunu hatırladım. Ben meyvesiyle ilgileniyordum, Tanrı’nın yaptıklarına karşılık endişeli ve güvensizdim’’ dedi. 

Yalnız başına veya başkalarıyla birlikte duada kaldığını söyleyen Wattacheril, ‘‘Kendim ve Kutsal Yazılar hakkında unutmaya başladığımda, hatırlatmaya yardımcı olarak güzel bir imanlı topluluğuna sahibim’’ dedi.

Lionel Tarassenko

Mesleği; Elektrik mühendisi

Çalıştığı yer; Oxford Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü

Çalışma alanları; Tarassenko, meslektaşlarıyla birlikte yeni hasta izleme tekniklerini geliştirmeye çalışıyor. Teknolojik aletleri, COVID-19 ile mücadeleye dahil etti. Tarassenko, teknolojinin adapte edilmesinin üç yolunu açıkladı: 1) Enfeksiyonu önlemek amacıyla yüksek risk taşıyan hamile kadınların uzaktan izlenmesi, 2) Birinci basamaktaki şüpheli COVID-19 hastalarının video kamera teknolojisi kullanarak müdahale önceliklerinin belirlenmesi, 3) COVID-19 hastalarında giyilebilir teknoloji kullanarak gerçek zamanlı takibi.

İş yerinde inancını nasıl yaşıyor; ‘‘Yeteneklerimi Tanrı’nın benden istediği şeyler için kullanmaya dikkat ediyorum’’ diyen Tarassenko, ‘‘Dünyamızın teknolojik gereçlerle görebildiğimizle ve algılayabildiğimizle sınırlı olmadığının farkındayım. Evrenin, Tanrı’nın buyruğuyla yaratıldığını İbraniler 3. bölümde görüyoruz. Görülenlerin, görülmeyenlerden oluştuğuna iman ediyoruz’’ dedi. 

Justin Denholm

Mesleği; Bulaşıcı hastalıklar hekimi, epidemiyolog

Çalıştığı yer; Avustralya’nın Melbourne şehrindeki araştırma hastanesinde Victoria Tüberküloz Programı’nın tıbbi direktörü olarak görev yapmaktadır.

Çalışma alanları; Denholm, hastanesinde koronavirüs olduğundan şüphelenilen kişiler için tarama kliniği işletmektedir. Ayrıca COVID-19 nedeniyle hastaneye yatırılan 2500 hasta için bir dizi ilacı test eden klinik deneyler yürütüyor.

Ne hissediyor; ‘‘Dürüst olmak gerekirse, oldukça yoruldum ve dua etmekte zorlanıyorum. Tanrı’nın hastalık sırasında veya her durumda bizimle birlikte olduğunu düşünmek rahatlatıyor’’ diyen Denholm, dünyanın dört bir yanındaki Hristiyanların, birbirine destek vereceğini umuyor. Denholm, ‘‘Toplulukların desteği şu anda hepimiz için kritik önem taşıyor, insanların birbirine ve özellikle savunmasız kişilere yardım etmeye çalıştığı her fırsat için minnettarım’’ dedi.

Lim Poh Lian

Mesleği; Bulaşıcı hastalıklar hekimi, ayrıca halk sağlığı konusunda uzman
Çalıştığı yer; 
Singapur Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi

Çalışma alanları; Lim, 2003 yılında SARS’ın ülkeyi etkilemesinden aylar önce Mesih’e hizmet etme çağrısıyla Seattle’dan Singapur’a taşındı. O tarihten itibaren Dünya Sağlık Örgütü’nde ve Birleşmiş Milletler’de görev aldı. Lim, ‘‘Doğrudan hasta bakımıyla uğraşmayı seviyorum. Klinik, halk sağlığı ve araştırma protokollerinin geliştirilmesine de yardımcı oluyorum’’ dedi.

İnancı, işini nasıl etkiliyor; ‘‘Salgınla mücadeleyi, hizmet olarak görüyorum’’ diyen Lim, çalışmalarının Tanrı’nın en büyük buyruğu olan sevin emrini yerine getirdiğini söyledi. Lim, ‘‘Mesih’e olan iman, bana güç veriyor. Tanrı bizlere korkaklık ruhu değil, güç, sevgi ve kullanmamızı istediği sağlam bir zihin verdi’’ dedi. (CT)

En Büyük El Yazması Kutsal Kitap Sergilenmeye Başlandı

Ukrayna'nın başkenti Kiev, Aziz Sofya Katedrali'nde el yazması Kutsal Kitap'ın sergilendiği tarihe imza atan bir tanıtım gerçekleşti....

Arsuz Aziz Yuhanna Kilisesi Yazlıkçılara Hizmet Veriyor

Genellikle, İskenderun ve çevresinin sayfiye yeri olarak kullandığı Hatay’ın Arsuz ilçesinde, (Mar Yuhanna) Aziz Yuhanna Rum Ortodoks...

Florida ”Bir Dakikalık Sessizlik” Yasasını Resmi Olarak Kabul Etti

ABD Florida’daki okullarda öğrencilerin ders öncesi dua etmesine fırsat tanıyacak olan “Bir dakikalık sessizlik” uygulamasının yasa tasarısı resmi...

Küba’da Kilise, Umudun Varlığı Olmaya Devam Ediyor

Küba halkının içinde bulunduğu zor durumlar nedeniyle dayanışma, farklı düzeylerde dile getirilmeye devam ediyor.Küba'yı, 2015 ve 2016...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi