SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Koronavirüsle Savaşan Doktorların ve Bilim İnsanlarının Ruhsal Mücadelesi

Koronavirüsle Savaşan Doktorların ve Bilim İnsanlarının Ruhsal Mücadelesi
 • 08.05.2020

Altı sağlık personeli, koronavirüsle mücadeleleri sırasında ruhsal deneyimlerini paylaştı. Son birkaç ay içinde, insanlar COVID-19 ile mücadele hakkında verileri araştırdıkça, bilim insanları ve doktorlar toplumsal figür haline geldi. Özellikle ABD’de bu durum tıp alanındaki personeller için geçerli.

Elaine Howard Ecklund ve Christopher Scheitle adlı sosyologlar, 2017 yılında yayınlanan kitapta, ABD’deki doktorlar ve hemşireler gibi sağlık alanında çalışanların yüzde 65’inin Hristiyan, yüzde 24’ünün ise, evanjelik olduğu belirtildi.

Christianity Today, bu bilim insanlarından ve doktorlardan bir kısmına ulaşarak, koronavirüs salgını sırasında nasıl ayakta kaldıklarını sordu. Tedaviler ve aşılar üzerine araştırma yapan, hasta bakımını üstlenen, halk sağlığını korumaya çalışan ve hastane koridorlarında görev alan kişilerle iletişime geçildi. Alınan tüm yanıtlar eklenmese de ABD, İngiltere, İtalya, Singapur ve Avustralya’daki bilim insanlarıyla görüşüldü. Onlara krizle nasıl başa çıktıkları ve nasıl dua ettikleri soruldu. Birçoğu hikayelerini ve dua taleplerini paylaştı. İnançlarını uygulama şekillerini farklı olsa da, laboratuarlarda ve hastanelerde farklı coğrafi ve kültürel manzaralarla karşılaşsalar da, hepsi aynı amaç ve ruhta birleşmektedirler.

 • Francis Collins

Mesleği; Doktor ve genetikçi

Çalıştığı yerler; Washington, DC, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Direktörü

Çalışma alanları; Collins, ABD’de korona virüse karşı tedavi ve aşı geliştirmeye çalışan biyomedikal araştırmaları desteklemektedir. Her gün yaklaşık dört veya beş ilgi çekici fikir alan Collins, hangilerine öncelik vermesi gerektiği konusunda zorluk yaşıyor. Korona virüs araştırması dahil olmak üzere, klinik araştırmalar yürüten hastanenin yönetiminden sorumlu. Ayrıca, insan genomunu ilk kez haritalayan takıma liderlik etti.

Nasıl Dua Ediyor; Sağlık gereçlerini kullanarak, insanların acısını dindirmeyi hizmet edinen Collins, ‘‘Her sabah Tanrı’nın yardımıyla bunu yapmanın bir yolunu bulabilmek için dua ediyorum. Yeşu 1:6’da yer alan, ‘Güçlü ve yürekli ol’ sözünü çok seviyorum. Bu ayete ihtiyacım var. Çünkü bazen cesaretim kırılıyor ve düşüyorum’’ dedi.

Collins, eve gitmekten endişe duyan sağlık çalışanları ve gece gündüz araştırma yapanların bir çözüm yolu bulabilmesi için dua ediyor.

 • Emanuele Negri

Mesleği; Doktor

Çalıştığı yerler; İtalya’nın kuzeyinde yer alan Reggio Emilia şehrindeki yerel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde direktör olarak görev yapmaktadır.

Çalışma alanları; İnvaziv mekanik ventilasyondaki hastaların bakımını üstlenmektedir. Meslektaşları koronavirüs enfeksiyonlarının birkaç ay daha devam edeceğini varsayıyorlar, ancak vaka sayısındaki azalış nedeniyle bir sonraki aşama için hastaneyi yeniden organize etmeyi planlıyorlar. Ekip olarak, koronavirüs hastalarının ‘sitokinin salınım sendromu’ olarak adlandırılan bağışıklık sistemi rahatsızlığından muzdarip olabileceği hipotezi araştırıyorlar.

İnancını nasıl paylaşıyor; Sağlık personellerinin giydiği koruyucu giysiler nedeniyle hastaların kendilerini duyması olası değil. Negri, ‘‘Sözlü bir tanıklık zamanı değil, insanlar davranışlarını gözlemliyor’’ dedi. 

Negri, ilk hastalarından birinin mektubunu paylaştı: ‘‘Rab’bin beni işlerini iyi yapan ve sonunda sevdiklerime kavuşmamı sağlayan bu profesyonellerin eline teslim ettiği için şükrediyorum. Koruyucu ekipmanların arkasına saklanmış olan sevgi dolu gözleri asla unutmayacağım. Evden tekrar çıktığımda, belki hayatımı kurtaranlardan bazılarıyla karşılaşacağım, ama ne yazık ki onları tanıyamayacağım. Kim olduklarını bilmeyecek olsam da, düşüncelerim asla değişmeyecek. Onlara en değerli şeyi, yani hayatımı borçluyum. Hepsine teşekkür ederim.’’

 • Julia Wattacheril

Mesleği; Araştırmacı doktor

Çalıştığı yerler; New York şehrindeki bir üniversite hastanesinde, Alkole Bağlı Olmayan Yağlı Karaciğer Hastalığı Programı’nın direktörü olarak görev yapmaktadır.

Çalışma alanı; Tele sağlık uygulamasıyla ayakta tedaviye ek olarak, yoğun bakımdaki hastaların kötüleşen ve daha fazla bakıma ihtiyaç duyan hastaların aciliyetlerine göre sıralama yapmakla görevli. Uzmanlığı dahilinde ekibiyle birlikte koronavirüsün, nakil hastalarını nasıl etkilediğini anlamak için veri topluyor. Risk altındaki hastaları tanımlamaya yardımcı olarak algoritmayı kullanmayı umuyor, böylece hastalara ihtiyaçlarına uygun şekilde öncelik tanınabilecek.

Umudunu Nasıl Koruyor; Yakın zamanda cesaretinin kırıldığını paylaşan Wattacheril, ‘‘Öfkem için dua ettim ve Tanrı’ya yakardım. O günün ilerleyen saatlerinde Tanrı, Yuhanna 15. bölüm aracılığıyla bana konuştu. İsa’nın asma, bizlerin ise çubuk olduğunu hatırladım. Ben meyvesiyle ilgileniyordum, Tanrı’nın yaptıklarına karşılık endişeli ve güvensizdim’’ dedi. 

Yalnız başına veya başkalarıyla birlikte duada kaldığını söyleyen Wattacheril, ‘‘Kendim ve Kutsal Yazılar hakkında unutmaya başladığımda, hatırlatmaya yardımcı olarak güzel bir imanlı topluluğuna sahibim’’ dedi.

 • Lionel Tarassenko

Mesleği; Elektrik mühendisi

Çalıştığı yer; Oxford Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü

Çalışma alanları; Tarassenko, meslektaşlarıyla birlikte yeni hasta izleme tekniklerini geliştirmeye çalışıyor. Teknolojik aletleri, COVID-19 ile mücadeleye dahil etti. Tarassenko, teknolojinin adapte edilmesinin üç yolunu açıkladı: 1) Enfeksiyonu önlemek amacıyla yüksek risk taşıyan hamile kadınların uzaktan izlenmesi, 2) Birinci basamaktaki şüpheli COVID-19 hastalarının video kamera teknolojisi kullanarak müdahale önceliklerinin belirlenmesi, 3) COVID-19 hastalarında giyilebilir teknoloji kullanarak gerçek zamanlı takibi.

İş yerinde inancını nasıl yaşıyor; ‘‘Yeteneklerimi Tanrı’nın benden istediği şeyler için kullanmaya dikkat ediyorum’’ diyen Tarassenko, ‘‘Dünyamızın teknolojik gereçlerle görebildiğimizle ve algılayabildiğimizle sınırlı olmadığının farkındayım. Evrenin, Tanrı’nın buyruğuyla yaratıldığını İbraniler 3. bölümde görüyoruz. Görülenlerin, görülmeyenlerden oluştuğuna iman ediyoruz’’ dedi. 

 • Justin Denholm

Mesleği; Bulaşıcı hastalıklar hekimi, epidemiyolog

Çalıştığı yer; Avustralya’nın Melbourne şehrindeki araştırma hastanesinde Victoria Tüberküloz Programı’nın tıbbi direktörü olarak görev yapmaktadır.

Çalışma alanları; Denholm, hastanesinde koronavirüs olduğundan şüphelenilen kişiler için tarama kliniği işletmektedir. Ayrıca COVID-19 nedeniyle hastaneye yatırılan 2500 hasta için bir dizi ilacı test eden klinik deneyler yürütüyor.

Ne hissediyor; ‘‘Dürüst olmak gerekirse, oldukça yoruldum ve dua etmekte zorlanıyorum. Tanrı’nın hastalık sırasında veya her durumda bizimle birlikte olduğunu düşünmek rahatlatıyor’’ diyen Denholm, dünyanın dört bir yanındaki Hristiyanların, birbirine destek vereceğini umuyor. Denholm, ‘‘Toplulukların desteği şu anda hepimiz için kritik önem taşıyor, insanların birbirine ve özellikle savunmasız kişilere yardım etmeye çalıştığı her fırsat için minnettarım’’ dedi.

 • Lim Poh Lian

Mesleği; Bulaşıcı hastalıklar hekimi, ayrıca halk sağlığı konusunda uzman
Çalıştığı yer; 
Singapur Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi

Çalışma alanları; Lim, 2003 yılında SARS’ın ülkeyi etkilemesinden aylar önce Mesih’e hizmet etme çağrısıyla Seattle’dan Singapur’a taşındı. O tarihten itibaren Dünya Sağlık Örgütü’nde ve Birleşmiş Milletler’de görev aldı. Lim, ‘‘Doğrudan hasta bakımıyla uğraşmayı seviyorum. Klinik, halk sağlığı ve araştırma protokollerinin geliştirilmesine de yardımcı oluyorum’’ dedi.

İnancı, işini nasıl etkiliyor; ‘‘Salgınla mücadeleyi, hizmet olarak görüyorum’’ diyen Lim, çalışmalarının Tanrı’nın en büyük buyruğu olan sevin emrini yerine getirdiğini söyledi. Lim, ‘‘Mesih’e olan iman, bana güç veriyor. Tanrı bizlere korkaklık ruhu değil, güç, sevgi ve kullanmamızı istediği sağlam bir zihin verdi’’ dedi. (CT)

Etiketler: / / / / /

Amerikalı Pastörler, Pentikost Günü’nde Kiliseleri Açmayı Planlıyor
Kaliforniya’da koronavirüs kısıtlamalarına rağmen 1200’den fazla Pastör 31 Mayıs Pentikost Günü, ibadetlerini yüz yüze gerçekleştirilme sözünü verdi. Kaliforniya’daki birçok bölgede...
Mısır Hükümeti, 70 Kiliseyi Yasallaştırdı
Mısır Hükümeti, Hristiyanların ibadet yeri olarak kullanabileceği 70 kiliseye resmi hizmet izni verdi. Mısır’da yönetim izni olmadan kiliselerin inşa edilmesine...
Pakistan’da Bir İlk:     Kilise Ayinleri Televizyondan Yayınlandı
Pakistan ve Küba’da kilise vaazları ilk kez canlı yayın olarak devlet kanallarında yayınlandı.   PTV devlet televizyon kanalı, Koronavirüsün yayılmasını...
“Giving Tuesday” Koronavirüs Nedeniyle 6 ay Erken Gerçekleşti
Her yıl Kasım ve Aralık aylarında düzenlenen, dünya çapında bir bağış programı olan “Giving Tuesday” koronavirüs nedeniyle 6 ay erken...
Dünyanın En Büyük Gotik Katedrali, Hastaneye Dönüştürüldü
Saint John the Divine Katedrali tek gecede KOVID-19 hastalarının tedavi görebileceği bir saha hastanesine dönüştürüldü.  Net uzunluğu 183 metre, çatı...
Londra’da Ermeni Baskı Tarihi Üzerine Bir Film
Eylül 2017’de Londra’da Ermenice kitap basımının tarihini anlatan “Voskan Yerevantsi” (Erivanlı Voskan) filminin gösterimi yapıldı. Filmin hikâyesi, 1666-1668’de Amsterdam’daki Ermeni...
Güney Kore’deki Kiliseler, Tam Zamanlı İbadet Hizmetlerine Geri Döndü
Güney Kore’de mega kiliseler dahil olmak üzere tüm kiliseler insan sayısındaki kısıtlamalara tabi olarak tam zamanlı hizmetlerine geri döndü.  Güney...
Çin Makamları Kilise Haçlarını İndirmeye Devam Ediyor
Catholic Herald yayınının aktardığı verilere göre; Çin Komünist yetkililer Anhui Katolik Episkoposluğunun bulunduğu bölgedeki iki kilisenin haçlarını indirdi. Anonim kaynakların...
John Piper, ”Koronavirüs ve Mesih” Adlı Bir Kitap Yazdı
Ünlü Hritiyan vaazcısı ve yazar John Piper, ”Koronavirüs ve Mesih” (Coronavirus and Christ) adlı bir kitap yazdı. “Ecclesia” ekibi ve “GBD – İyi Haber”...
Mısır Kıpti Kilisesi, İki Rahibin Koronavirüs Taşıdığını Doğruladı
Kıpti Kilisesi temsilcileri 27 Nisan tarihinde Ahram Online ile gerçekleştirdikleri röportajda iki rahibin koronavirüs enfeksiyonu taşıdığını doğruladılar. Kilise konuşmacı Bulis Halim’in...
Pakistan’da Yolcu Uçağı Yerleşim Alanına Düştü
Pakistan’da Lahor – Karaçi seferini yapan PK-303 sefer sayılı Airbus A320 tipi yolcu uçağı, Karaçi Havalimanı’na inerken, teknik arıza nedeniyle...
Papa Françeşko, Hristiyanları Cömert Tanıklar Olmaya Teşvik Etti
Papa Françeşko, haftalık olarak yaptığı halka sesleniş konuşmasında, ”İsa Mesih’in göğe yükselişini kutlamaya hazırlanırken, ölümden dirilmiş olan İsa Mesih’ten size...
Fosil Yakıtları Elden Çıkarma Hareketi İvme Kazandı
Çeşitli dini mezheplerle ilişkili olan kırk iki kuruluş, fosil yakıt endüstrisindeki yatırımlardan ayrılacağını açıkladı. Katolik, Anglikan, Metodist, Birleşik Reform, Baptist,...
Değerli Tanrı Adamı Ravi Zacharias Hayatını Kaybetti
Ünlü Apolojist yazar ve konuşmacı Ravi Zacharias, nadir görülen bir kanser türüyle yaptığı savaşının ardından 74 yaşında hayatını kaybetti. Ravi...
Detroitli Rahibin Kutsal Su Tabancası
Detroit’te bir rahip, vatandaşları kutsamak için oyuncak tabanca kullandı. Konu hakkında açıklama yapan rahip, bunun koronavirüsten korunmak için güvenli ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ