2 Aralık 2021 Perşembe

Kraliçe II. Elizabeth, Zulüm Gören Kıpti Hristiyanlara Destek Mesajı Gönderdi

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Londra’daki Kıpti Yeni Yılı (Nayrouz) kutlamasında inançları nedeniyle zulüm gören Hristiyanlara destek mesajı gönderdi.

Westminster’deki Aziz Margaret Kilisesi’nde okunan bildiride Kraliçe, dua zamanının inançları nedeniyle sıkıntı çeken herkesi hatırlamak için bir fırsat olduğunu söyleyerek, ‘‘Onlar her zaman aklımızda ve dualarımızda yer alıyor’’ dedi.

Kıpti Yeni Yılı’nın başlangıcı olan Nayrouz Bayramı’nı kutlamak için düzenlenen tören, inançları nedeniyle zulme uğrayan insanlara ve inanç özgürlüğü hakkının sağlanmasının önemine dikkat çekti.

Galler Prensi, Canterbury Başepiskoposu ve Başbakan’ın yanı sıra insani yardım kuruluşları ve dinler arası konukların katıldığı etkinlikte paylaşımda bulundu. Etkinlik, salgın nedeniyle geç düzenlendi. Prens Charles, mesajında bir araya gelmenin inanç yaşamının önemli bir parçası olduğunu belirtti. Prens, ‘‘Dünyanın dört bir yanındaki Hristiyanlar zulme maruz kalmaya ve inançları uğruna korkunç baskılara katlanmaya devam ederken, adaletsizlik ve zulümle mücadele eden herkes için dua ediyorum’’ dedi.

Kraliçe II. Elizabeth’in mesajı Kıpti Ortodoks Kilisesi Başepiskoposu Angaelos’a gönderildi. Kraliçe, ‘‘Bu gibi etkinlikler, dünyanın dört bir yanında inançları uğruna sıkıntı çekenleri anmak için bir fırsat oluyor. Düşüncelerimizde ve dualarımızda yer almaya devam ediyorlar. Çağlar boyunca Kıpti Hristiyanların sadık imanını ve dayanma gücünü hatırladığınız ve onurlandırdığınız bu derin düşünme zamanında, Kıpti Hristiyanlara esenlik ve bereket dolu bir yıl diliyorum’’ dedi.

Canterbury Başepiskoposu Justin Welby, ‘‘Nil sularının yükseldiği zaman gerçekleşen Nayrouz Bayramı, iman şehitlerini anmak için iyi bir zamandır. Su, kiri yıkayabilir. Aynı zamanda vaftizde olduğu gibi yeni bir yaşam verir. Bu büyük kutsallığın lütfu, bizleri teşvik eden iman şehitlerinin yaşamlarında gördüğümüz şeydir. Bu yüzden dostluğumuz çok değerli. Sadece insani bir dostluk değil, aynı zamanda İsa Mesih’te bir araya gelmektir. Dostluktaki her büyüme, İsa’nın dünyamızdaki etkisini artırır. Mesih’e olan imanda birleşmiş olarak sevgi ilişkimiz artsın. Öyle ki, dualarımız güçlenecek ve tanıklığımız daha etkin olacaktır’’ dedi.

Başbakan, hükümetin inanç özgürlüğüne saygı gösterme taahhüdünde bulunduğunu söyleyerek, ‘‘Dünya çapında inançları nedeniyle zulme uğrayan Hristiyanları ve azınlık grupları hatırlamamız hepimiz için önemlidir. İnançlara saygı, Majestelerinin Hükümeti için temel öneme sahiptir. Umarım hem İngiltere’de hem de dünya çapında Kıpti Ortodoks Kilisesi topluluğu için kutsanmış ve barışçıl bir yıl olur’’ dedi.

İngiltere’de Lordlar Kamarası üyesi Mahmood Ahmad, dünya çapında inanç özgürlüğü sorunu üzerine farkındalığı artıran bir kapanış konuşması yaptı. Ahmad, bir kimsenin inancının en büyük sınavı, başkalarının inancını koruma isteği ve arzusu olduğunu söyledi. (Premier Christian News)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi