5 Aralık 2021 Pazar

Küba’da, Kilisenin Yıkımını Canlı Yayınlayan Pastör Tutuklandı

Küba’da Kilise yıkımını gerçekleştirmek üzere buldozerler ve diğer ağır iş makinalarını getirten Küba hükümeti temsilcilerini videoya çeken Kübalı pastör hakkında soruşturma başlatıldı. 

Hristiyan hakları Örgütü Christian Solidarity Worldwide’a göre, ada ülkesinin en büyük ikinci şehri olan Santiago de Cuba yetkilileri, 2015 yılından bu yana, pentekostal mezhebinin Küba hükümeti tarafından tanınıyor olsa da Abel Santamaria bölgesindeki Tanrı’nın Meclisi Kilisesi’ne (Assemblies of God) baskı yapıyor. 

Hristiyan hakları Örgütü tarafından yapılan açıklamada; Pentekostalların ülkenin büyük çoğunluğunu oluşturan bir mezhep olmasına rağmen, Küba yetkililerinin Tanrı’nın Meclisi kilisesini yıkmak için ilk girişimi daha 2015 yılında yaptığını bildirdi.

Hristiyan Hakları Örgütü’nün yayınladığı demeçte: “Küba Şehir Planlama ve Konut İdaresi yetkilileri, ilk kilise yıkım girişimini 2015 yılında gerçekleştirmiş, fakat kilise üyelerinin, Fausto Polemo liderliğindeki diğer mezhep temsilcileri ile birlikte bina içinde oturma grevi yapması üzerine iptal etmek zorunda kalmıştı” ifadelerine yer verildi.

Küba hükümeti, bu Ekim ayında gerçekleştirdiği kilise yıkımı ile ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu yıkımın bölgede inşa edilmesi planlan demiryolu projesinin bir parçası olduğunu açıkladı. Dikkat çeken asıl nokta ise proje kapsamında bölgede sadece kilisenin yıkılmış olmasıydı. 

Pastör Alain Toledano

The Christian Post’ta yayınlananlara göre; Kilise yıkımının gerçekleştiği sırada telefonu üzerinden canlı yayın yapan Pastör Alain Toledano, yetkililer yanına gelip onu tutukladığı sırada telefonunu düşürmüş. 

Christian Solidarity Worldwide Organizasyonu, tutuklanan pastörün çıkarılacağı mahkeme öncesi ”dış dünyayla bağlantısı olmadan” tutulduğunu açıklıyor.

Yıkılan Kilisenin pastörü Fausto Polemo ise, 2003’ten beri Küba hükümeti tarafından sürekli baskı görüyor. Yıllar içerisinde defalarca göz altına alınan pastörün ülkeyi terk etmesi resmi olarak yasaklanmakla kalmadı, hakkında soruşturma da başlatıldı. (cnl.news/O.D)

Maden Ocağı İçin Evlerinden ve İbadethanelerinden Oluyolar

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’un Işıkdere Mahallesi’nde ibadethanelerin de içinde bulunduğu 16 ev, maden ocağı için kamulaştırılarak...

Patrik Sahak II, Ziyaretçilerini Kabul Etti

Patrik Kadasetli Sahak II. 30 Kasım 2021 Salı günü, Kilisenin Din Görevlisi Peder Zohrab Civanyan önderliğideki Altımermer...

Papa Françesko, Kıbrıs Rum Kesimi’nde Görüşmelerine Başladı

Katolik Kilisesi'nin lideri Papa Françesko, 2 - 6 Aralık tarihleri arasında yapacağı 35. Apostolik Yolculuğu'na başlamak üzere...

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi