18 Eylül 2021 Cumartesi

Kullanılmayan kiliseler mültecilere açılıyor

avusturya katoik kilisesiAvusturya’nın başkenti Viyana’da kullanılmayan Katolik kiliseleri mültecileri barındırmak için tamir ettiriliyor. Savaştan kaçan ailelerin soğuyan havalarda geceleri kalacak yeri olmadığı için Hristiyan toplumu kapılarını mültecilere açtı.
Viyana Başepiskoposluğun temsilcisi Michael Pryuller, Kurier gazetesine yaptığı açıklamada, “Sığınma yeri arayan yüzlerce mülteci için kiliseler kapılarını açacak.”’ dedi.
Kiliselerdeki yerleşim alanlarının dağılımıyla Katolik Yardım Kuruluşu Caritas ilgileniyor. Bu kurum hangi ailelerin kiliselerde yaşayabileceğini belirledikten ve tamirler bittikten sonra onların kiliseye taşınmasıyla yakından ilgileniyor.
Pryulleran’ın sözlerine göre kiliselerde barınacaklar için banyo ve tuvalet de hazırlandı, fakat bütün hazırlıkların ekim ayına kadar bitirilmesi planlanıyor.
Bu hareketi duyan etraftaki birçok kilise ve manastır da desteklerini eksik etmiyor. Mülteci ailelere tercümanlar yardım edecek, saılık ve eğitim hizmeti verilecek. Bunun dışında mültecileri kişisel ihtiyaçları için kişi başı günlük 19 EURO ödenecek.
Papa Françesko, Avrupa’daki Katolik kurumlara mülteciler için yardım çağırısında bulunup herkesi merhamete ve yardımseverliğe davet etmişti. (mission-center.com Çeviren: Olga Daşcinscaia)

Fulani Militanlar, Öldürdükleri Çocuğun Cenaze Törenine Saldırdı

Geçen hafta Celina Ishaku'nun oğlu, iki yıl önce eşini öldüren Fulani militanları tarafından katledildi. Uluslararası Hristiyan Kurumu...

Hristiyan Baba, Oğlu İle Birlikte İnfaz Edildi

Nijerya'da Hristiyan bir baba ve 7 yaşındaki oğlu korkunç bir saldırıda hayatını kaybetti.Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC), 46...

Hatay’daki Dini Değerler: Vakıflı Köyü ve Surp Asdvadzadzin Kilisesi

Türkiye’de nüfusunun büyük çoğunluğu Ermeni olan tek köy konumundaki Vakıfköy, Hatay’ın ve dolayısıyla da ülkemizin çokça ziyaretçi...

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde “Kutsal Haçı Yüceltme” Bayramı

Her yıl 14 Eylül tarihinde Geleneksel olarak kutlanan “Kutsal Haçı Yüceltme Bayramı” Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde özel ayinlerle...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi