8 Aralık 2022 Perşembe

Kuraklık Afrika Boynuzu’nu Tahrip Ederken Episkoposlar Yalvarıyor

İngiltere hükümetine kuraklığın harap ettiği Afrika Boynuzu’na yardım etmesi için 44 Anglikan lider tarafından imzalanan açık bir mektup gönderildi.

Mektupta, Doğu Afrika’daki episkoposların, ihtiyacı olanlara acilen daha fazla fon sağlamak için çağrıda bulundukları belirtildi. İngiltere’nin Ukrayna krizine hızlı tepkisinin başka yerlerdeki hayatlar pahasına olmaması gerektiği konusuna dikkat çektiler.

Episkoposlar Afrika Boynuzu’ndaki durumu şöyle belirtti: “Bu değişmeli. Her gün daha fazla hayat kaybediliyor ve daha fazlası risk altında. Birleşik Krallık hükümetini, Doğu Afrika’daki açlık krizinin ön cephesine acilen daha fazla fon sağlamaya ve uluslararası toplumları kitlesel olarak harekete geçmeye çağırıyoruz. Erken uyarılar dikkate alınmadı. Dayanıklılığı güçlendirmeye yönelik mevcut taahhütler ve bu kadar çok ihtiyaç duyulurken fonlarla desteklenmedi.”

Gruba dahil olan Güney Sudan Başepiskoposu Pek Muhterem Justin Badi Arama, “ufukta bir kıtlık daha var” derken bunun kaçınılmaz olmadığını söylüyor.

Mektup ayrıca Canterbury Başepiskoposu Pek Muhterem Justin Welby tarafından da desteklendi ve Canterbury Başepiskoposu şunları söyledi: “Doğu Afrika’daki kriz en az iki yıldır büyümeye devam ediyor. Bu bölgenin insanlarını mahvediyor ve daha da kötü tehdit ediyor.”

Başepiskopos, “Hükümetimize ve bu ülkenin insanlarına sesleniyorum: Lütfen yiyeceklerin satın alınmasını sağlamak için lütfen bir adım öne geçin” dedi.

Somali, Etiyopya ve Kenya kırk yılın en kötü kuraklığını yaşarken milyonlarca kişi şiddetli açlıkla karşı karşıya kaldı.

İngiltere hükümetinin Ukrayna’ya 220 milyon Euro insani yardımına atıfta bulunan Episkoposlar, bu “cömert” çabayı överek uyarıda bulundular. “Bu, insani kaynakları bizimki gibi çok ihtiyaç duyulan bölgelerden uzağa yönlendirmek için bir neden olmamalıdır” dediler.

“Aziz Pavlus hepimizin tek bir bedenin parçası olduğunu, birbirimize bağımlı olduğumuzu yazdı. Tüm beden, kız kardeşler ve erkek kardeşler adına yardımınıza ihtiyacımız var” diye eklediler.

Mesaj, Ukrayna’dan Afrika Boynuzu’na buğday taşıyan bir geminin, savaşın başladığı Şubat 2022’den bu yana ilk yolculuğunu yapan Cibuti’ye demirlediği sırada geldi. Dünya Gıda Programı sözcüsü, Etiyopya’ya giden 23 bin ton tahılın bir ay boyunca 1,5 milyon insanın ihtiyacını karşılayacağını söyledi. Ancak, teslimatın daha fazla sevkiyatın arasında takip edilmesi gereken bir başlangıç olduğu konusunda uyardı. (Premier Christian)

Kaçırılan Pastör Ölü Bulundu

Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos'ta bir pastör kaybolduktan birkaç gün sonra ölü bulundu. Pastörün inancı nedeniyle öldürüldüğü iddia...

Hristiyanlar, Acımasızca Darp Edildi

Hindistan'da Hristiyanlar, inançlarını reddetmemesi üzerine acımasızca darp edildi. Radikal Hindu milliyetçilerden oluşan bir grup, Hristiyan bir ailenin...

Dini Reddedip, Tanrı’ya Yönelmek Mümkün mü?

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, İngilizlerin yaklaşık yarısı herhangi bir dini benimsemediği iddia edildi. Bu durum onların...

50 Bin Yıllık Virüs Yeniden Canlanabilir mi?

Bir grup bilim insanı, Sibirya'da eriyen permafrostların altında yatan virüslerden bazılarını yeniden canlandırdı. Virüslerden birinin yaklaşık 50...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi