3 Mart 2021 Çarşamba

Kutsal Cuma Ayini İstanbul’daki Kutsal Ruh Katedrali’nde Gerçekleştirildi

İstanbul Kutsal Ruh Katedrali’nde, İsa Mesih’in Haç yolu ve çarmıha gerilişi, St Esprit Katedrali’nde yani Kutsal Ruh Katedrali’nde Başrahip Peder Nicola Masedu’nun yönettiği ayinle anıldı.

İlk ilahi ve dua okuduktan sonra, kiliseden görevlillerin oluşturduğu ayin alayında Başrahip’in okuduğu 14 farklı Mezmur okundu, her Mezmuru cemaat tekrar etti. Havarilerin sözlerinin okunmasıyla dualar edildi ve ilahiler tüm katılanlar tarafından söylendi.

Ayin alayının bitiminde son ilahi söylendi, Peder Nicola taşıdığı Haç’ı ve herkesi kutsadı.

Kutsal Cuma ayinine eşlik eden Türkiye Keldani Katolik Kilisesi Patrik Vekili Monsenyör François Yakan ve Keldani cemaati ayini onulandırdı.

Akşam saat 19 :00’da ise İstanbul Latin Katolik Kilisesi Episkoposu Monsenyör Ruben Tierrablanca tarafından yönetilen ayine, Salezyen Rahipler Peder Jacky ve Peder Andrès eşlik etti.

Yeşaya kitabından ayetler ve İbranilere mektubu okuduktan sonra Aziz Yuhanna tarafından yazılan “Mesih İsa’nın ıstırapları ve ölümü” Monsenyör Ruben Tierrablanca ve iki görevli tarafından okundu.

Episkoposun Haç sunağını kutsama rituelinin başlangıcında herkes diz çöktü. Episkopos verdiği vaazından sonra Haç, Katedral’in Başrahibi Peder Masedu tarafından sunuldu İlahiler söylendi, cemaat diz çökerek haça tapındı. Haç sunağın önüne bırakıldıktan sonra, ilk olarak Episkopos, sonra rahipler ve rahibeler, ardından ayine katılanlar Haçın üstündeki İsa Mesih’i öptüler. Ayin bitiminde birçok kişi, Haç’ın önünde tekrar dizi dökerek dua etti.(İstanbul,Nathalie Ritzmann)

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Patrik Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 1 Mart Pazartesi günü, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz’u kabul etti....

Salgına Rağmen Bazı Hristiyan Kitapçılar Satışlarını Artırdı

Salgın döneminde zorunlu kapanmalara ve sosyal mesafeye rağmen, 2020'de bazı Hristiyan kitapçıların genel satışlarının arttığı görüldü.Christian Retail...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi