2 Aralık 2021 Perşembe

Kuzey Hindistan’da Hristiyanlara Saldırı

Hindistan’ın kuzeyindeki Uttarakhand eyaletinde Pazar günü bir kiliseye saldırı düzenleyen yaklaşık 500 kişilik bir çete, inanlıları darp ederek binayı tahrip etti.

Görgü tanıkları, saldırganların Roorkee kentindeki kiliseyi işgal ederken ‘Lord Rama’ya Zafer’ (Jai Shri Ram) ve ‘Vande Mataram’ diye bağırdığını söyledi. Öfkeli kalabalık, Hristiyanları halkı din değiştirmeye zorlamakla suçladı.

N. Wilson, New Indian Express’e, ‘‘Asılsız iddialarla darp ettiler, taciz ettiler ve suçladılar. Yirmi yılı aşkın bir süredir dua toplantıları ve yardım faaliyetleri düzenliyoruz’’ dedi.

Nepal ve Tibet sınırında bulunan 10 milyonluk nüfusa sahip Uttarkand eyaletinin yüzde 83’ü Hindu. Hristiyanlar ise nüfusun sadece yüzde 0.37’sini oluşturuyor. 24 Eylül’de eyalet hükümeti yerel yetkililere bölgede yaşayan yabancıları belirlemelerini ve ‘toplumsal sorunları çözmek’ için özel bir komite kurmalarını emretti. Yapılan açıklamada, ‘‘Ülkenin belirli bölgelerinde, nüfusun hızlı artışı nedeniyle demografik yapıda değişiklikler yaşandığı ve bazı toplulukların bu bölgelerden ayrılışı hükümetin dikkatini çekti. Ayrıca toplumsal uyumda bozulma endişesi de mevcut’’ ifadeleri yer aldı.

Eyalet hükümeti, adli sicil kaydı olan yabancıların listelerini hazırlayacağını ve eyaletten olmayan kişilere arazi satışlarını araştıracağını söyledi. Uttarkand eyaleti, 2014’ten beri iktidar partisi olan Bharatiya Janata Partisi (BJP) tarafından yönetiliyor. BJP, Hindu milliyetçisi bir grup olan Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS) ile bağlantılı. Köylere baskın düzenleyen Hindu milliyetçileri, Hristiyanları halkı din değiştirmeye zorlamakla suçluyor. Hristiyanlar üzerindeki bu baskılar, Narendra Modi yönetiminde Hindistan’ın Hindu değerlerini ve kimliğini empoze etmeye dayalı ‘safranlaştırma’ politikasının bir parçası. 

BJP Uttarakhand eyalet başkanı ve hükümet sözcüsü Madan Kaushik, kiliseye saldırı düzenleyenleri savunarak, ‘‘Olayda yer alanlar, Roorkee Kilisesi’nde gerçekleşen din değiştirmelere öfkelenen aynı koloninin sakinleridir. Olay aslında gereğinden fazla abartılmış bir mahalle sorunudur’’ dedi.

Hindistan Katolik Episkoposlar Konferansı’nın eski sözcüsü Peder Babu Joseph, saldırının ülkede ‘büyüyen bir eğilimin’ parçası olduğunu söyleyerek, ‘‘Pazar ibadetlerini kendi evlerinde barışçıl bir şekilde yerine getirmeye çalışan Hristiyanlara yönelik şiddet, aşırılığın en çirkin göstergesidir. Bu ülkede herkesin inandığı Tanrı’ya ibadet etme hakkı var ve devlet, vatandaşlarının bu hakkını korumak için elinden geleni yapmalı. Vatandaşların bu temel hakkını ihlal eden herkes, toplumsal barışın ve kardeşliğin korunması adına yargılanmalı. Maalesef, son zamanlarda ülkenin çeşitli bölgelerinde, din değiştirmeyi önleme bahanesiyle Hristiyan topluluklarına yönelik artan bir şiddet eğilimi var’’ dedi.

Roorkee’deki polisi saldırganlara gereken tepkiyi verdiği için öven Peder Joseph, ‘‘Kanun uygulayıcı kurumların bu davayı sonuca bağlamasını ve kanunları çiğneyenlerin cezalandırılmasını sağlamasını diliyoruz’’ dedi. (cruxnow)

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi