30 Temmuz 2021 Cuma

Kuzey Hindistan’da Pastörler 3 Gün Boyunca Tutuklu Kaldı

Hindistan’ın kuzeyinde 19 Mart Perşembe günü Hindu radikallerin saldırısına uğrayan iki pastör, üç gün boyunca tutuklu kaldı. Yerel raporlara göre, pastörlere yönelik saldırı Kuzey Hindistan’daki Uttar Pradeş eyaletinden Faridpur bölgesinde yaşandı.

Pastör Sukhiram Kare ve Rohit Kumar, Faridpur pazarında rutin faaliyetlerini yapıyordu. Öğleye doğru Sourab Sharma adında dükkan sahibiyle konuşan pastörler, ona İncil verdi. Sharma, pastörleri dükkana çağırarak, daha çok insanın Hristiyanlık hakkında bilgi edinmek istediğini söyledi. Pastörler, dükkana geri döndüklerinde, Bajrang Dal militanları tarafından çevreleri sarıldı. Pastör Kare, Uluslararası Hristiyan Kurumu’na (ICC), ‘‘Başımızın belada olduğunu fark etti. 5-6 kişi çevremizi kuşatarak, neden Hristiyanlığı yaymaya çalıştığımızı sordu. Sert bir tonda konuşuyorlardı. Sesleri daha da yükseldi. Hakaret etmeye ve şiddet göstermeye başladılar’’ dedi.

Militanlar tarafından karakolu götürülen pastörlerin tutuklanması talep edildi. Pastör Kare, militanların kendilerini Hindu değerlere hakaret etmekle suçladıklarını belirtti. Olay daha sonra miliyetçi bir örgüt olan Vishva Hindu Parishad’a bildirildi.

İki örgütün baskısı nedeniyle güvenlik güçleri iki pastörün de üç gün boyunca tutuklu kalmasını sağladı. Bu karar, pastörlere yönelik hiçbir kanıt bulunmamasına rağmen verildi.

Kare, ‘‘Ailem için gerçekten endişelendim. Çünkü ben olmadan nasıl yaşayacakları konusunda kaygılıydım. Tutukluluğumun ne kadar süreceği hakkında da endişeliydim’’ dedi.

Bu durum, Faridpur’da Hristiyanların uğradığı ilk saldırı değil. 1 Mart 2020’de Hindu miliyetçiler, ev kilisesine saldırı düzenledi. Hristiyan bir çift şiddete maruz kaldı. Saldırın ardından güvenlik güçleri, Hristiyan çiftin yanı sıra diğer bir kilise üyesini de tutukladı. Bir gün süren tutukluğun ardından kefaretle serbest bırakıldılar. (persecution)

En Büyük El Yazması Kutsal Kitap Sergilenmeye Başlandı

Ukrayna'nın başkenti Kiev, Aziz Sofya Katedrali'nde el yazması Kutsal Kitap'ın sergilendiği tarihe imza atan bir tanıtım gerçekleşti....

Arsuz Aziz Yuhanna Kilisesi Yazlıkçılara Hizmet Veriyor

Genellikle, İskenderun ve çevresinin sayfiye yeri olarak kullandığı Hatay’ın Arsuz ilçesinde, (Mar Yuhanna) Aziz Yuhanna Rum Ortodoks...

Florida ”Bir Dakikalık Sessizlik” Yasasını Resmi Olarak Kabul Etti

ABD Florida’daki okullarda öğrencilerin ders öncesi dua etmesine fırsat tanıyacak olan “Bir dakikalık sessizlik” uygulamasının yasa tasarısı resmi...

Küba’da Kilise, Umudun Varlığı Olmaya Devam Ediyor

Küba halkının içinde bulunduğu zor durumlar nedeniyle dayanışma, farklı düzeylerde dile getirilmeye devam ediyor.Küba'yı, 2015 ve 2016...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi