22 Haziran 2021 Salı

Kuzey Kamerun’da Hristiyan Tercüman Hayatını Kaybetti

Kuzey Kamerun, siyasi ve askeri şiddetin yuvası haline geldi. Anglofon ayrılıkçıları ile hükümet arasındaki çatışma nedeniyle, Hristiyanlar acı çekiyor. 2016’da İngilizce konuşan bir grup halk, Ambazonya olarak bilinen yeni bir ulus olmak istediklerini açıklamıştı.

25 Ağustos 2019’da bir grup Fulani, Wum köyüne saldırdı. Birden fazla eve saldırarak 7 kişinin ölümüne neden olan saldırganlar aynı zamanda birçok evi ve mülkü yaktı.

Hayatını kaybeden 7 kişiden biri ise Kutsal Kitap tercümanı Angus Abraham Fung idi. Yıllarca Agnem dilinde Yeni Antlaşma çevirisi üzerinde Wycliffe Kutsal Kitap tercümanlarıyla çalışan Angus, çalışmasını 2016 yılında tamamladı.

Saldırıya uğrayan tercümanın hedeflenip hedeflenmediği henüz bilinmese de saldırının politik nedenlerden dolayı gerçekleştiğine inanılıyor.

Christian Post’a konuşan Kamerunlu Efi Tembon, ‘‘Gece saldırdılar ve herkes hazırlıksızdı. Evlere girdiler ve insanları dışarı çıkararak katlettiler. Fulani topluluğu bölgede azınlık olmasına rağmen hükümet onları yerel hakla savaşması için kullanıyor. Bu yüzden hükümet tarafından silahlandırıldılar, korunuyorlar ve köylülere saldırıyorlar’’ dedi.

Saldırıların nedeni dini olmasa da Hristiyanlar acı çekiyor. Persecution.org, “Kuzey Kamerun’da bu şiddetin sona ermesi ve barışın sağlanması için dua edin” çağrısında bulunuyor.

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi