27 Şubat 2021 Cumartesi

Latin Amerika Başepiskoposu, Hristiyanları Dua Etmeye Çağırdı

Latin Amerika’nın Anglikan Başepiskoposu Rev. Gregory Venables, dünya çapında koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü on ülkeden beşinin Güney Amerika’da olması nedeniyle Hristiyanları bölge için dua etmeye çağırdı.

Başepiskoposu Rev. Gregory Venables

Koronavirüsün Latin Amerika toplumlarının temellerini sarstığını söyleyen Başepiskopos, bilgelik ve güç için dua edilmesi gerektiğini belirterek, ‘‘Önümüzdeki haftalarda ve aylarda insanlara yardım etme konusunda bilgeliğe sahip olabilmemiz için dua edin. Bu sıkıntılar hızlı bir şekilde geçmeyecek. Bilgece davranmalıyız’’ ifadelerinde bulundu.

Bölgede salgından en çok etkilenen ülke Brezilya oldu. Geçen hafta ulusal ölüm sayısı 150 bin’e ulaştı. Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro salgının etkilerini durduramamakla suçlanıyor. 

Beşepiskopos Venables, ‘‘Çok fazla vaka ve inanılmaz derecede güvensizlik var. Latin Amerika ülkelerinin çoğu ekonomik olarak zor durumda. İnsanların hiçbir şeyleri kalmadı. Bu çok çaresiz bir durum’’ dedi. Başepiskopos salgınla nasıl başa çıkılacağına dair gerçek bir yanıt olmadığını, çünkü hükümetlerin katı kurallar koymasına rağmen salgının yayılmaya devam ettiğini belirtti. Venables, önlemlerin işe yaramadığını ve kısıtlamaların gevşetilmesiyle beraber işlerin kötüye gittiğini düşünüyor.

İngiltere’de olduğu gibi Latin Amerika’daki kiliseler de koronavirüsle mücadelede kilit bir rol oynadı. Gıda ve ilaç bankalarını yönetmenin yanı sıra Kilise’nin rolünün bunun ötesine geçtiğini söyleyen Başepiskopos, ‘‘Bazen tek yapabileceğiniz, karanlıktaki birinin elini tutmaktır’’ dedi.

Kilisenin salgından öğrendiği bazı şeyler olduğuna inanan Başepiskopos Venables, ‘‘Bu salgın kiliseyi dışarıya çıkardı. Bence bu yaşananların en büyük artısı, artık sadece içeriye bakıp her şeyi düzene sokmaya çalışmıyoruz’’ ifadelerinde bulundu.

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi