2 Aralık 2021 Perşembe

‘Laudato Sì’ Ruhuyla 1 Milyon Ağaç Dikildi

‘Laudato Sì’ Yılı kapsamında, ülkenin kurucu Cumhurbaşkanı Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın 100. doğum yılının ve Bangladeş’in bağımsızlığının 50. yılının kutlanması vesilesiyle ülkedeki Katolikler yaklaşık 1 milyon ağaç dikti. Girişim, 165 milyonluk nüfusa sahip Bangladeş’te sadece 400 bin inanlının bulunduğu küçük Katolik Kilisesi tarafından başlatıldı.

14 Ağustos 2020’de Kardinal Patrick D’Rozario ve Katolik Episkoposlar tarafından başlatılan girişime Laudato Sì Yılı vesilesiyle, tüm Katolik kurum ve cemaatler katıldı. Çeşitli Katolik Episkoposlukları tarafından 400bin ağaç dikildi. Caritas Bangladeş tarafından 360 bin ağaç, Credit Union Ltd tarafından 215 bin ağaç ve Bangladeş Hristiyan Birliği tarafından 10 bin ağaç dikildi.

Bangladeş Episkoposlar Konferansı Genel Sekreter Yardımcısı Peder Jyoti Francis Costa, ‘‘Göksel Baba, inanlıları yeryüzüne bakmaya çağırdı. Bangladeş’in Katolik inanlıları bu çağrıya ağaç dikerek karşılık verdi. Çünkü ağaçlar, dünyamızı daha yeşil yapar ve oksijen üretir. Tüm Episkoposlar, çeşitli Episkoposluklarda bu yıl tamamlanacak olan ağaç dikme kampanyasına katılıyor’’ dedi.

Caritas Bangladeş Genel Müdürü Sebastian Rozario, toplam 49 bölgede ağaç dikildiğini doğruladı. Rozario, ‘‘Programlarımızla desteklediğimiz kişilere ağaçları teslim ediyoruz. Ağaçların çoğu dikildi, geri kalanı da bu yıl dikilecek. Ağaçları dağıtmanın yanı sıra, 6 bin Caritas gönüllüsünün tamamı kendi kişisel imkânlarıyla ağaç dikti’’ dedi. Peder Charles J. Young tarafından Dakka’da kurulan ‘Credit Union Ltd’ adlı Hristiyan örgütü de aynı kampanyayı yürütüyor. Örgütün başkanı Pankaj Gilbert Costa, 215 bin ağaç dikildiğini doğruladı.

Bangladeş Hristiyan Birliği başkanı Nirmol Rozario, kampanyaya katkıda bulunmak isteyenlere 10 bin meyve ağacı ve bitkinin dağıtıldığını duyurdu. Katolik Kilisesi’nin girişimini takdir eden ve Bangladeş Hristiyan Birliği’nden bir mango fidesi alarak evinin bahçesine diken Sujon Haldar, ‘‘Bu ağaçlar gelecekte gölge, meyve ve odun sağlayacak. Ağaçlar, sonsuza dek arkadaşımızdır’’ dedi. (fides.org)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi