24 Nisan 2024 Çarşamba

Libya’yı Vuran Fırtınada Binlerce Kişi Hayatını Kaybetti

Aljazeera haber sitesinde yer alan bilgilere göre yetkililer, Libya’yı vuran Daniel fırtınası nedeniyle 5 bin’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Binlerce kişiden haber alınamadığı için kurban sayısının hızla artabileceği uyarısında bulunuldu.

Sel felaketi, şiddetli yağışların ardından iki barajın yıkıldığı Derne kentine büyük hasar verdi. Birleşmiş Milletler, siyasi olarak bölünmüş ülkede yardım ekiplerinin seferber edildiğini söyledi. Ülke 2014 seçimlerinin ardından siyaseten ikiye bölündü. Bunlardan birisi ülkenin doğusundaki Tobruk’ta bulunan Temsilciler Meclisi ve diğeri de Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’dir.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), sel felaketi nedeniyle kaybolan ve hayatını kaybeden binlerce kişi için endişelerini dile getirdi. UNHCR, acil yardım malzemelerinin bölgeye gönderildiğini açıkladı.

Hayatta kalanlar mucizevi kurtuluşlarını anlattı

Derne’de hayatta kalanlar yaşadıkları korkunç deneyimi paylaştı. Eşi ve küçük kızıyla birlikte hayatta kalan 39 yaşındaki Raja Sassi, ‘‘Başlangıçta sadece şiddetli bir yağmur olduğunu düşündük. Ancak gece yarısı büyük bir patlama oldu. Barajın yıkıldığını öğrendik. Şehir merkezi cesetlerle doldu’’ dedi.

Kaçarken küçük kızına tutunan 31 yaşındaki Nouriya el-Hasadi, hayatta kalmalarının mucize olduğunu söyledi. İki çocuk annesi 41 yaşındaki Safia Mustafa, bina çökmeden önce evlerinden kaçmayı başardı. 10 yaşındaki oğlu Obai, hayatta kalmaları için Tanrı’ya dua ettiğini söyledi. 46 yaşındaki avukat Saliha Ebu Bekiri ise kendisinin ve iki kız kardeşinin felaketten kurtulduğunu ancak annesinin hayatını kaybettiğini söyledi. Avukat, ‘‘Yüzebiliyordum ama ailemi kurtarmak için hiçbir şey yapamadım’’ dedi.

Derne belediye başkan yardımcısı Ahmed Madroud, kentin en az yüzde 20’sinin yok olduğunu söyledi. Madroud, yıkımın nedeninin kentteki altyapının zayıf olması ve birçok binanın nehre yakın dar sokaklarda toplanmış olması olduğunu belirtti. Libya’nın doğusunu kontrol altında tutan General Halife Hafter, acil müdahale üzerinde yoğunlaştıklarını söyleyerek, ‘‘Hasarın tespit edilmesi, yolların yeniden inşa edilmesi, elektrik hizmetinin sunulması ve gerekli her türlü tedbirin alınması için hükümete özel bir komite kurma talimatı verdik. Ülkenin yeniden ayağa kalkması için tüm resmi kurumların acil destekte bulunması gerekiyor’’ dedi. (Aljazeera)

İskenderun Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde Paskalya Kermesi

Paskalya Bayramı hazırlıkları sürerken, İskenderun Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde de geçtiğimiz hafta sonu “Paskalya Kermesi” düzenledi. Pazar Ayini...

Episkopos Kayyal, Pazar Vaazında: “Liderlik ve Şöhret Kilisede Değer Görmez”

Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği 10. Yuhanna’nın bereketi ile İskenderun’da bulunan Lübnan Dağı Peygamber İlyas Patrikhanesi...

Episkopos Kayyal, İskenderun’da Çocukları da Unutmadı

Paskalya Oruç Döneminde, Mersin ve Hatay bölgelerinde gerçekleştirilen Patrikhane Programları kapsamında, Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği...

Episkopos Kayyal, İskenderunlu Gençlerle Kahvaltıda Buluştu

Paskalya Oruç Döneminde, Mersin ve Hatay bölgelerinde yapılacak Patrikhane Programları kapsamında, Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi