24 Ekim 2021 Pazar

Londra Episkoposu: ‘‘Kiliselerin Afgan Mültecileri Karşı Sorumluluğu Bulunuyor’’

Londra Episkoposu Dame Sarah Mullally, Marylebone’daki bir otelde yaşayan 70 kişiyi destekleyen bir kiliseyi ziyaret ederken, Afgan mültecilerin cesaretini takdirle karşıladığını söyledi.

Dame Sarah Mullally

Christian Today, geçen hafta İngiltere’deki kiliselerin Afgan mültecilere yardım etmek için adım attığını bildirdi. Ağustos ayında tahliye edilmeden önce Kabil’deki İngiltere Büyükelçiliği veya İngiliz Silahlı Kuvvetleri ile çalışan yaklaşık 8 bin Afgan mülteci, karantina otellerinden İngiltere genelindeki geçiş otellerine taşınıyor.

Londra Episkoposluğu’ndan bir sözcü, ‘‘St Paul’s Marylebone, otel personeline mülteciler için bir karşılama alanı hazırlamada ve bebek malzemeleri, giysi ve kişisel bakım malzemelerinin bağışında yardımcı oldu. Mültecilerin gelmesinden bu yana kilise, ailelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesine destek oluyor’’ dedi.

Kilisenin gençlik grubu, cemaat üyeleri ve çocuklar gönüllü hizmet ekibini oluşturdu. Çarşamba günü St Paul kilisesini ziyareti sırasında Episkopos Mullally, Peştuca ve Dari dilinde, ‘Birleşik Krallık’a Hoş Geldiniz’ yazılı pankartın yanında durarak, ‘‘Birçoğumuz son haftalarda evlerini terk etmek zorunda kalan binlerce Afgan ailenin yaşadıklarından dolayı derinden üzüldü. Birçoğunun üzerindeki kıyafetlerden başka bir şeyi olmadan şehrimize gelmelerinin nasıl bir his olduğunu hayal edemiyorum. Kendilerini iyi karşılanmış hissetmelerini sağlamak ve yerleşmelerine yardımcı olmak bizim sorumluluğumuzda’’ dedi.

Episkoposun ziyareti sırasında ayrıca, Dr Krish Kandiah tarafından yönetilen yardım kuruluşu Afghan Welcome’dan temsilciler de hazır bulundu. St Paul’s Rektörü ve Marylebone Bölge Dekanı olan Rev Clare Dowding, ‘‘Sadece üzerindeki kıyafetlerle gelmek zorunda kalanları görmek son derece duygulandırıcıydı. Bebek temel ihtiyaçları, mama, biberon ve bebek bezi gibi temel ihtiyaçlardan yoksun olmanın yanı sıra fazladan giysisi olmayan çok sayıda çocuğun ve yetişkinin varlığı bizi çok etkiledi. Kilise gönüllülerinin bu kadar sıcak bir karşılama yaptığını görmek çok güzeldi’’ dedi.

Londra Episkoposluğu’ndaki kiliseler, yerel kiliselerin mültecileri desteklemesine yardımcı olmak için 2018’de kurulan bir yardım kuruluşu olan Welcome Churches ile birlikte çalışıyor. (CT)

Patrik Kadasetli Sahak II, Ankara’dan Gelen Heyeti Kabul Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, 22 Ekim Cuma günü İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vakıflar Genel...

Monsenyör Massimiliano Palinuro, Patrik Kadasetli Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. 21 Ekim Perşembe günü, İstanbul Latin Katolik Kilisesi’nin yeni dini önderi...

Hristiyan Aileler, Temel Haklardan Mahrum Bırakılıyor

Meksika'nın Hidalgo kentindeki iki Hristiyan aile, akrabalarının evinde ibadet hizmeti düzenlemeleri üzerine komşuları tarafından tehdit edildi.Hristiyan Dayanışma...

Papa Françesko, Rus Katolikleri, Birliği Sürdürmeye Teşvik Etti

Papa Françesko, Rusya Federasyonu'ndaki tüm Katolik cemaatinin ‘sevinç ve alçakgönüllükle, Tanrı Krallığı'nın saflığını sunan müjdeci bir tohum’...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi