31 Temmuz 2021 Cumartesi

Lübnan’daki Kilise Önderleri, Uzlaşma Çağrısında Bulundu

Lübnan’daki Hristiyan mezheplerin önderleri geçtiğimiz hafta bir araya geldi. Hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı Whatsapp’a vergi getirme girişimine tepki olarak halk sokağa çıkmıştı. Hükümet, vergi kararından vazgeçti ama, ülkenin dört bir yanına yayılan eylemler dinmedi.

Lübnan’da bulunan kiliseler ve Hristiyan topluluklar olarak, kendilerini ifade edenlere saygı duyarken, çocuklarımızın meşru isyanını kucaklamak ve korumak istiyoruz. Ayrıca hükümete, ulusal taleplere acilen yanıt vermesi konusunda çağrıda bulunuyoruz” diyen Hristiyan temsilciler, hükümetin hazırladığı reform önerileri ve ekonomik önlemlerle ilişkili olan düşüncelerini de dile getirdiler.

Bildiriyi okuyan Maronit Patrik Boutros Bechara Rai, ‘‘Reform planı, olumlu bir adım. Ancak hükümet tutumunu değiştirmeli ve vatansever kişiler tarafından yönetilen bir idare başlamalı. Devlet başkanının, halkın ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli önlemler almasını ve siyasi liderlerle istişarelere hemen başlamasını istiyoruz’’ açıklamasında bulundu.

Protestoculara da hitap eden kilise önderleri ve Hristiyan cemaatleri, protestocuları birliği bozucu hareketlerde bulunmaması ve kışkırtıcı kişilerden uzak durmaları konusunda uyardı. 23 Ekim, Çarşamba öğleden sonra Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Maronit Patriği Bechara Rai ile telefon görüşmesinde bulundu.

Dini önderlerin toplantısına, hükümeti protestocuların taleplerine karşılık vermesi çağrısında bulunan Şeyh Abdel Latif Darian da katıldı.

Ülkenin yaşadığı ekonomik krizde ve protestoların yaşanmasında etken olan nedenlerden biri, hükümetin whatsapp ve diğer sosyal medya araçlarının kullanımına koyduğu vergiler oldu. (fides.org)

En Büyük El Yazması Kutsal Kitap Sergilenmeye Başlandı

Ukrayna'nın başkenti Kiev, Aziz Sofya Katedrali'nde el yazması Kutsal Kitap'ın sergilendiği tarihe imza atan bir tanıtım gerçekleşti....

Arsuz Aziz Yuhanna Kilisesi Yazlıkçılara Hizmet Veriyor

Genellikle, İskenderun ve çevresinin sayfiye yeri olarak kullandığı Hatay’ın Arsuz ilçesinde, (Mar Yuhanna) Aziz Yuhanna Rum Ortodoks...

Florida ”Bir Dakikalık Sessizlik” Yasasını Resmi Olarak Kabul Etti

ABD Florida’daki okullarda öğrencilerin ders öncesi dua etmesine fırsat tanıyacak olan “Bir dakikalık sessizlik” uygulamasının yasa tasarısı resmi...

Küba’da Kilise, Umudun Varlığı Olmaya Devam Ediyor

Küba halkının içinde bulunduğu zor durumlar nedeniyle dayanışma, farklı düzeylerde dile getirilmeye devam ediyor.Küba'yı, 2015 ve 2016...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi