21 Nisan 2021 Çarşamba

Mafyanın Papa’ya çirkin tepkisi, İtalyan kamuoyunda öfke uyandırdı

mafya

Papa Francis’in geçenlerde Sat7 Türk’ten de duyurduğumuz gibi, mafyayı afaroz etmesinin ardından mafya elemanları Vatikan’a tepki gösterdiler. Örgütün tepkisi İtalyan kamuoyunda öfkeyle karşılandı.

Cezaevlerinde yatan, mafya örgütüne bağlı olmaktan ve suç işlemekten cezaevinde bulunan mahkûmlar hapishanede her Pazar günü düzenlenen dini ayine katılmadıkları gibi seslerini yükselterek protesto gösterisinde bulundular. Molise bölgesinin cezaevindeki mafya üyeleri aforoz edilmelerine tepki olarak ilk kez cezaevi şapeline gitmediler.

Aynı zamanda Calabria’daki Oppido Mamertina kentinde kilisenin organize ettiği Hazreti Meryem’i anma yürüyüşü, bölgede uyuşturucu trafiği ile organize suç konusundaki kötü siciliyle bilinen mafya ve adli suç örgütü “N’drangheta” tarafından manipüle edildi.

Dini yürüyüşün rotasının değiştirerek, bir cinayet davasında hüküm giyen anca sağlık sorunları sebebiyle ev hapsinde tutulan 82 yaşındaki mafya babası Peppe Mazzagatti’nin evinin önünden geçirilmesi, bölgeyi iki hafta önce ziyaret eden ve mafyaya sert tepki gösteren Papa Francis’e mesaj olarak yorumlandı.

Örgütün üyelerinin omuzlarında taşıdıkları Meryem Ana heykelini mafya babası Peppe Mazagatti’nin evinin önünden geçerken yere kadar eğerek selamlamaları da büyük tepkilere yol açtı.

Roma hükümeti, “Meryem Ana suç makinelerinin önünde eğilmez” diyerek “Olur böyle şeyler. Büyütülmemesi gerek” yorumunda bulunan Belediye Başkanı Domenico Giannetta ve olaya müdahale etmeyerek sessiz kalan Emniyet Müdürlüğü hakkında soruşturma açtı.

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi