2 Aralık 2021 Perşembe

Malezya’da Hristiyanlara Yönelik Baskı Artıyor

Malezya’nın kuzeydoğusundaki Kelantan eyaleti, ceza kanununda değişiklik yaparak, din değiştirme dâhil olmak üzere bazı uygulamalarda yeni yasaklar getirdi. İhlal edenlerin hapis, para cezası veya kırbaçla cezalandırılacağı bildirildi.

Yeni ceza kanunu 1 Kasım 2021’de yürürlüğe girdi ve 24 faaliyeti yasa dışı hale getirdi. Yasaklanan faaliyetler arasında dini inancı yaymak, ibadethaneleri yıkmak, dövme yaptırmak, estetik ameliyat olmak, büyücülük ve asılsız iddialar yer alıyor. İhlal edenler, üç yıla kadar hapis, 5.000 Malezya Ringgiti (1.202 ABD Doları) kadar para cezası veya altışar kırbaç ile cezalandırılabilir.

Ceza kanununda 2019’da önerilen değişiklikler, 1993 Ceza Kanununa ve mevcut 1985 Ceza Kanununa dayanmaktadır. Malezya Kralı Sultan V. Muhammed, Temmuz 2020’de değişikliklere onay verdi.

Kelantan Eyalet Başkanı Ahmad Yakob, yeni yasakların uygulanmasının sadece Kelantan’da değil, ülkedeki diğer eyaletlerde de dine dayalı kanunun güçlendirilmesine yardımcı olacağını söyledi. Ayrıca yaptırımların amacının insanları dine geri döndürmek ve onları eğitmek olduğunu belirtti.

Hristiyan oranının yüzde 10’dan daha az olduğu Malezya, Open Doors’un Hristiyan olmanın en zor olduğu ülkelerin 2021 Dünya İzleme Listesi’nde 46. sırada yer alıyor.

60’tan fazla ülkede zulmü izleyen Open Doors USA’ya göre, Katolikler ve Metodistler, Malezya’da yetkililer tarafından izleniyor. Müjdecilik faaliyetlerinde aktif olan Protestan gruplar ise daha sık hedef alınıyor. Open Doors, ülkede Müjde’yi paylaşmanın yasa dışı olduğunu bildirdi.

Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC) ise, yeni yasanın dışlayıcı ve hoşgörüsüz bir adım olduğunu belirterek endişe duyduklarını belirtti. Kadın hakları grupları da, gelişmelerin eleştirel düşünce ve ifadeyi bastırması nedeniyle demokrasinin temel ilkelerinin ihlal edildiğine dair endişelerini dile getirdi.

Öte yandan Malezyalı Pastör Raymond Koh davası henüz çözülemedi. Müjde’yi paylaşmakla suçlanan pastör Koh, askeri tarzda bir operasyonla yaklaşık dört yıl önce kaçırıldı ve kendisinden haber alınamıyor. (CP)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi