19 Nisan 2021 Pazartesi

Manastıra Ulaşabilmek İçin 3 Bin 100 Metre Yüksekliğe Tırmanıyorlar

Etiyopyalı Ortodoks Hristiyanlar, 13. yüzyılda inşa edilen ve yaklaşık 3 bin 100 metre yükseklikteki Ashetan Maryam Manastırı’nda ayine katılmak için yüzlerce metre yol katediyor.

Amhara eyaletinin Lalibela kasabasında Abune Yusuf Dağı’nın tepelerinden birinde 13. yüzyılda kurulan Ashetan Maryam Manastırı, deniz seviyesinden yaklaşık 3 bin 100 metre yükseklikte bulunuyor.

Kara yolu ile gitmenin imkansız olduğu manastıra ulaşmak için uçurumun kenarına yapılmış ince bir yolda 400 metre yolculuk etmek gerekiyor.

13. yüzyılda Kral Gebre Meskel Lalibela’dan sonra hüküm süren Na’akueto La’ab tarafından yapılan manastır, halkın bölgede ayine katılabileceği tek yer.

Yüzyıllardır süren geleneği devam ettiren çok sayıda papaz bu manastırda eğitim alıyor.

Papazların hepsi bu dağın tepesinde “Tanrı’ya daha yakın” olduklarını iddia ediyor.

Lalibela kasabasını yüzlerce metre yukarıdan izleme fırsatı veren mekan, yabancı ve yerli turistler tarafından da yoğun rağbet görüyor.

Burada yaşayan papazlardan Saliye Samhain yaptığı açıklamada, “Burada sadece Tanrı’yla, efendimizle konuşuyoruz. Merhamet için ona yalvarıyoruz. Tanrı’ya daha yakın olduğumuzu hissediyoruz.” dedi.

Yaşlıların bile büyük bir sabırla tırmandığı Ashetan Maryam Manastırı pazar günleri ayinlere ev sahipliği yapıyor. Şafak sökmeden toplanan kilise cemaati, ayinler sırasında vaaz dinleyip, toplu dualar ediyor.(aa)


Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi