4 Mart 2021 Perşembe

Mersin Rum Ortodoks Kilisesi’nde Kutsal Hafta

SAT-7 TÜRK-Özel

Geçtiğimiz sene SAT-7 TÜRK ekibi olarak belgeselini tamamladığımız İskenderun Rum Ortodoks Kilisesi’nde yapılan Paskalya ayinlerinin ardından bu sene de Paskalya Haftası’nda düzenlenen ayinler için Mersin Rum Ortodoks Kilisesi’ndeydik.

Mersin’de bulunan Aziz Mihail ve Aziz Cebrail Ortodoks Kilisesi’ndeki Kutsal Büyük Elem Haftası ayinlerini Mersin Ortodoks Kilisesi Ruhani Önderi İspir Teymur yönetti.

Büyük Çarşamba, Kutsal Perşembe (Son Akşam Yemeği), Kutsal Cuma (İsa Mesih’im Çarmıh’a gerildiği gün) ve Kutsal Nur’lu Cumartesi ayinlerinin yapıldığı Kutsal Büyük Elem Haftası’nın ilk üç gününde Mesih’in ölümünden önce öğrencileriyle yaptığı son konuşma ve buyruklar hatırlandı.

Kutsal Yağ duasının yapıldığı Büyük Çarşamba günü, Kutsal Kitap’tan özellikle Yeni Ahit’ten ayetler okundu. Ardından bir yağ kesesinin içerisinde bulunan mumlar ve kandiller yakıldı. Mesih’in hoş kokulu bir yağ (mira) ile meshedilmesinin anıldığı törenin bir önemi de Mesih İsa’ya ihanet eden Yahuda İskaryot isimli öğrencinin Çarşamba günü ihanet etmesidir. Bu olay, kilise takviminde Çarşamba günleri oruç tutmanın gelenek haline gelmesine yol açmıştır. Büyük Çarşamba ayini, Peder Teymur’un kilise cemaatine kutsal yağ sürmesiyle sona erdi.

Kutsal Büyük Perşembe günü yapılan sabah ayininde Mesih İsa’nın son akşam yemeğinde gerçekleşen dünyevi varlığını temsile yönelik Efkaristiya içeren Kutsal Ayin ile başladı. Akşam ise Kutsal Cuma sabahının duasıyla bağlantılı olan ve İncil’den 12 ayet okuması olarak adlandırılan Mesih’in acılarının töreni yapıldı. İncil’den 12 ayet okunmasının sebebi Mesih’in mahkemesi, kırbaçlanması, hapse atılması ve çarmıha gerilmesinin ile ilgili 12 ayet bulunmaktadır.

Okumaların ardından Ruhani Önder İspir Teymur, sunak üzerine Mesih İsa’nın Haç’a gerilmiş olan resmi bulunan Haç’ı tütsüledi. Kilise çanları cenaze töreni düzeninde çaldı ve ardından kilisenin bütün ışıkları söndürüldü. Cemaat ellerindeki mumlarla Mesih’in çarmıha gerildiği anda yaşanan büyük karanlığı andı. Ruhani Önder İspir Teymur, sırtında taşıdığı Haç’la sunak etrafında döndü ve sonunda Kutsal Haç’ı dikey bir şekilde koyarak Haç’ı tütsüledi. Kilisenin ışıklarının açılmasıyla Seher duası edildi. Cemaat sırasıyla Haç önünde secde ederek Haç’ı öptü.

Komünyon verilmediği ve Kutsal Ayin’in düzenlenmediği tek gün olan Kutsal Büyük Cuma’da İsa Mesih’in çektiği acı ve ızdıraplarını anma günü olarak bedeninin defnedilişi anıldı. Mezarda Ağıt Töreni’nin gerçekleştirilmesiyle yanan mumlar eşliğinde inanlılar, Mesih’in mezarı önünde Ruhani Önder tarafından söylenen yas dualarına katıldı.

Kutsal Nur’lu Cumartesi günü sabah yapılan ayinde Diriliş’in öncü günü olması sebebiyle defne yaprakları serpilerek Mesih İsa’nın ölüm karşısındaki zaferi karşılandı. İncil okumasından sonra tüm cemaat Komünyon’a paydaş oldu.

Mersin Rum Ortodoks Kilisesi’nde akşam 21:00 sularında başlayan ayinde dualar edildi.

Mesih İsa’nın çarmıhta ölümüden sonraki üçüncü gününde mezardan dirilişinin ifade edildiği bu ayin Kutsal Nur’un mumlarla cemaate dağıtılmasıyla ayin kilise avlusunda devam etti. Ellerinde mumlarla Peder İspir Teymur’un arkasında avluya çıkan cemaat üyeleri, burada devam eden ayinde ilahiler söyleyerek bayram coşkusunu “Mesih Kam! Hakkan Kam!” diyerek yaşadı.

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi