fbpx
21 Haziran 2024 Cuma

Meryem Ana Evi’nde Görkemli Meryem’in Göğe Alınması Bayramı

Her sene olduğu gibi, 15 Ağustos tarihine denk gelen günde, Bakire Azize Meryem Ana’nın Göğe Alınması Bayramı, İzmir Selçuk Bülbül Dağı’nda bulunan Meryem Ana Evi’nde görkemli bir şekilde kutlandı.

Kutsal Efkaristiya Ayini başlamadan önce, şapelden çıkarak Meryem Ana Evi’nin yakınındaki sarnıcın karşısında bulunan alana doğru giden tören alayı ile birlikte, turfanda üzüm ve incir, ayrıca ekmek ve gevrek, İzmir Latin Katolik Başepiskoposu Monsenyör Martin Kmetec tarafından takdis edildi.

Ayin, İtalya Milano Başepiskoposu Monsenyör Mario Delpini başkanlığında yönetildi ve İzmir Başepiskoposu Monsenyör Martin ile Keldani Diyarbakır Emeritus (Emekli) Başepiskoposu Monsenyör Ramzi Garmou törene eşlik ettiler. Milano Başepiskoposu’nun yoldaşı Don Maurizio Zago, İzmir Anglikan Kilisesi’nden Peder James Buxton, İzmir’de farklı kiliselerden ve Antalya’dan rahipler de ayine katıldılar. Ayrıca Meryem Ana Evi Derneği’nin Başkanı Noel Micaleff de kutlamada yer aldı. 

Solda sağa Keldani Kilisenin Emeritus Başepiskoposu Mons. Ramzi Garmou, Milano Başepiskoposu Mons. Mario Delpini, İzmir Başepiskoposu Mons. Martin Kmetec ve peder Alessandro Amprino, İzmir Başepiskoposluğun Şansölyesi

Vahiy bölümünden ve Aziz Pavlus’un Korintlilere Birinci Mektubu’ndan sözler okunduktan sonra, Aziz Luka tarafından yazılan Mesih İsa’nın İncil’inden Sözleri Alsancak Rosario Kilisesi’nin Başrahibi Peder Igor Barbini okudu.

Ana teması “Apaçık ve gerçek” olan vaazını veren Mons. Delpini iki konu geliştirdi, öncelikle “İyiliğin Düşmanı, dünyanın ve yaşamın gerçeğinin apaçık olduğuna bizi ikna etmek istiyor”, ardından “Meryem gerçeğin ilahisini söylüyor” dedi. Vaazı: “Burada, Meryem Ana Evi’nde görkemle kutlanan Bakire Azize Meryem’in Göğe Alınması Bayramında bizler kutsal gizemlere katılır ve iman bakışıyla gerçeği tanırız. O halde Meryem’in ilahisine, gerçeğin ilahisine paydaş olmak için apaçık olanın ahmaklığına ortak olmaktan kaçınalım” cümleleri ile bitirdi.

Milano Başepiskoposu Mons. Mario Delpini

Ayin sonunda Monsenyör Martin Kmetec teşekkür mesajında, öncelikle ziyareti için Milano Başepiskoposu’na derin şükranlarını sundu. “Dante’ye göre, “yaratılan en alçakgönüllü ve en yücesi” olan ve cennete alınan Meryem Ana’yı birlikte kutlama fırsatı bulduk; kardeş kiliselerimizi birleştiren odur, tüm kilisenin annesi odur. Bu inançla, bize ve tüm insanlık için Kurtuluş armağanı için Rab’be şükrediyoruz.” dedi. Ardından Mons. Ramzi Garmou’ya “ Buradaki varlığınız için teşekkür ediyorum, Rab’bin sizin aracılığınızla kiliseniz için, her türden acı ve denemelerle denenen sadıklarınız için çalışmaya devam edeceğini umuyorum” dedi.

Mabedin Rektörü Peder Robert Bondea’ya, Kapusen Rahipler Topluluğu’na ve Meryem ve Havari Yuhanna’nın Öğrencileri Cemaati’ne bu mabetteki pastoral ve ruhani hizmetleri için teşekkürlerini sundu. Ayrıca Meryem Ana Evi Derneği ve jandarma olmak üzere emniyet personeline teşekkür etti.

İzmir Başepiskoposu Mons. Martin Kmetec

Monsenyör Garmou, Arapça ve Fransızca olarak kısaca söz alırken İzmir cemaati gönüllülerinden oluşan koro ilahileri söyledi ve Yasemin Perşembe org çalarak ayine renk kattı.

Tören bittikten sonra cemaat Meryem Ana Evi Derneği’nin bahçesinde, dernek tarafından verilen ikram için davet edildi.

Tüm gün yüzlerce ziyaretçi Meryem Ana’nın ulusal kutsal mabet alanına geldi. Bu yüzden evin içine girmek için uzun süreler beklemek gerekti.

(SAT-7 TÜRK /Nathalie Ritzmann-İzmir)

Padovalı Aziz Antuan Bayramı, İstanbul’da Geniş Katılımla Kutlandı

İstanbul’un neredeyse en tanınmış Kilisesi olan Aziz Antuan Kilisesi’nde, Aziz Antuan Bayramı görkem ve coşku ile kutlandı....

Samatya Surp Kevork Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 16 Haziran 2024 Pazar günü, Samatya Surp Kevork Kilisesi'ndeki Kutsal Sunu...

Yaşam Yanlısı Gebelik Merkezleri, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 2 bin 750 yaşam yanlısı gebelik merkezinin, 2022'de ihtiyaç sahiplerine ve ailelere yaklaşık 368...

Z Kuşağı Tanrı’yı Arıyor

Yapılan bir araştırmada, Birleşik Krallık'taki gençlerin inancına bağlı olduğu görüldü. İnancın Yaşama Etkisi Enstitüsü (IIFL) tarafından yapılan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi