21 Nisan 2021 Çarşamba

Mısır Hükümeti, 70 Kiliseyi Yasallaştırdı

Mısır Hükümeti, Hristiyanların ibadet yeri olarak kullanabileceği 70 kiliseye resmi hizmet izni verdi.

Mısır’da yönetim izni olmadan kiliselerin inşa edilmesine veya restore edilmesine izin verilmemekte. Kiliselerin yasallaşmasını denetleyen Hükümet Komitesi, Hristiyanların ibadet yeri olarak kullanabileceği 70 kilise binasına ruhsat verdi. Böylece komite tarafından yasallaştırılan toplam kilise sayısı 1.638’e ulaştı.

Hristiyan Dayanışma Organizasyonu’ndan Mena, bu girişimin umut verici olmasına rağmen, ülkede eşitliği sağlama adına yapılması gereken çok şey olduğunu söyledi.

Mena, ‘‘Hiçbir binayı izin almadan ibadet yeri olarak kullanamazsınız. Bu hareket, doğru yönde atılmış bir adım ama yine de yeterli değil. Mısır’da herkesin eşit olmadığı mesajı veriliyor. Çünkü bu tür kısıtlamalar sadece Hristiyanlar için geçerli’’ dedi.

Yasallaştırma işlemlerine rağmen, Beheira Koum Al-Farag’da yer alan kilise yıkıldı. Kıpti Kilisesi tarafından on yıl boyunca kullanılan bina, rahibin büyüyen cemaatin ihtiyaçlarını karşılamak için iki kat eklemesinden sonra güvenlik güçleri tarafından yıkıldı.

Birkaç yıl önce, kilisenin yasallaşmasını engellemek isteyenler tarafından yanına cami inşa edildi. Eski bir geleneğe göre, yanında cami inşa edilmesi durumunda kiliselerin resmi olarak tanınmasına veya herhangi bir Hıristiyan sembolü taşımasına izin verilmez.

Toplumdaki gerginliği azaltmak adına yerel makamlar, yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle hem kilise binasının hem de yanında inşa edilen caminin yıkılmasına karar verdi. Papaz da dahil olmak üzere 14 Hristiyan, binanın yıkılmasını engellemeye çalıştığı için tutuklandı.

Hristiyan Dayanışma Organizasyonu hükümeti, dini gruplar arasındaki gerilimi azaltmak ve azınlıklara karşı toplumsal ön yargıları kaldırmak için yerel yetkililerle birlikte çalışmaya davet etti. (premierchristian.news)

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi