18 Nisan 2021 Pazar

Mısır Ortodoks Kilisesi’nden Kudüs’ü ziyaret çağrısına ret

Mısır’da Ortodoks Kilisesi ve Ezher Üniversitesi, İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) Genel Sekreteri İyad Emin El Medeni’nin Kudüs’ü ziyaret çağrısına olumsuz cevap verdi.

Ortodoks Kilisesi Sözcüsü Başpiskopos Paules Halem, “Kudüs ziyareti konusunda tavrımız bellidir. Müslümanmisir kardeşlerimizle birlikte olmaksızın Kıptilerin ziyaretine izin vermiyoruz” diye konuştu.

“Genelde Müslümanların, özelde ise Mısırlıların Kudüs’e gitmeme konusunda aldıkları karara uyduklarını, ziyaret kararı almaları durumunda da onlarla birlikte ziyaret edeceklerini” kaydeden Halem, “Ziyaret teklifini reddettiklerini” belirtti.

Mısır Ortodoks Kilisesi, 2012 yılında vefat eden Kıpti Patriği Papa 3’üncü Şenuda’nın aldığı karar nedeniyle ülkedeki Hristiyanların “İsrail işgalinden kurtulana kadar” Kudüs’ü ziyaretine izin vermiyor.

Merkezi Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan el-Ezher Üniversitesi’nin Rektör Vekili Abbas Şuman ise yaptığı açıklamada, “Medeni’nin Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı ziyaret çağrısını, İsrail’i tanımamak ve işgali boykot etmek için reddettiklerini” söyledi.

Şuman, “Kimsenin ziyaretine yönelik bir tepkimiz yok. Bu bir içtihattır, kişinin kendi görüşü ve kanaati doğrultusunda aldığı bir karardır. Ancak bizim tutumumuz Aksa özgürleştikten sonra gitme yönündedir” dedi.

Ramallah’ta dün “Hatıralarda Kudüs” adıyla düzenlenen sergiye katılan İTT Genel Sekreteri İyad Emin El Medeni, tüm Müslümanlara ve Hristiyanlara Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı ziyaret çağrısı yapmıştı.

Mısır Müftüsü Ali Cuma’nın 2012 yılında Kudüs’e yaptığı ziyaret ise Mısır içinde ve dışında eleştirilerin hedefi olmuştu.

Cuma söz konusu ziyaretin kişisel olduğunu ve işgal altındaki Filistinlilere destek amacıyla yapıldığını, İsrail’i tanıma anlamı taşımadığını söylemişti.

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar'ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum...

“Dünya Yaşamı İçin Ekümenik Okumalar” Semineri Gerçekleşecek

Amerika Yunan Ortodoks Başpiskoposluğu, Ulusal Kiliseler Konseyi, Graymoor Ekümenik ve Dinler Arası Enstitüsü ve Kilise Araştırmaları Ağı...

Çin’de, Ev Kiliselerine Yönelik Baskı Artıyor

Çin Komünist Partisi, yasadışı ev kiliselerinde ibadet eden milyonlarca Hristiyanı ilgilendiren bir kategori olan, ‘yasadışı sosyal örgütlerden’...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anılacak

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Hristiyan içerikli kitap dağıtımı yapan Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi