fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

Mısır’da Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Önlenebileceği Duyuruldu

Mısır’da Hristiyanların yaşadığı iki köye saldırı düzenlendi. Saldırılar hakkında açıklama yapan insan hakları örgütü, yetkililerin saldırıyı önlemek adına hiçbir adım atmadığını söyledi. 

23 Nisan ve 26 Nisan tarihlerinde aşırılık yanlıları Al-Fawakher ve Koum Al-Ahmar köyündeki Hristiyanlara saldırı düzenledi. Öfkeli grup, saldırıları kilise binasının inşasını durdurmak için başlattı. Kıpti Ortodoks Kilisesi’nden liderler, saldırıdan dört gün önce Hristiyanlara yönelik nefretin kırılma noktasına ulaştığını açıklamıştı.

20 Nisan’da El Fawakher’de yerel halk, bir Kıpti Hristiyan’a ait evin ibadet hizmeti için kullanılacağı yönündeki söylentiler üzerine üç eve saldırı düzenledi. Saldırı öncesinde köydeki okul müdürü, Kıpti kız öğrencilere baskı uygulamaya başladı. Köyde bazı kişiler Hristiyanları saldırı konusunda uyardı. Minya Başepiskoposluğu yetkililere yardım talebinde bulundu, ancak talepleri görmezden gelindi. Aşırılık yanlıları akşam saatlerinde dini sloganlar atmaya başladı. Köylüler, Hristiyanlara ait evlere saldırarak gaz bombası attı. Çoğu ev isyancılar tarafından yağmalandı. Hristiyan kadınlar darp edildi. Saldırıya ait görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. 

Koum Al-Ahmar köyündeki saldırılar ise 26 Nisan’da öğle saatlerinde başladı. Öfkeli kalabalık, Hristiyan karşıtı sloganlar atarak toplandı. Grup, Hristiyanlara ait evlerin kapı ve pencerelerini kırdı. Ardından kilise inşası için kullanılacak olan malzemeler tahrip edildi. Ayrıca üç araç hasar gördü. 

Cemaat, 2000 yılında kilise binası için araziyi satın aldı. Ancak 2023 yılına kadar kilise binasına ruhsat verilmedi. Kilisenin inşa edilmesine karşı olan yaklaşık 100 köylü bir araya geldi. Mısır’da kiliselere yönelik kısıtlamalar uzun süredir devam ediyor. 2016 yılında Kiliselerin İnşası ve Restorasyonu Yasası kabul edildi, ancak Hristiyanlara yönelik baskılar devam ediyor. Al-Fawakher’de ve çevre köylerde kilise bulunmuyor. En yakın kilise, arabayla bir saat uzaklıkta bulunuyor.

Mısır’da faaliyet gösteren Kişisel Haklar Girişimi’ne (EIPR) göre, saldırılar Minya’daki yetkililer için sürpriz olmamalı. Eylül ayından bu yana bölgede üç ayaklanma yaşandı. EIPR, saldırıların önlenebileceğini söyleyerek, ‘‘Yetkililer tüm vatandaşların din ve inanç özgürlüğü hakkını korumalı. Ancak bunu yapmak yerine kiliseleri kapattılar ve kilise binalarının inşa edilmesini engellediler’’ ifadelerinde bulundu.

Mısır, Open Doors’un Hristiyanlara yönelik zulmün incelendiği 2024 Dünya İzleme Listesi’nde 38. sırada yer aldı.

(Kaynak: Christian Today)

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Tarihi Manastır Kaderine Terk Edildi

Van Gölü'ne karşı ihtişamlı güzelliğiyle bilinen ve 700 yıl önce yapıldığı tahmin edilen Van'ın Gevaş ilçesindeki tarihi...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi