22 Haziran 2021 Salı

Mısır’daki Kiliselere Yapım İzni Çıktı

Güney Mısır’daki valilik yetkilileri, yaklaşık 20 yıl bekledikten sonra 21 kiliseye restore edilmek, genişletilmek ve yeniden inşa edilmek için izin verdi.

Bazı kaynaklara göre; yetkililer, bu hareketi ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in bu ayın ilerleyen zamanlarında ülkeyi ziyaret etmesine atfettiler.

World Watch Monitor’ün haberine göre, El- Minye Valisi Essam el-Bedevi, bazı kiliselerin 20 yıldır izin almayı beklediğini belirterek son altı ay içinde 21 kilise için El-Minye valiliğinden yapım izni çıktığını açıkladı.

Yerel bir kaynak, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’nin “ABD’ye Mısır’ın Hristiyanlar ile ayakta durduğunu ve El-Minye valiliğinde herhangi bir zulüm yapılmadığını” göstermek istediğini yazdı.

Geçtiğimiz ay, dünya çapındaki evanjelik kilise liderleri, Reformasyonun 500. yılı kutlamalarının bir parçası olarak Kahire’de Başkan Abdülfettah el-Sisi ile bir araya geldi.

Bununla birlikte, Minye’deki Hristiyanlar zulüm ile yüzleşmeye devam ediyor. Bölgede bulunan Kıpti topluluğu, çok sayıda kilisenin zorla kapatılmasına veya ateşe verildiğine tanık oldu. Bazıları yeniden açıldı, ancak diğerleri hala izin için bekliyor.

World Watch Monitör’e göre Ekim ayında, sadece bir haftasonunda, Yukarı Mısır’daki dört Kıpti Kilisesi Müslüman ve Hıristiyan köylüler arasındaki gerilimi azaltmak için yerel makamlar tarafından kapatıldı.

Open Doors US’in 2017 Dünya İzleme Listesine göre, Mısır, Hristiyanlara zulüm konusunda dünyadaki en kötü 21’inci ülke arasında yer alıyor.(WWM)

DSÖ: Yoksul Ülkelere Dağıtılan Aşılar Tükendi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) COVAX kapsamında yoksul ülkelere dağıtılmak için sağlanan aşıların tükendiğini duyurdu.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ),...

Noel Baba, Demre’de Gecikmeli Olarak Anıldı

Dünyada 'Noel Baba' olarak tanınan 'Aziz Nikolaos', mezarının bulunduğu Antalya'nın Demre ilçesinde anıldı. Her yıl ölüm yıl...

Van’daki Saint Thomas Ermeni Manastırı Kaderine Terk Edildi

Van Gölü’ne karşı ihtişamlı güzelliğiyle bilinen Saint Thomas Ermeni Manastırı, bakımsızlıktan ve ilgisizlikten yok olma tehlikesiyle karşı...

Papa Françesko: ‘‘Küçük Gıda Üreticilerine Yardım Edin’’

Papa Françesko, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dünyanın küçük gıda üreticilerine yardım etmek için daha fazlasını yapması gerektiğini...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi