8 Mart 2021 Pazartesi

Mısır’daki Kiliselere Yapım İzni Çıktı

Güney Mısır’daki valilik yetkilileri, yaklaşık 20 yıl bekledikten sonra 21 kiliseye restore edilmek, genişletilmek ve yeniden inşa edilmek için izin verdi.

Bazı kaynaklara göre; yetkililer, bu hareketi ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in bu ayın ilerleyen zamanlarında ülkeyi ziyaret etmesine atfettiler.

World Watch Monitor’ün haberine göre, El- Minye Valisi Essam el-Bedevi, bazı kiliselerin 20 yıldır izin almayı beklediğini belirterek son altı ay içinde 21 kilise için El-Minye valiliğinden yapım izni çıktığını açıkladı.

Yerel bir kaynak, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’nin “ABD’ye Mısır’ın Hristiyanlar ile ayakta durduğunu ve El-Minye valiliğinde herhangi bir zulüm yapılmadığını” göstermek istediğini yazdı.

Geçtiğimiz ay, dünya çapındaki evanjelik kilise liderleri, Reformasyonun 500. yılı kutlamalarının bir parçası olarak Kahire’de Başkan Abdülfettah el-Sisi ile bir araya geldi.

Bununla birlikte, Minye’deki Hristiyanlar zulüm ile yüzleşmeye devam ediyor. Bölgede bulunan Kıpti topluluğu, çok sayıda kilisenin zorla kapatılmasına veya ateşe verildiğine tanık oldu. Bazıları yeniden açıldı, ancak diğerleri hala izin için bekliyor.

World Watch Monitör’e göre Ekim ayında, sadece bir haftasonunda, Yukarı Mısır’daki dört Kıpti Kilisesi Müslüman ve Hıristiyan köylüler arasındaki gerilimi azaltmak için yerel makamlar tarafından kapatıldı.

Open Doors US’in 2017 Dünya İzleme Listesine göre, Mısır, Hristiyanlara zulüm konusunda dünyadaki en kötü 21’inci ülke arasında yer alıyor.(WWM)

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürdü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi