27 Şubat 2021 Cumartesi

Mozambik’te Art Arda Saldırılar

Mozambik’in Cabo Delgado bölgesinde faaliyet gösteren militanlar, 10 Nisan’da Quirimba adasında düzenlediği saldırılar sonucunda beş kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 60 kişi rehin alındı, ancak aynı gün içinde serbest bırakıldı.

9 Nisan’da Quirimbas takımadalarının bir parçası olan Muidumbe bölgesindeki Muambula köyüne düzenlenen saldırıda beş kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Bölgedeki en eski köylerden biri olan Muambula köyündeki yerel kiliseye saldıran militanlar, kilise görevlilerinin evlerine de hasar verdi.

7 Nisan’da Muidumbe bölgesindeki Xitaxi köyünde, terör örgütüne katılmayı reddeden en az 52 kişi, militanlar tarafından katledildi. Polis sözcüsü, ‘‘Militanlar gençleri kendi saflarına çekmeye çalışıyor, ancak direnişle karşılaşıyorlar. Ayrım gözetmeden acımasız bir şekilde 52 genci öldürmeleri herkesin öfkelendirdi’’ dedi.

Pemba Episkoposluğu ise, Hristiyan ve Müslüman halk arasındaki ilişkinin iyi olduğunu ve dinler arası çatışma riskinin bulunmadığını söyleyerek, ‘‘Ortak toplantılar düzenlendi ve barış için dua edildi. Yerel halk bu saldırılardan uzak kaldı ve saldırıları gerçekleştirenlerin kötü amaçları için dini kullandıklarını söyledi’’ açıklamasında bulundu.

El-Şebab olarak bilinen Ahlu Sunnah Wa-Jama terör örgütü, Cabo Delgado bölgesinde faaliyet gösteriyor. Petrol ve doğalgaz kaynakları bakımından zengin olan bölgede düzenlenen saldırılar son haftalarda sıklaştı. Mart ayında Mocimboa da Praia bölgesini işgal eden militanlar, hükümete ait tesisi yaktı ve terör örgütü tarafından kullanılan bayrağı dalgalandırdı. (mcd)

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi