17 Nisan 2021 Cumartesi

Mozambik’te Radikal Gruplar Kiliseleri, Hastaneleri ve Evleri Hedef Aldı

Kuzey Mozambik’in Mocímboa da Praia bölgesinde faaliyet gösteren radikal gruplar yerel kiliseye, Januario ortaokuluna, bölge hastanesine, evlere, arabalara ve dükkânlara saldırı düzenleyerek ateşe verdi.

Cabo Delgado eyaletinin en büyük merkezlerinden biri olan kasabaya 27 ve 28 Haziran tarihleri arasında saldırı düzenlendi. Güvenlik nedeniyle ismi açıklanmayan Hristiyan hizmetkârlardan ve dini kurumlardan alınan bilgiye göre, saldırıların ‘isyancılar’ tarafından organize edildiği öğrenildi. Bazı binaları ateşe veren ayrılıkçı grup, tutukluları yerel hapishaneden kaçırdı.

Güvenlik güçlerinin sert müdahalesinin ardından sokaklarda siviller dâhil olmak üzere birçok kişi hayatını kaybetti ve çatışma birkaç saat boyunca devam etti.

23 Mart’ta radikal grup ilk kez modern silahlarla ve ileri savaş teknikleriyle köylere saldırı düzenledi. Pempa Episkoposu Dom Luiz Lisboa, teröristlerin yakın zamanda geri döneceğini söylemişti ve son olarak olan buydu.

Militanların kimliği hakkında kesin bir bilgi yok. Bazı araştırmacılara göre, radikal grup dini bayrakların ardında yerel suçları gizlemeye çalışan ve Orta Asya’dan narkotik maddelerin ticareti için serbest bölge yaratmaya uğraşan kişilerden oluşuyor.

Cabo Delgado eyaletinde yaşayan halk ani ve şiddetli saldırılar nedeniyle tedirgin. Hristiyan hizmetkârlar, güvenlik güçlerinin varlığı artmış olmasına rağmen, bölgedeki silahlı grupların yeniden saldırı düzenleyebileceğini belirtti. ‘‘İnsanlar zaten fiziksel ve psikolojik olarak harap olmuş durumda. Yeni bir saldırıyla başa çıkamayabilirler’’ açıklaması yapıldı.

Mayıs ayında Kuzey Mozambik’teki Nampula Eyaleti Episkoposları uyarıda bulunarak, ‘‘Gizemli ve akıl almaz bir savaşın merkezi haline gelen Cabo Delgado’daki durumun kötüleşebileceği konusunda endişeliyiz’’ ifadelerine yer verdi. (fides.org)

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar'ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum...

“Dünya Yaşamı İçin Ekümenik Okumalar” Semineri Gerçekleşecek

Amerika Yunan Ortodoks Başpiskoposluğu, Ulusal Kiliseler Konseyi, Graymoor Ekümenik ve Dinler Arası Enstitüsü ve Kilise Araştırmaları Ağı...

Çin’de, Ev Kiliselerine Yönelik Baskı Artıyor

Çin Komünist Partisi, yasadışı ev kiliselerinde ibadet eden milyonlarca Hristiyanı ilgilendiren bir kategori olan, ‘yasadışı sosyal örgütlerden’...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anılacak

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Hristiyan içerikli kitap dağıtımı yapan Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi