5 Mart 2021 Cuma

Müjdecileri Öldüren Kabileye 2500 Kutsal Kitap Gönderildi

Endonezya’da ücra bir yerde yaşayan Papua kabilesi, kendilerine Kutsal Kitap ulaştırmaya çalışan iki hizmetkârın öldürülmesinden 55 yıl sonra 2500 adet Kutsal Kitap’a kavuştu.

Yali kabilesi, Mission Aviation Fellowship (MAF) tarafından yerel dilde kendilerine gönderilen Kutsal Kitapları almak için Endonezya’nın Papua dağlarındaki Oakbisik uçak pistine ulaşmak için tüm gün boyunca yürüdü.

MAF pilotları ilk kez 1965 yılında Papua’nın Seng Vadisi bölgesinde Yali halkını tespit etti. O dönemde orman savaşında ustalaşan kabilede yamyamlık ve büyücülük görülüyordu. MAF pilotlarının tespitinden üç yıl sonra Phil Masters ve Stan Dale adlı müjdeciler, Seng Vadisi’nde kilise kurmayı ve halka Kutsal Kitap’ı paylaşmayı amaçladı. Ancak müjdeciler bölgeye geldiklerinde iki garip görünüşlü beyaz adamın köylerine yeni bir mesaj getirdikleri söylentisi yayıldı.

Yali savaşçıları, müjdecileri orman yolunun yakınında pusuya düşürdü ve öldürdü. Müjdeci Newman ailesi üç ay sonra onları aramaya başladığında uçakları Seng Vadisi’nde trajik bir şekilde düştü ve en küçük oğulları Paul Newman dışında kurtulan olmadı. Kabile Paul’un hayatta kaldığını öğrendiğinde bunu bir işaret olarak kabul etti ve müjdecileri Holuwan’daki köylerine davet etti. Beş yıl sonra 35 yeni Hristiyan vaftiz edildi ve bir kilise doğdu.

Bugün MAF, Papua halkına hizmet vermeye devam ediyor. Ağustos ayı sevkiyatında Dekai, Oakbisik ve Holuwan köylerine 1.160 adet Kutsal Kitap ve 1.400 adet Çocuklar için Kutsal Kitap Hikâyeleri Yali diline tercüme edilmiş şekilde ulaştırıldı.

Kutsal Kitap taşıyan Cessna 200B uçağının yardımcı pilotunun eşi Linda Ringenberg,‘Yali kabilesi savaş yerine kendi dillerinde daha fazla Kutsal Kitap’a sahip olmayı bekliyor. Çünkü Tanrı’nın engin sevgisi; cinayet, uçak kazası, sadık müjdeciler, tercümanlar ve MAF gibi kuruluşlar aracılığıyla çalıştı. Yali kabilesi artık karanlıkta yürümüyor. Yolları Tanrı Sözü tarafından aydınlatılıyor’’ ifadelerinde bulundu. (CT)

Patrik Sahak II’den, ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ Hakkında Açıklama

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, ''İnsan Hakları Eylem Planı'' hakkında açıklamada bulundu.Patrikliğin Facebook sayfasından yapılan açıklama...

Myanmar’da Hristiyanlar, Adalet ve Barış İçin Dua Ediyor

Myanmar’da Katolik gazetesi Gloria News Journal editörü Joseph Kung Za Hmung, Agenzia Fides'e verdiği demeçte Myanmar'daki toplumsal...

Yüz Yüze Kilise Hizmetlerinde Düşüş Yaşanıyor

Yeni bir Lifeway Research anketi, geçen sonbahardan bu yana Protestan kiliseleri arasında yüz yüze katılımda önemli bir...

Hristiyanlar, Komşularına Duyduğu Sevgiden Ötürü COVID-19 Aşısı Olmalı

İki tanınmış Evanjelist lider, Hristiyanları komplo teorilerini reddetmeye ve COVID-19 aşısını benimsemeye teşvik ederek, aşıları yaşam yanlısı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi