22 Haziran 2021 Salı

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II’nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.

Patrikliğin Facebook sayfasından yapılan açıklama şöyle;

”Kadasetli Patrik Sahak II. Hazretleri’nin takdisleri ve talimatlarıyla, Müteveffa Patrik Mesrob II. Hazretleri’nin vefatının 2. yıldönümü vesilesiyle Patriklik Makamı’nın bünyesinde bir anı kitabı yayınlandı.

Kitap, Müteveffa Patrik Mesrob II. Hazretleri’nin büyük bir resmi, biyografisi ve cenaze ilanıyla başlıyor. Rahip Hovagim Seropyan tarafından yayına hazırlanan kitapta, Rahip Hovagim tarafından kaleme alınan “Müteveffa Patrik Mesrob II. Hazretleri’nin hatırasına mütevazı bir demet” başlığıyla bir giriş yazısı da yer alıyor.

384 sayfadan oluşan, 21×21 cm ebatlarındaki kitapta, Müteveffa Patriğin vefatıyla başlayan ve vefatının 40. gününe kadar devam eden süreçte kaleme alınan mektuplar, anı defterindeki kayıtlar, internette veya basında yer alan uzun veya kısa, Ermenice veya diğer dillerdeki yazılar yer almakta.

Kitabın giriş yazısında şöyle deniyor: “Patrik Mesrob gibi yazıya ve kitaba önem veren birisini anmanın en iyi yolunun kitap yayınlamak ve 500 yıllık Ermeni matbuu yayıncılık tarihine bir kitap daha eklemek olacağını düşündük. Bu bağlamda, Patrik Mesrob’un vefatının ikinci yıldönümü vesilesiyle, Kadasetli Patrik Sahak II. Hazretleri’nin takdisleri ve talimatlarıyla, Türkiye Ermenileri Patrikliği, ünlü patriklerinden birinin aziz hatırasını yüceltmek amacıyla bu kitabı hazırladı.”

Ermeni Kilisesi’nin ve özellikle İstanbul Ermeni Cemaati’nin özlemle andığı Müteveffa Patriği hatırlatmak amacıyla, yazıların sonunda, onun hayatının çeşitli kesimlerini yansıtan zengin bir albüm yer almakta.

Kitabın sonunda ise, Patrik Sahak II. Hazretleri’nin episkoposluğu döneminde, Patrik Mesrob’un vefatının kırkıncı günü vesilesiyle sunulan S. Badarak’ta verdiği vaaz, bir kapanış konuşması olarak yer almakta.

Kitabın kapak tasarımı Aris Karafil tarafından yapılırken, kapakta ressam-heykeltraş Erol Sarafyan’ın eseri olan tablo yer alıyor.

Bu kitabın amacı, Patrik Mesrob’u bir kez daha anmak ve onun hatırasını canlı tutmaktır.

Salgın sürecindeki kısıtlamalar göz önünde bulundurulduğunda, şu anda kitap için bir tanıtım günü organize etmek mümkün olmayacaktır. Fakat, sağlık koşulları benzer bir toplantıya uygun olduğunda, bir tanıtım günü tertip edilecek ve cemaatimizin kitapsever üyelerine tanıtılacaktır. İlerleyen günlerde duyurulacak tanıtım günü sonrasında, dileyenler, Patrikhane’den kitabı temin edebilirler.

Adillerin hatırası kutlu olsun.

Kutsal Patriklik Makamımıza hatıra bırakanlara Tanrı merhamet etsin.”

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi