2 Aralık 2021 Perşembe

Myanmar’da Bir Pastör, Askerler Tarafından Öldürüldü

Myanmar’ın Chin eyaleti, Thantlang kasabasındaki bir pastör, topçu saldırısının neden olduğu yangını söndürmeye yardım ederken Myanmar Ordusu (Tatmadaw) tarafından vurularak öldürüldü.

18 Eylül’de Chin eyaletinde yaşanan çatışmalar sonucunda yaklaşık 19 ev yıkıldı. 31 yaşındaki Cung Biak Hum adlı pastör, yangını kontrol altına alma çabalarına destek olmak için motosikletiyle bölgeye gitti. Askerlerin ateş açması sonucu hayatını kaybeden Pastör Cung’un, alyansı için parmağının kesildiği bildirildi.

Chin Baptist Toplumu’ndan (Chin Baptist Convention) yapılan açıklamada, ‘‘Pastörün öldürülmesi, parmağının kesilerek altın yüzüğünün çıkarılması, saatinin ve cep telefonunun çalınması bizi derinden üzdü ve endişelendirdi. Ordunun kiliselere saldırması ve işgal etmesi, kilise mallarını tahrip etmesi ve sivillerin evlerini bombalaması dine ve inanlılara hakarettir’’ dedi.

14 Eylül’de ise Thantlang’daki bir kilise Myanmar ordusu tarafından topçu ateşiyle vuruldu. Birleşmiş Milletler’in Myanmar İnsan Hakları Özel Raportörü Tom Andrews, ‘‘Bir pastörün öldürülmesi ve Thantlang’da evlerin bombalanması, ordunun Myanmar halkına yaşattığı cehennemin son örnekleridir. Yaşananlara karşı dünyanın harekete geçmesi gerekiyor’’ dedi.

Chin eyaletinde devam eden şiddet nedeniyle binlerce insan yerinden edildi ve tahmini olarak 1800 kişi Hindistan sınırından Mizoram eyaletine sığınmak zorunda kaldı. Eylül ayının başlarında, Chin eyaletindeki Taal köyü sakinleri, bir dizi baskın sırasında askerlerin evleri araması, hayvanları öldürmesi, Kutsal Kitap ve ilahi kitapları dâhil olmak üzere değerli eşyaları yok etmesi nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Chin nüfusunun en az yüzde 90’ının Hristiyan olduğunu düşünüyor. Myanmar Ordusu’nun Hristiyan nüfusun çoğunlukta olduğu Chin, Kaçin ve Karen etnik gruplarına yönelik zulmü yıllardır devam ediyor. (barnabasfund)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi