6 Mayıs 2021 Perşembe

Myanmar’da Yüz Tanıma Sistemi, Zulüm Endişelerini Artırıyor

Myanmar askeri hükümeti, yüz ve araç plaka tanıma yazılımı ile donatılmış 335 güvenlik kamerası sistemine sahip. Bu durum Hristiyanlar da dâhil olmak üzere zulüm gören etnik azınlıklar için endişeleri artırıyor.

İnsan hakları grupları, teknolojinin Tatmadaw olarak bilinen Myanmar Ordusu yönetiminde Şubat ayında düzenlenen askeri darbeyi protesto edenler için bir tehdit oluşturduğu konusunda uyardı.

Başkent Naypyidaw’da faaliyet gösteren ve bu yıl içinde, ‘Güvenli Şehir’ girişimi ile diğer alanlara genişletilecek gibi görünen sistem, Çin’in teknoloji devi Huawei tarafından geliştirilen kameraları kullanıyor. Çin’de test edilen Huawei’nin yüz tanıma teknolojisi, ülkedeki azınlık grupları tespit edebilme gücüne sahip.

Çin hükümetinin Uygur Türklerine uyguladığı zulüm uluslararası olarak kınandı ve yapay zekânın, Hristiyanlar dâhil olmak azınlık gruplara yönelik baskıyı daha da artıracağı düşünülüyor. Çin’de yüz tanıma kameraları, komünist hükümetin ülke çapındaki, ‘Keskin Gözler’ adlı gözetleme sisteminin bir parçası olarak devlet kontrolündeki bazı kiliselere kuruldu.

Myanmar’da bu tür bir teknolojinin kullanılması, ülkedeki Hristiyanlara yönelik devam eden zulmü artırabileceği düşünülüyor. 2018’de Birleşmiş Milletler, ordunun Kaçin ve Shan eyaletlerinin bazı bölgelerindeki Hristiyanlara yönelik zulmü ‘insanlığa karşı işlenmiş suç’ olarak kınadı.

Şubat 2021’de, askerlere Hristiyanlar dâhil olmak üzere askeri rejime karşı olduğu düşünülen sivilleri, ‘cezalandırma ve yok etme’ talimatı veren, tüyler ürpertici bir Myanmar Ordusu belgesi bulundu. (barnabasfund)

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Salgın Döneminde Kiliselere Bağış Arttı

LifeWay Research'e göre, ABD'de kiliseye gidenlerin yaklaşık üçte ikisi 2020'deki koronavirüs salgını sırasında bir önceki yıla kıyasla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi