3 Haziran 2023 Cumartesi

NASA Astronotu: ‘‘Kutsal Kitap ile Bilim Çelişmiyor’’

Uzayda en uzun süre kalma rekorunu elinde tutan Amerikalı astronot, Kutsal Kitap ile bilimin çelişmediğini, aksine uyum içinde olduğunu söyledi. 

Astronot Jeffrey Williams, ilk seferini 2000-2016 yılları arasında Atlantis uzay mekiği ekibiyle birlikte yaptı. Ardından Rus Soyuz uzay aracında görev aldı. Williams, Kutsal Kitap Müzesi’ndeki ‘Kutsal Yazılar ve Bilim: Evrenimiz, Kendimiz, Yerimiz’ adlı serginin açılışında konuştu. Ocak 2024’e kadar devam edecek sergi, bilim ve din arasındaki ilişkiyi ele alıyor.

Williams, kendisine ‘iş hayatında nasıl imanlı olunabileceği’ sorusunun yöneltildiğini söyledi. Amerikalı astronot, 2010 yılında uzaydan çektiği fotoğrafları içeren inanç temalı bir kitabı, ‘Tanrı’nın Ellerinin İşi: Yaratılışa Uzaydan Bir Bakış’ başlığıyla yayınladı.

Kamuoyunda bilimin ve Kutsal Kitap’ın çeliştiğine dair yanılgının olduğunu söyleyen Williams, ‘‘Bu konuyu araştırmak için çok zaman harcadım. Modern bilim, Kutsal Kitap’ın doğru olduğu ve Tanrı’nın Kutsal Yazılarda açıkladığı şekliyle Yaratıcı olduğu inancından doğmuştur’’ dedi. Matematik, fizik, kimya ve müziğin düzeninden etkilendiğini söyleyen Williams, ‘‘Tanrı’nın suretinde yaratılmış insanlar olarak yaratılışa boyun eğmeliyiz. Bunlar bakış açımı ve dünya görüşümü besleyen, iş hayatımda Rab’bin çağrısını doğrulayan unsurlardır’’ ifadelerinde bulundu.

Johannes Kepler, Isaac Newton, Michael Faraday ve James Clerk Maxwell gibi bilim insanlarının inançlarıyla hareket ettiğini söyleyen Williams, ‘‘Onlar öncelikle ilahiyatçıydı ve inançlarına göre hareket ettiler. Böylece modern bilim doğdu’’ dedi.

Sık sık uzaya seyahat etmesinin inancı üzerine etkisi sorulan Williams, ‘‘Kutsal Yazılar’da açıklandığı gibi Tanrı ile ilişkim var. Uzaya seyahat etmem, Kutsal Kitap’taki bazı bölümlerin anlamlarını derinleştirdi. Dünyadan ayrılıp ona uzaktan bakabilmek inanılmaz bir deneyim’’ dedi. (CHL)

‘‘Yaratılış’ın Korunması için Dünya Dua Günü’’

Gezegenimiz için Adalet, İnsanlık için Barış DemektirLaudato si' Hareketi'nin Genel Müdürü Tomas Insua, Yaratılış'ın Korunması için Dünya...

Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Ardından İç Savaş Korkusu

Hindistan'ın kuzeydoğusunda Hristiyan toplumuna karşı haftalardır devam eden şiddet olaylarının iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor.Manipur eyaletindeki...

Titanik’in Kayıp Hazineleri Ortaya Çıktı

111 yıl önce batan Titanik'in enkazından elde edilen yeni görüntülerde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye...

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Pentikost Ayini

“Bizi Bir Arada Tutan, Kutsal Ruhtur!”Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, “Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün” kutlandığı “Pentikost...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi