23 Nisan 2021 Cuma

Nijerya Hristiyanları kalıcı ve gerçek barış istiyor

Nijerya’da radikal İslamcı Boko Haram terör örgütünün eylemlerinde sadece son altı ayda 2 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 500’den fazla Hristiyan kadın ve kız çocuğu kaçırıldı. Örgütün en çok ses getiren eylemi Nisan ayında ülkenin kuzeydoğusundaki Borno eyaletine bağlı Hristiyanların yaşadığı Chibok Köyü’nde bir okulu basarak 270 kız öğrenciyi kaçırması oldu.  57 öğrencinin kaçmayı başardığı olayda halen 200’den fazla kız öğrenci örgütün elinde rehin tutulurken Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaştığı ülkede 17 Ekim’de yapılan resmi bir açıklamada Boko Haram ile ateşkes sağlandığı ve Chibok Köyü’nden kaçırılan kız çocuklarının serbest bırakılacağı ilan edildi.

Uluslararası arenada da sevinçle karşılanan bu gelişme, Boko Haram tarafından doğrulanmadığı gibi, açıklamadan sadece bir gün sonra, örgütün, Adamawa bölgesine düzenlediği bir saldırıda, 40 Hristiyan kadını daha kaçırdığı haberleri geldi. Nijerya’nın Dışişleri Bakanı Aminu Wali, Boko Haram’ın son kaçırmnigerian-christiansa eylemini inkâr ederek, bunun, ateşkesi bozmak isteyen muhaliflerin işi olabileceğini söyledi.

Nijerya’nın muhalif sesleri ise böyle bir anlaşmanın gerçekleşmediğini ve ateşkes iddiasının seçimlerle ilgili uluslararası bir algı kampanyası olduğunu dile getiriyor.

Bu iddiayı savunan isimlerden biri de Nijerya’nın sivil toplum kuruluşlarından biri olan ends.nd (Every Nigerian Do Something)’nin kurucularından Peregrino Brimah.

Agos’tan Elif Atalay’ın sorularını yanıtlayan Brimah, “Bizim açımızdan bu ateşkes bir geçerlilik ifade etmiyor. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, Nijerya’nın kuzeyi hâlâ Boko Haram teröristlerinin işgali altında. İkinci olarak ise, serbest bırakılması beklenen 200’den fazla kız öğrenci var. Bu bizim için, yüzlerce köylünün Boko Haram işgalinden kurtulmasından bile daha önemli. Bu kızların kurtarılması için yapılan görüşmelerde olumlu sonuç alındığı söylendi, fakat Nijerya hükümeti bu ateşkesi taviz olarak verdi. Nijerya son haftalarda savaşı kazanmaya başlamasına rağmen bu tavizleri verdi üstelik” dedi.

Devlet Başkan Jonathan’ın bu sahte barışmayla şubat ayındaki seçimlere kadar zaman kazanmak ve seçime istikrarlı bir görüntüyle girmek istediğini söyleyen Brimah’a göre, örgüte büyük olasılıkla para verildi ve hapisteki Boko Haram teröristleri serbest bırakıldı.

En son 29 Ekim’de, ülkenin kuzeydoğusundaki Kukawa kentine Boko Haram tarafından yapılan silahlı saldırı, ateşkes umutlarının bir kez daha sönmesine neden oldu. Borno eyaletindeki Kukawa kenti yerel yönetimi başkanı Modu Musa, saldırıda tam olarak kaç kişinin öldüğü ile ilgili henüz net bilgi bulunmadığını, ancak sayının onlarla ifade edilmesinden korktuklarını söyledi. Musa, örgüt üyelerinin birçok ev ve aracı ateşe verdiğini belirtti.

Rum Ortodoks Kiliseleri, ”Mesih İsa’nın Yeruşalim’e Girişi Bayramı”na Hazırlanıyor

Oruç Dönemi'nde her Cuma gerçekleştirilen, “Meryem Ana’ya Övgü” dualarının sonuncusu geçtiğimiz günlerde yapıldı.Ortodoks Cemaatince, Paskalya (Diriliş) Bayramı...

Doğu Afrika’da 7 Milyondan Fazla İnsan Açlık Tehdidiyle Karşı Karşıya

Altı Doğu Afrika ülkesinde 7 milyondan fazla insan, koronavirüs salgını, çekirge istilası, çatışmalar ve selle mücadelenin ardından...

Ermeni ve Katolik Mezarlığı’na Dair Tescil Talebi Reddedildi

Mimarlar, Ankara Ulus’ta Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğunu belirterek tescil başvurusu yaptı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre'de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara'da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi