21 Nisan 2021 Çarşamba

Nijerya’da Gerçekleşen Saldırıda En Az 80 Kişi Hayatını Kaybetti

Nijerya’nın Borno eyaletinde, radikal gruplar tarafından gerçekleştirilen saldırıda en az 80 kişi hayatını kaybetti.

Çarşamba günü, Kuzeydoğu Nijerya’daki Borno Hükümeti, Gubio yerel yönetimi alanındaki Faduma Kolomdi topluluğuna saldırı düzenlendiğini açıkladı. Görgü tanığı Borno Eyaleti Valisi Babagana Umara Zulum’a, silahlı adamların Salı günü saat 10.00 civarında köye geldiğini ve herkesi topladığını söyleyerek, ‘‘Bizi topladılar ve vaaz vermek istediklerini söylediler. Kollarımızdan birini sunmamızı istediler. Bazı köylüler silahlarını ve oklarını bıraktı’’ ifadelerinde bulundu. 

Saldırıdan kurtulmayı başaranlar, militanların herkesi vurmaya başladığını söyledi. Güvenlik nedeniyle ismini açıklamayan biri, ‘‘Çocukları ve kadınları bile vurmaktan çekinmediler. Birçoğu yakın mesafeden vuruldu, bazıları ise kaçmaya başladı. Çevremizdeki köylerde 32 ceset gömülürken, burada 49 ceset gömüldü. İsyancılar köy liderimiz dâhil olmak üzere yedi kişiyi kaçırdı ve 400 hayvanımıza el koydu’’ açıklamasında bulundu.

Komşu köyün sakini de Salı günü gerçekleşen saldırıyı doğrulayarak, yaşananları barbar ve talihsiz bir olay nitelendirdi. Vali ise, ‘‘Bu katliamı sona erdirmenin tek çözümü Çad Gölü kıyılarındaki isyancıları bölgeden uzaklaştırmak. Bunu yapmak için bölgesel işbirliği gerekiyor’’ dedi.

Aşırılık yanlısı Boko Haram’ın saldırıyı gerçekleştirdiği düşünülüyor. Ancak hiçbir grup henüz Salı günü gerçekleşen saldırının sorumluluğunu üstlenmedi. Son yıllarda, Nijerya hükümeti sivillere yönelik saldırıları önleyemediği için yerel ve uluslararası eleştirilerle karşı karşıya kalıyor. 

ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu’ndan Johnnie Moore, ‘‘Hükümetlerin en temel sorumluluğu kendi vatandaşlarının güvenliğini sağlamaktır. Nijerya hükümeti bu konuda başarısız olmaya devam ediyor. ABD, İngiltere, Avrupa Birliği ve diğer ülkeler olarak Nijerya ile işbirliği çabalarını yeniden değerlendirmenin zamanı geldi’’ açıklamasında bulundu. (CHL)

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi