19 Eylül 2021 Pazar

Nijerya’da Hristiyan Okulundan 100’den Fazla Öğrenci Kaçırıldı

Nijerya’nın Kaduna Eyaleti’ndeki Damishi kasabasında bulunan Bethel Baptist Lisesi’ne bir grup silahlı adam tarafından baskın düzenlendi, 100’den fazla öğrenci kaçırıldı.

Polis sözcüsü Muhammed Jalije, silahlı adamların öğrencileri kaçırırken ateş ettiğini ve haydutların eline geçen öğrencilerin kesin sayısının henüz belli olmadığını söyledi.

Oğlunun kaçırılmadan son anda kurtulduğunu söyleyen John Hayab, lisede yaklaşık 180 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Hayab, ‘‘Kaçırılanların tam sayısını şimdilik veremiyoruz, ancak çok fazla öğrencinin götürüldüğünü biliyoruz. Ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Oğlum, son anda kurtulan öğrenciler arasındaydı. Saldırı kiliseme yönelik olduğu için ben de bu talihsiz olayın bir parçasıyım. Bu bizim için oldukça üzücü bir durum’’ dedi.

Aynı zamanda, Nijerya Hristiyan Derneği başkanı Joseph Hayab, şimdiye kadar 26 öğrencinin geri döndüğünü ve daha fazlasının özgürlüğüne kavuşacağını umduğunu söyledi.

Kaduna eyaletinde son altı ayda gerçekleşen dördüncü öğrenci kaçırma olayı. Nijerya’da Ocak ayından bu yana yedi toplu öğrenci kaçırma olayı yaşandı. Kaçırmalar, fidye isteyen silahlı gruplar tarafından gerçekleştiriliyor. Yetkililer tarafından yeterince korunmayan birçok okul kapanmak zorunda kaldı.

Nijerya’da okullardan toplu kaçırma olayları, Boko Haram tarafından 276 kız öğrencinin kaçırıldığı 2014’ten bu yana önemli ölçüde arttı. (premierchristian)

Fulani Militanlar, Öldürdükleri Çocuğun Cenaze Törenine Saldırdı

Geçen hafta Celina Ishaku'nun oğlu, iki yıl önce eşini öldüren Fulani militanları tarafından katledildi. Uluslararası Hristiyan Kurumu...

Hristiyan Baba, Oğlu İle Birlikte İnfaz Edildi

Nijerya'da Hristiyan bir baba ve 7 yaşındaki oğlu korkunç bir saldırıda hayatını kaybetti.Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC), 46...

Hatay’daki Dini Değerler: Vakıflı Köyü ve Surp Asdvadzadzin Kilisesi

Türkiye’de nüfusunun büyük çoğunluğu Ermeni olan tek köy konumundaki Vakıfköy, Hatay’ın ve dolayısıyla da ülkemizin çokça ziyaretçi...

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde “Kutsal Haçı Yüceltme” Bayramı

Her yıl 14 Eylül tarihinde Geleneksel olarak kutlanan “Kutsal Haçı Yüceltme Bayramı” Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde özel ayinlerle...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi